Demonstranti: O radaru má rozhodnout lid

Red Dom
3. 2. 2007 15:20
Jince - Protest proti americkému radaru skončil. V Jincích na Příbramsku se sešlo přibližně 200 až 300 lidí.
Na demonstraci v Jincích proti americkému protiraketovému radaru se objevil i místní obyvatel Aleš Novák s americkou vlajkou přes rameno. Nechtěl podle svých slov vyjádřit podporu projektu, ale upozornit na malou informovanost.
Na demonstraci v Jincích proti americkému protiraketovému radaru se objevil i místní obyvatel Aleš Novák s americkou vlajkou přes rameno. Nechtěl podle svých slov vyjádřit podporu projektu, ale upozornit na malou informovanost. | Foto: Ludvík Hradilek

Na demonstraci vystoupili členové iniciativy Ne základnám a starostové některých obcí z Brdska, kteří se základnou, která by měla stát ve vojenském prostoru Brdy, nesouhlasí.

Ve svých projevech shrnuli argumenty, proč se jim základna v Česku nelíbí a vyzvali politiky, aby umožnili konání referenda o základnách.

O jediný rozruch se během demonstrace postaral Aleš Novák, jeden z jineckých obyvatel, který na akci přišel s americkou vlajkou přes rameno.

"Jsem tady s vlajkou, aby se netvrdilo, že všichni v Jincích jsou proti základnám," řekl Aktuálně.cz. "Lidem chybí informace, aby se mohli rozhodnout, zda jsou pro či proti," doplnil s tím, že sám není zatím pro ani proti.

Kromě zhruba dvou až tří stovek demonstrantů se na akci sešlo také přes 50 novinářů, včetně zahraničních. Jedna novinářka byla z Ruska, redaktorka agentury Xinhua psala o demonstraci do Číny.

Infobox

Papírové rakety na Karlově mostě

  • Fakta: Vše kolem amerického radaru Diskuse kolem vzniku protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Pročtěte si SPECIÁL

Ačkoliv se dnes protestovalo v Jincích, měla by podle zjištění Aktuálně.cz základna stát jinde. Iniciativa Ne základnám, která demonstraci organizovala, však už místo protestu neměnila.

"Když jsme protestní akci plánovali, nevěděli jsme přesně, kde radar bude stát. Vlastně to nevíme ani teď," vysvětloval jeden z organizátorů akce Jan Májíček.

V Jincích se protestovalo, základna bude jinde - Čtětě ZDE

V protestech chce iniciativa Ne základnám, jejíž petici podepsalo už přes dest tisíc lidí, pokračovat i v jiných místech České republiky.

Iniciativu podporují některé známé osobnosti - například filosof Erazim Kohák nebo publicista Petr Uhl - a téměř padesát různorodých organizací, například Humanistické hnutí, Česká strana národně sociální, Jihočeské matky nebo Islámská nadace v Praze.

Na demonstraci v Jincích se sešlo zhruba 200 prostestujících a 50 novinářů.
Na demonstraci v Jincích se sešlo zhruba 200 prostestujících a 50 novinářů. | Foto: Ludvík Hradilek

Příznivci amerických základen naproti tomu žádnou akci zatím nechystají. "Zatím k nějakým akcím nemáme finance ani dost lidí, kteří by do toho šli s námi," říká student Tomáš Čáslavka, který v létě 2006 spoluinicioval petici "Pro základny". Podepsalo ji tehdy přes 3 600 lidí.

Současné protesty možná nakonec přerostou do kampaní před referendem. Včera se pro jeho pořádní vyslovila ČSSD. Pokud by se referendum konalo, ČSSD by s největší pravděpodobností doporučila občanům, aby umístění amerického radaru v Česku odmítli. Na tiskové konferenci to včera řekl přeseda strany Jiří Paroubek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy