Aplikace naviguje záchranáře i bez instalace. Pomohla už dřevorubci, na kterého spadl strom

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 6. 2017 18:48
Mobilní aplikaci Záchranka, která dispečinku odesílá přesnou polohu zraněného, už využilo přes osm tisíc lidí. Nově pomáhá i zraněným, kteří ji nemají v telefonu nainstalovanou. Dispečer jim nadiktuje jednoduchou webovou stránku. Jako první novinku minulý týden naostro vyzkoušeli lesní dělníci, když na jednoho z nich spadl strom.
Aplikace Záchranka (ilustrační foto)
Aplikace Záchranka (ilustrační foto) | Foto: Aplikace Záchranka

Praha - Mobilní aplikaci Záchranka za více než rok od spuštění využilo přes osm tisíc lidí v nouzi. Minulý týden vůbec poprvé pomohla zraněnému, který ji přitom v telefonu neměl ani nainstalovanou.

Šlo o lesního dělníka, který ve vojenském újezdu Libavá kácel stromy a jeden z nich mu spadl na záda. Jeho spolupracovníci okamžitě volali sanitku.

"Problém je, že újezd má rozlohu asi 320 kilometrů čtverečních. A mapové podklady jsou velmi špatné, právě proto, že jde o vojenský prostor. Nejsou tam turistické značky, značené cesty, nic. Když dělníci zavolali a řekli, že jsou v újezdu Libavá, dispečer hned věděl, že se jedná o velký problém, protože bude velice těžké určit, kde se nacházejí," popisuje autor aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Výhodou aplikace, kterou však ani jeden z dělníků neměl, je, že z mobilu odešle přesnou polohu zraněného a výrazně tím zkrátí čas, za který se k němu dostane sanitka. Bez Záchranky je často problém lokalizovat například cyklisty nebo turisty, kteří se zraní v lese či na horách. Pomoc se k nim tak může dostat o cenné minuty později.

Místo stahování tajný odkaz

"Dříve se dispečerka ptala volajícího, jestli má na místě internet, a pak ho instruovala. Člověk si aplikaci stahoval, registroval se do ní a následně přes ni znovu volal na tísňovou linku," popisuje autor Záchranky Filip Maleňák s tím, že teprve pak dispečink obdržel přesnou polohu nehody.

"Lidé často nemají na místě dostatečný internet a celkem to zdržuje. Aplikace má nějakých 15 MB, a než se natáhne do telefonu, chvíli to trvá. Z toho důvodu byla vyvinuta webová verze," dodává Maleňák a vysvětluje, že nově lidem bez aplikace pomůže speciální odkaz.

"Operátorka nadiktuje člověku webovou stránku, která je velice jednoduchá. Ten ji zadá do jakéhokoli prohlížeče, který používá na svém telefonu. Dispečerce se na základě zadání tohoto linku zobrazí poloha v počítači," popisuje Maleňák.

Adresu nechce prozradit. "Samozřejmě nechceme, aby si lidé řekli: Mám link, nemusím si stahovat aplikaci. Link slouží opravdu jen pro případy, kdy aplikaci nemáte a na místě byste ji museli instalovat," říká s tím, že momentálně s kolegy pracuje na vylepšení této novinky.

"Dispečerka uvidí, z jakého čísla voláte, a bude schopná vám na něj link odeslat smskou. Do ní kliknete a zobrazí se vaše poloha," dodává Maleňák.

Vrtulník přiletěl při vojenském cvičení

Výjezd k dělníkovi do vojenského újezdu potvrdil mluvčí Záchranné služby Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. "Aplikace nám pomohla k rychlé lokalizaci místa události a k co nejrychlejšímu vyslání letecké záchranné služby," uvedl mluvčí. Než vrtulník přiletěl, muselo vedení újezdu zastavit střelbu, protože v prostoru zrovna cvičili vojáci. Zraněný byl do nemocnice převezen se zlomeninou křížové kosti, poraněním břicha a zhmožděním zad.

Aplikace Záchranka nedávno spustila i službu pro lidi s poruchou řeči a sluchu. Ti mají možnost v aplikaci zakliknout, co se jim stalo. Časem by mohli využívat i chat s dispečerem.

Maleňák chce také rozšířit svou aplikaci do Rakouska. Spolupráce s rakouskými záchranáři však zatím vázne. "Implementace mobilní aplikace je pro ně jedním z projektů. Dostávají se k němu velice pozvolně," podotýká autor Záchranky s tím, že aplikaci nabídl i Slovákům. Tam se ale čeká na modernizaci zastaralého informačního systému.

Maleňákovu aplikaci využívá všech 14 krajských záchranek. V prvních třech letech je financována sponzory. Tím hlavním je Nadace Vodafone ČR. "Nyní se lze začít bavit o tom, kde do budoucna hledat prostředky na to, aby to bylo financováno z veřejných peněz, protože to je součást veřejného zdravotnictví," dodává Maleňák.

 

Právě se děje

Další zprávy