Dejte mi na Romy zbraň, prohlásil. Soud ho osvobodil

Red DOM
18. 6. 2008 11:14
Stíhána měla být i senátorka Janáčková

Ostrava - Za rasistické výroky o Romech nebude po senátorce Lianě Janáčkové potrestán ani místostarosta Ostravy-Mariánských Hor Jiří Jezerský. Osvobodil ho ostravský okresní soud.

Zatímco Janáčkovou odmítl k trestnímu stíhání vydat senát, takže senátorka už nikdy nebude potrestaná, místostarosta Jezerský takovou jistotu ještě nemá. Žalobce se totiž odvolal.

"Rozsudek nedopadl podle našich předpokladů, jsme přesvědčeni, že důvody pro odsouzení pana Jezerského tady jsou," citovali státního zástupce Davida Bartoše internetové Novinky.

Senátorka Liana Janáčková na jednání senátorského klubu SNK.
Senátorka Liana Janáčková na jednání senátorského klubu SNK. | Foto: Aktuálně.cz

Dejte mi zbraň a já je vystřílím

Případ je starý dva a půl roku. Na zvukovém záznamu z jednání o kolonii Bedřiška jsou zachyceny výroky na adresu Romů senátorky Janáčkové i místostarosty Jezerského.

"Nesouhlasím s jakoukoliv integrací cikánů, bohužel, jsem rasistka. Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno, klidně to budu křičet do celého světa," prohlásila Janáčková. Výrok Jezerského se nese v podobném duchu:

"Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat," řekl na nahrávce Jezerský.

Byla to nadsázka, řekla soudkyně

Soudkyně Jana Bochňáková sice uznala, že oba výroky skutečně padly, ovšem nelze to považovat za trestný čin. V kontextu celé nahrávky šlo podle soudkyně o nadsázku.

  • Čtěte dále: Senátorka nebude stíhána kvůli výrokům o Romech

Jeden ze svědků, předseda Unie olašských Romů v Ostravě Josef Stojka byl s výsledkem soudu spokojen.

"Výroky paní Janáčkové a pana Jezerského mě jako Roma neurazily. Ani na Bedřišce jsem nezaregistroval, že by někoho z Romů pohoršovaly. Žaloby na ně podali ti, kteří vůbec nevědí, jak se na Bedřišce žije a co se tam děje. Šlo jen o boj mezi místními politiky, k němuž využili problémy romského etnika," řekl Stojka Moravskoslezskému deníku.

  • Čtěte dále: Pro politiky je k soudu daleko. Stát a imunita zasahují
 

Právě se děje

Další zprávy