Dělnická strana chce mít v Bruselu nacistu

Eliška Bártová Eliška Bártová
26. 5. 2009 7:31
Dvojka na kandidátce DS Jiří Štěpánek otevřeně vyzývá straníky, aby totalitní ideologii šířili dál
Dělnická strana chce do Evropského parlamentu. Otevřeně se však hlásí k národnímu socialismu
Dělnická strana chce do Evropského parlamentu. Otevřeně se však hlásí k národnímu socialismu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na druhém místě kandidátky ultrapravicové extremistické Dělnické strany figuruje muž, jenž se otevřeně hlásí k nacionálnímu socialismu.

Volební dvojka této strany Jiří Štěpánek dokonce v posledním vydání jejich periodika vyzývá ostatní, aby myšlenku této totalitní ideologie šířili dál.

"Nic nedbejme na poděšené výkřiky, že oživujeme něco staré sedmdesát let, a jestli víme, co z toho vzniklo...," apeluje ve svém článku Štěpánek. "My šíříme myšlenky nacionálního socialismu dnes a nehodláme se ve své práci vyrušovat nějakými poděšenci."

Na kandidátce strany figurují také lidé, kteří jsou či byli příznivci protizákonného hnutí Národní odpor hlásícího se k nacismu. Jeden z nich - kandidát č. 9 Patrik Vondrák - je zachycen na fotce ve skupině hajlujících neonacistů.

Totalitní ideologie v novém

Nacionální socialismus, zkráceně nacismus, je totalitní ideologie, kterou se ve třicátých letech zaštiťoval Adolf Hitler.

První místopředseda Dělnické strany Jiří Štěpánek použil tento termín již na počátku května při demonstraci v Přerově. Policie jej kvůli tomu zadržela. Štěpánek se však hájil tím, že propagoval pouze myšlenky vlastenectví a socialismu.

Svůj apel pak Štěpánek beztrestně zopakoval v mimořádném květnovém vydání Dělnických listů. "Nebojácně vysvětlovat voličům význam slov nacionální socialismus," nabádá příznivce. "Nebát se těchto slov, protože na nich není nic špatného či strašného."

Také kandidát č.5 a místopředseda strany Petr Kotáb se netají náklonností k této ideologii. Na shromáždění Dělnické strany tuto neděli přišel v tričku s německým nápisem: "Nacionální socialismus nyní!"

Nacismus podle DS

Zbela (vlevo) a Štěpánek - příznivci národního odporu a nacionálního socialismu
Zbela (vlevo) a Štěpánek - příznivci národního odporu a nacionálního socialismu | Foto: Naďa Straková

Předseda této extremistické strany Tomáš Vandas se zdánlivě od používání pojmu nacionální socialismus distancuje.

"Nepoužíváme termín nacionální socialismus, protože je tu tendence spojovat tento pojem s obdobím hitlerovského Německa," tvrdí. "Je to synonymum nacismu. Ale podle nás na tom pojmu používaném v kontextu dneška není nic špatného."

Jenže výše uvedené výroky místopředsedy strany Štěpánka svědčí o tom, že termín nacionální socialismus je v této straně běžně používán.

A přestože Vandas připouští, že je synonymem nacismu, Štěpánkův článek mu nevadí a hájí ho. "Nevidím na tom nic špatného. My prosazujeme národní a sociální myšlenky v kontextu České republiky."

Neonacistická strana

Výsledky voleb - DS

  • volby do Evropského parlamentu: 0,18%
  • krajské volby 2004: nikde DS nepřesáhla 1%
  • parlamentní volby 2006: 0,23%
  • komunální volby 2006: 3 mandáty
  • krajské volby 2008: 0,99%

Navzdory těmto proklamacím však ve skutečnosti vystupuje Dělnická strana rasisticky a xenofobně. Zároveň má velmi blízko k neonacistickým hnutím. Fakt, že strana začala spolupracovat s neonacisty, potvrzuje i vládní zpráva o extremismu za rok 2008.

"Spolupráce Dělnické strany a neonacistů se viditelně promítla do veřejných aktivit, které tyto subjekty v roce 2008 připravily," uvádí se ve vládním dokumentu. "Aktivity Dělnické strany a neonacistů, záměrně věnované každodenním problémům obyčejných lidí, mohou u části veřejnosti vzbudit falešný dojem, že jsou to právě "oni jediní, u nichž se domohou zastání".

Její aktivity se především prolínají s neregistrovaným protizákonným hnutím Národní odpor, který se otevřeně hlásí k nacismu. Společně uspořádali například demonstraci v Litvínově pod rasistickým názvem "Protest Národního odporu a Dělnické strany proti černému teroru".

Odpor podle Dělnické mládeže

Dělnická mládež dokonce v březnu tohoto roku začala vydávat noviny s totožným názvem jako zmíněné neonacistické hnutí. Předseda DM a trojka na kandidátce DS Martin Zbela dokonce k prosazování národního odporu přímo vyzval.

"...Vyzývám členy Dělnické mládeže, ale i jiných národně sociálních subjektů ke společnému národnímu odporu proti tomuto režimu," píše Zbela na webových stránkách organizace, "jehož dvacetiletá existence potvrdila, že plně navázal na režim předchozí..."

Současný režim Zbela neváhá nazvat "protinárodní a totalitní".

Kandidát s hajlujícími kamarády

Kandidát DS Patrik Vondrák v hajlující skupině, čtvrtý nahoře zprava
Kandidát DS Patrik Vondrák v hajlující skupině, čtvrtý nahoře zprava | Foto: Aktuálně.cz

Na kandidátce do Evropského parlamentu figurují také další lidé, kteří se netají náklonností k Národnímu odporu. Například Jiří Švehlík se v tričku této organizace pravidelně účastnil jejich demonstrací.

Pro Národní odpor mimo jiné svolal demonstraci za neonacistu Vlastimila Pechance, jenž byl odsouzen za vraždu Roma Otty Absolona.

Nyní Švehlík kandiduje na šestém místě do Evropského parlamentu. Také další z kandidátů Patrik Vondrák má blízko k neonacistickému hnutí. Jedna z fotek ho dokonce zachycuje v tričku Národního odporu ve skupině hajlujících neonacistů.

Druhý pokus o zákaz

Právě kvůli radikalizaci a napojení strany na neonacisty požádala vláda o zrušení této partaje. Nejvyšší soud však žádost zamítl.

Nově jmenovaný ministr vnitra Martin Pecina již avizoval, že v září podá znovu žádost o zákaz Dělnické strany. Během několika týdnů by také měl být hotov návrh na zákaz další extremistické Národní strany.

 

Právě se děje

Další zprávy