Demonstrace v Praze skončily předčasně. Policie několik lidí zadržela

ČTK ČTK
7. 3. 2021 16:01
Demonstrace, kterou v neděli pořádala iniciativa Chcípl PES na pražském Staroměstském náměstí, skončila předčasně. Důvodem byla opatření policie, která na demonstraci vpustila jen maximálně povolených 100 lidí a další desítky vpustit do vymezeného prostoru odmítla.
Foto: ČTK

Shromáždění na pražském Staroměstském náměstí ukončili organizátoři z iniciativy Chcípl PES krátce po zahájení ve 14:00. Důvodem byla opatření policie, která na demonstraci vpustila jen maximálně povolených 100 lidí a další desítky vpustit do vymezeného prostoru odmítla. Její účastníci se poté vydali pod Petřín, odkud se po pár minutách rozhodli vrátit zpět na náměstí.

Policie na Twitteru uvedla, že protestní akci na Staroměstském náměstí rozpustil magistrátní úředník "z důvodu překročení stanoveného počtu účastníků shromáždění". Zároveň oznámila, že zajistila "několik osob z důvodu neuposlechnutí výzvy úřední osoby a porušení vládních nařízení". Jedním ze zadržených byl podle CNN Prima News poslanec Lubomír Volný, který si podle informací ministra vnitra Jana Hamáčka opakovaně odmítal nasadit roušku.

Policejní opatření platila i na Václavském náměstí, kam na 13:00 svolala demonstraci iniciativa My společně včetně Volného. Policie rovněž náměstí uzavřela a do prostoru ohraničeného červeno-bílými zátarasy pustila jen stovku účastníků, což je nyní povolený počet lidí při shromážděních při epidemii koronaviru, a občany, kteří v dané oblasti bydlí. Organizátor zhruba po deseti minutách akci ukončil. Část účastníků protestu se přesunula k Národnímu divadlu, kde setrvala. Ostatní se rozešli.

Policie v týdnu avizovala, že bude na ohlášených demonstracích kontrolovat dodržování pravidel, která jsou omezena kvůli šíření koronaviru. Zaměřit se chtěla mimo jiné na to, zda je účastníků protestů povolený počet, jsou jen z okresu, kde se akce koná, a mají předepsanou ochranu nosu a úst.

V neděli tak policie nepustila za hranice okresů několik autobusů, které na demonstraci proti vládním opatřením mířily do Prahy. Několik autobusů jelo z Karviné, jeden z Brna. Pokutu na místě nikdo nedostal.

Na demonstraci proti vládním opatřením do Prahy mířil také autobus, který monitorovala policie z Plzeňského kraje. Autobus jel z Kralovic, podle mluvčí policie Ivany Jelínkové do něj ale nikdo nenastoupil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy