V centru Prahy demonstrovali odboráři. Bojujeme proti chudobě, hlásal Středula

Živě
Tisíce lidí se sjely do Prahy, kde začaly pět minut po dvanácté demonstrovat proti současné politice vlády Petra Fialy. Akci svolaly odbory a jejich předák, prezidentský kandidát Josef Středula, vyzývá kabinet, aby zavedl cenovou regulaci potravin, energií, nájemného i pohonných hmot. V případě přetrvávající nespokojenosti s vládními kroky do budoucna nevyloučil ani vyhlášení generální stávky.
Demonstrace ČMKOS na Václavském náměstí proti chudobě | Video: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
17:31

Reportér Aktuálně.cz se zeptal Josefa Středuly, jak si vysvětluje poměrně nízkou účast na dnešní demonstraci. 

15:34

Reportér Aktuálně.cz na Václavském náměstí shromažďuje reakce účastníků.

15:37

Policisté z antikonfliktního týmu pro online deník Aktuálně.cz řekli, že demonstrace proběhla bez problému, obavy z extremistů se nenaplnily. Podle strážců zákona jich přišlo jen několik a nijak agresivně se neprojevovali.

14:04 Radek Bartoníček.

Na dotazy, zda by účastníci demonstrace volili odborářského předáka Josefa Středulu prezidentem, mnoho lidí odpovídalo kladně. Podle nich cítí s obyčejnými lidmi a zná jejich starosti, popisuje redaktor Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

14:02 Radek Bartoníček.

Po demonstraci většina účastníků odcházela spokojená. Někteří byli překvapení menší účastí, další ale tvrdili, že mnoho lidí muselo do práce nebo je odradily obavy, aby se demonstrace nezvrhla účastí extremistů. Pár lidí reportérovi Aktuálně.cz přiznalo, že se opět šíří covid-19 a někteří odboráři onemocněli.

13:57

Od 1. ledna by podle odborů měly vzrůst platy ve veřejné sféře o deset procent a o 20 procent by se měla zvýšit procentní výměra nemocenské a ošetřovného. Odbory požadují i zvýšení sociálních dávek, zejména rodičovského příspěvku a příspěvku na péči.

13:54

Odbory také vyzvaly vládu, aby ustoupila od opatření, která by mohla snižovat daně. Vyzvaly naopak k větší daňové progresi a k zachování elektronické evidence tržeb.

13:53

Protestní akce, která trvala zhruba hodinu a půl a uzavřela ji státní hymna, se podle policejního odhadu zúčastnily jednotky tisíc lidí. Podle policie demonstrace byla bez problémů.

13:53

Odbory vyzvaly k zavedení cenové regulace, k zastavení poklesu reálných mezd nebo k zestátnění kritické infrastruktury v energetice. Vláda se podle nich musí musí zasadit o ochranu nízkopříjmových skupin i střední třídy, na které nejvíc dopadá současná krize, a zachovat sociální smír. 

13:30 Radek Bartoníček.

Také Josef Středula se přimluvil za konec války na Ukrajině, aniž by ale zmínil, kdo je jejím viníkem.

13:25 Radek Bartoníček.

Předák odborářů Josef Středula oznámil, že se ve čtvrtek sejde s prezidentem Milošem Zemanem a budou mluvit o cenách energií. Hlava státu podporuje Středulovu kandidaturu na prezidenta.

Foto: ČTK
13:23

Předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo varoval před tím, že dnešní akce nemusí být poslední a že odbory mohou být i tvrdší. Vyzval vládu k činům, český průmysl se podle něj potápí. 

Ďurčo ve svém projevu připomněl růst cen energií a potravin. Vláda podle něj pomáhá pomalu, a navíc staví občany, kteří pomoc potřebují, do nedůstojné pozice. Firmy se podle něj dostávají do kritické situace a hrozí jejich zavírání. "Loď průmyslu se začíná zvolna potápět, to je pro nás nepřijatelné," řekl. "Vláda musí provést občany i firmy dnešní krizí tak, aby neutrpěl újmu nikdo, kdo pracuje a plní rozpočet," řekl.

13:21 Radek Bartoníček.

Lidé si při povídání stěžují také na to, že mnohdy mají v regionech nízké mzdy, třeba i 20 tisíc hrubého. Mluví o tom, že zdaleka nekupují tolik věcí jako dříve, snaží se omezovat. Kupují také levnější maso či ovoce, shrnuje pocity demonstrantů z místa reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

13:20 Radek Bartoníček.

Lidé reagují na projevy pokaždé troubením a potleskem, řečníci v drtivé většině poukazují na sociální problémy lidí a na malou pomoc lidem a firmám. Mnoho účastníků v rozhovorech zmiňuje své firmy. Jako zaměstnanci mají strach, že přijdou o práci, protože firmám dochází peníze na podstatně větší ceny za energii.

13:09 Radek Bartoníček.

Hodně lidé na Václavském náměstí mluvili také o tom, že si přejí ukončení války na Ukrajině. Jsou přesvědčeni, že by se potom zlepšila ekonomická situace v Česku a ceny energií by klesly.

Zajímavostí je, že zástupce osob s postižením Václav Krása jako jediný z řečníků nemluvil jen o sociálních problémech, ale volal i po konci války. "Válka je vůl," citoval slova známé písně. Účastníci reagovali souhlasem, potleskem a troubením, popisuje atmosféru na místě reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

12:59

Podporu demonstraci vyjádřil i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Rada se podle něj připojila k odborům, protože na postižené tvrdě doléhá současná inflace. Podle něj se mnoho postižených dostává na hranu chudoby a existenčního ohrožení.

12:58

Na zvýšení platů apelovala i zástupkyně poštovních odborů Jindřiška Budweiserová. Podle ní jsou pošťáci dlouhodobě platově podhodnoceni, tlak na úspory na poště navíc může vést k omezení poštovních služeb a k dalšímu vylidňování venkova.

12:58

Prezident Unie orchestrálních hudebníků ČR Jiří Dokoupil vyzval vládu k valorizaci tarifních platů zaměstnanců veřejných institucí v kulturní sféře. Pokud vláda nevyslyší návrhy odborů, hrozí podle něj trvalá destrukce kultury v Česku.

12:56

Podle policejního odhadu se demonstrace účastní jednotky tisíc lidí. Na pořádek na demonstraci dohlíží více než stovka policistů, kriminalistů a členů antikonfliktního týmu.

12:54 Předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula v tomto týdnu, když oznamoval požadavky odborářů vůči vládě.

Vládní politici obviňují Josefa Středulu, že je ve střetu zájmů, když vede protesty ve chvíli, kdy oznámil snahu kandidovat v prezidentských volbách. Středula ještě není oficiální kandidát, stále shání podpisy svých podporovatelů. Nařčení nicméně odmítá s tím, že vedení odborů je jeho zaměstnáním a záleží na vůli šéfů jednotlivých odborářských skupin, jestli ho chtějí, či nechtějí v čele. Slíbil, že nebude aktivně dělat nic pro to, aby na Václavském náměstí někdo sbíral podpisy pod jeho kandidaturu.

12:52 Petr Fiala ve volebním štábu koalice SPOLU.

Premiér Fiala i další vládní politici tvrdí, že odboráři mají na sobotní demonstraci právo, ale odmítají, že by vláda lidem málo pomáhala.

12:51 Radek Bartoníček.

Lidé na demonstraci řečníky pozorně poslouchají, hlasitě tleskají a v podstatě bez ustání troubí. Na Václavské náměstí do centra Prahy se sjeli z celého Česka.

12:48

Velké odborářské demonstrace nejsou příliš časté. Naposledy před deseti lety také na Václavském náměstí protestovali odboráři proti vládě, jejímž předsedou byl rovněž občanský demokrat. Tehdy to byl Petr Nečas, který přišel se svou vládou s úsporným plánem. Policie odhadla účast na 90 tisíc lidí. Další velká demonstrace byla v roce 1997, a opět proti vládě s premiérem z ODS, Česku v té době vládl Václav Klaus.

12:44

Na demonstraci odborů je i podpisový stánek pro prezidentského kandidáta KSČM Josefa Skálu.

Na demonstraci odborů je i podpisový stánek pro prezidentského kandidáta KSČM Josefa Skálu.
Na demonstraci odborů je i podpisový stánek pro prezidentského kandidáta KSČM Josefa Skálu. | Foto: Radek Bartoníček
12:34 Předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula v tomto týdnu, když oznamoval požadavky odborářů vůči vládě.

Josef Středula na úvod protestu citoval prvního českého prezidenta Václava Havla, že lhostejnost k druhým a k osudu celku je tím, co otevírá dveře zlu. Demonstranti na Václavském náměstí jsou podle něj ti, kteří mají strach z budoucnosti.

12:33

Předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková vyzvala k zastropování cen a k zajištění důstojného života lidí.

Žitníková uvedla, že demonstranti nejsou lhostejní k tomu, jak budou žít oni, jejich rodiče i jejich děti. Kritizovala růst cen energií i potravin a vyzvala ke stanovení cenových stropů. Regulované ceny podle ní už nyní fungují ve zdravotnictví, mohou tedy být i v jiných sektorech. "Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Vládo, hledej způsoby. Pokud je hledat nechceš, předej to jiným," řekla.

12:26 Předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula v tomto týdnu, když oznamoval požadavky odborářů vůči vládě.

Josef Středula na úvod odborové demonstrace vyzval vládu, aby pomáhala lidem i firmám. Pokud se tak nestane, má před sebou Česko obrovské problémy, řekl.

12:26

Protestující zatím zaplnili zhruba horní čtvrtinu pražského Václavského náměstí. Mají hlavně vlajky odborových svazů, ale jsou mezi nimi i příznivci neparlamentních ČSSD a KSČM s vlastními vlajkami. Příznivci ČSSD také přinesli transparent podporující prezidentskou kandidaturu předsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly.

12:25 Radek Bartoníček.

Pořadatelé na místě nechtějí, aby se na demonstraci dostali extremisté. I na pódiu účastníky vyzvali, aby se drželi tématu.

12:20

K dalším požadavkům odborů patří i zvýšení minimální mzdy na 18 200 korun ještě v letošním roce a přednostní zaměření výdajů státního rozpočtu na boj proti ekonomické krizi.

12:20

Podle odborářů vláda nechala svým otálením dojít situaci do stavu, kdy má Česko jednu z nejvyšších inflací v Evropské unii, domácnostem se propadá kupní síla a firmy ztrácí konkurenceschopnost.

Po státu odboráři chtějí okamžité zavedení regulace cen základních životních potřeb a zpřísnění cenové kontroly nebo regulaci cen potravin, energií, pohonných hmot, vody a nájemného.

12:19

Demonstranti na úvod vyzvali vládu, aby začala přijímat taková rozhodnutí, která zamezí propadu lidí do chudoby. Organizátoři také vyzvali k tomu, aby se lidé zdrželi extremistických komentářů a drželi se témat demonstrace.

12:17 Předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula v tomto týdnu, když oznamoval požadavky odborářů vůči vládě.

Na demonstraci dorazil i odborářský předák a kandidát na prezidenta Josef Středula.

Na demonstraci dorazil i odborářský předák  a kandidát na prezidenta Josef Středula.
Na demonstraci dorazil i odborářský předák a kandidát na prezidenta Josef Středula. | Foto: Radek Bartoníček
12:10

Odborová demonstrace proti chudobě začala. Protestující zatím zaplnili horní čtvrtinu Václavského náměstí, mají hlavně vlajky odborových svazů.

12:09 Radek Bartoníček.

Na Václavském náměstí je reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček, který o celé demonstraci bude průběžně informovat.

12:05

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u online reportáže ze sobotní odborové demonstrace proti chudobě na Václavském náměstí.

Radek Bartoníček Domácí ČTK Radek Bartoníček, Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2022 13:55
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy