Dělnická strana chce mít v Bruselu nacistu

Eliška Bártová Eliška Bártová
26. 5. 2009 7:31
Dvojka na kandidátce DS Jiří Štěpánek otevřeně vyzývá straníky, aby totalitní ideologii šířili dál
Dělnická strana chce do Evropského parlamentu. Otevřeně se však hlásí k národnímu socialismu
Dělnická strana chce do Evropského parlamentu. Otevřeně se však hlásí k národnímu socialismu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na druhém místě kandidátky ultrapravicové extremistické Dělnické strany figuruje muž, jenž se otevřeně hlásí k nacionálnímu socialismu.

Volební dvojka této strany Jiří Štěpánek dokonce v posledním vydání jejich periodika vyzývá ostatní, aby myšlenku této totalitní ideologie šířili dál.

"Nic nedbejme na poděšené výkřiky, že oživujeme něco staré sedmdesát let, a jestli víme, co z toho vzniklo...," apeluje ve svém článku Štěpánek. "My šíříme myšlenky nacionálního socialismu dnes a nehodláme se ve své práci vyrušovat nějakými poděšenci."

Na kandidátce strany figurují také lidé, kteří jsou či byli příznivci protizákonného hnutí Národní odpor hlásícího se k nacismu. Jeden z nich - kandidát č. 9 Patrik Vondrák - je zachycen na fotce ve skupině hajlujících neonacistů.

Totalitní ideologie v novém

Nacionální socialismus, zkráceně nacismus, je totalitní ideologie, kterou se ve třicátých letech zaštiťoval Adolf Hitler.

První místopředseda Dělnické strany Jiří Štěpánek použil tento termín již na počátku května při demonstraci v Přerově. Policie jej kvůli tomu zadržela. Štěpánek se však hájil tím, že propagoval pouze myšlenky vlastenectví a socialismu.

Svůj apel pak Štěpánek beztrestně zopakoval v mimořádném květnovém vydání Dělnických listů. "Nebojácně vysvětlovat voličům význam slov nacionální socialismus," nabádá příznivce. "Nebát se těchto slov, protože na nich není nic špatného či strašného."

Také kandidát č.5 a místopředseda strany Petr Kotáb se netají náklonností k této ideologii. Na shromáždění Dělnické strany tuto neděli přišel v tričku s německým nápisem: "Nacionální socialismus nyní!"

Nacismus podle DS

Zbela (vlevo) a Štěpánek - příznivci národního odporu a nacionálního socialismu
Zbela (vlevo) a Štěpánek - příznivci národního odporu a nacionálního socialismu | Foto: Naďa Straková

Předseda této extremistické strany Tomáš Vandas se zdánlivě od používání pojmu nacionální socialismus distancuje.

"Nepoužíváme termín nacionální socialismus, protože je tu tendence spojovat tento pojem s obdobím hitlerovského Německa," tvrdí. "Je to synonymum nacismu. Ale podle nás na tom pojmu používaném v kontextu dneška není nic špatného."

Jenže výše uvedené výroky místopředsedy strany Štěpánka svědčí o tom, že termín nacionální socialismus je v této straně běžně používán.

A přestože Vandas připouští, že je synonymem nacismu, Štěpánkův článek mu nevadí a hájí ho. "Nevidím na tom nic špatného. My prosazujeme národní a sociální myšlenky v kontextu České republiky."

Neonacistická strana

Výsledky voleb - DS

  • volby do Evropského parlamentu: 0,18%
  • krajské volby 2004: nikde DS nepřesáhla 1%
  • parlamentní volby 2006: 0,23%
  • komunální volby 2006: 3 mandáty
  • krajské volby 2008: 0,99%

Navzdory těmto proklamacím však ve skutečnosti vystupuje Dělnická strana rasisticky a xenofobně. Zároveň má velmi blízko k neonacistickým hnutím. Fakt, že strana začala spolupracovat s neonacisty, potvrzuje i vládní zpráva o extremismu za rok 2008.

"Spolupráce Dělnické strany a neonacistů se viditelně promítla do veřejných aktivit, které tyto subjekty v roce 2008 připravily," uvádí se ve vládním dokumentu. "Aktivity Dělnické strany a neonacistů, záměrně věnované každodenním problémům obyčejných lidí, mohou u části veřejnosti vzbudit falešný dojem, že jsou to právě "oni jediní, u nichž se domohou zastání".

Její aktivity se především prolínají s neregistrovaným protizákonným hnutím Národní odpor, který se otevřeně hlásí k nacismu. Společně uspořádali například demonstraci v Litvínově pod rasistickým názvem "Protest Národního odporu a Dělnické strany proti černému teroru".

Odpor podle Dělnické mládeže

Dělnická mládež dokonce v březnu tohoto roku začala vydávat noviny s totožným názvem jako zmíněné neonacistické hnutí. Předseda DM a trojka na kandidátce DS Martin Zbela dokonce k prosazování národního odporu přímo vyzval.

"...Vyzývám členy Dělnické mládeže, ale i jiných národně sociálních subjektů ke společnému národnímu odporu proti tomuto režimu," píše Zbela na webových stránkách organizace, "jehož dvacetiletá existence potvrdila, že plně navázal na režim předchozí..."

Současný režim Zbela neváhá nazvat "protinárodní a totalitní".

Kandidát s hajlujícími kamarády

Kandidát DS Patrik Vondrák v hajlující skupině, čtvrtý nahoře zprava
Kandidát DS Patrik Vondrák v hajlující skupině, čtvrtý nahoře zprava | Foto: Aktuálně.cz

Na kandidátce do Evropského parlamentu figurují také další lidé, kteří se netají náklonností k Národnímu odporu. Například Jiří Švehlík se v tričku této organizace pravidelně účastnil jejich demonstrací.

Pro Národní odpor mimo jiné svolal demonstraci za neonacistu Vlastimila Pechance, jenž byl odsouzen za vraždu Roma Otty Absolona.

Nyní Švehlík kandiduje na šestém místě do Evropského parlamentu. Také další z kandidátů Patrik Vondrák má blízko k neonacistickému hnutí. Jedna z fotek ho dokonce zachycuje v tričku Národního odporu ve skupině hajlujících neonacistů.

Druhý pokus o zákaz

Právě kvůli radikalizaci a napojení strany na neonacisty požádala vláda o zrušení této partaje. Nejvyšší soud však žádost zamítl.

Nově jmenovaný ministr vnitra Martin Pecina již avizoval, že v září podá znovu žádost o zákaz Dělnické strany. Během několika týdnů by také měl být hotov návrh na zákaz další extremistické Národní strany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy