Zeman přijal Krčálovu demisi, novou kandidátku Maláčovou jmenuje v příštím týdnu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2018 14:18
Prezident Zeman oceňuje, že Maláčová absolvovala dvě prestižní vysoké školy.
Petr Krčál.
Petr Krčál. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman ještě ve středu přijal demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD). Příští týden se setká s kandidátkou na ministryni Janou Maláčovou (ČSSD). Předpokládá, že ji poté jmenuje členkou vlády. Návrh na Krčálovu demisi mu zaslal premiér Andrej Babiš (ANO).

"Příští týden si pozvu paní Maláčovou. Promiňte mi ten bonmot, ale pevně doufám, že to není manželka Zdeňka Bakaly," řekl Zeman. Choť podnikatele a bývalého majitele OKD Bakaly Michaela se za svobodna jmenovala Maláčová.

Zeman dodal, že předpokládá jmenování Maláčové ještě příští týden. Poznamenal, že se s ní nikdy nepotkal. "Přečetl jsem si některé údaje z jejího životopisu. Oceňuji, že absolvovala dvě prestižní vysoké školy. Tady bych položil důraz na to slovo prestižní a těším se, až se s ní seznámím," řekl prezident. Krčál nabídl demisi v úterý kvůli podezření z plagiátorství v bakalářské práci.

Zeman také považuje za adekvátní, že kvůli podezřením z opisování v akademických pracích skončili v posledních týdnech ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) i ministr Krčál. 

"Plagiátorství je krádež svého druhu, krádež duševního vlastnictví jiné osoby a jakýkoli ministr, který ne je obviněn z krádeže, ale kterému je prokázána krádež, by měl nejen odstoupit," řekl Zeman. Dodal, že takový člověk by měl mít dostatek sebekritiky, aby na funkci vůbec neaspiroval. "Nehledě na to, že by si tím ušetřil mohutnou ostudu," dodal.

Maláčová působila rok jako vedoucí oddělení institucionální komunikace Evropské unie při úřadu vlády. Od ledna 2012 do dubna 2014 byla zástupkyní Kanceláře Senátu při Evropském parlamentu, uvedla ČSSD. Magisterské tituly získala v oboru politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a oboru politická ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole.

 

Právě se děje

Další zprávy