Demonstrace za Kaplického knihovnu

Demonstrace za Kaplického knihovnu
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se tlačí davem. Ochranka je poněkud vyděšena
Únorová demostrace za Kaplického Blob. Václav Klaus se ani nemusel přivazovat na bagr, jak slíbil.
Michal Horáček a Jan Svěrák
Možná i tři tisíce lidí
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
5. 2. 2009 20:44

Praha - Dva, možná až tři tisíce lidí přišly dnes večer na pražské Staroměstské náměstí vyjádřit svoji podporu výstavbě blobu Jana Kaplického na Letné.

Demonstrovat přišel ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, herečka Aňa Geislerová, ministr Michael Kocáb nebo režisér Jan Svěrák.

Akci organizovala iniciativa Demokracie staví. "Manifestace má za cíl vzbudit zájem veřejnosti a oživit debatu o postavení nové budovy Národní knihovny podle Kaplického návrhu," vysvětlil už koncem ledna jeden z organizátorů Jan Libíček.

Samotnou přípravu demonstrace ovšem zkomplikoval pražský magistrát. Ten totiž organizátorům zamítl žádost o postavení pódia v centru Prahy.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy