Definitivně. Za pirátského Harryho Pottera 300 tisíc

Tomáš Fránek
12. 1. 2010 9:30
Soudy rozhodly o podmínce a pokutě 300 tisíc korun za pirátské vydání knihy o čarodějnickém učni
J. K. Rowlingová u soudu o Harryho Pottera
J. K. Rowlingová u soudu o Harryho Pottera | Foto: Reuters

Brno - Šéf Ottova nakladatelství Vlastimil Svoboda, který měl podle policie a soudů stát za vydáním tisíců pirátských výtisků knihy Harry Potter a Ohnivý pohár, se trestu nevyhne.

Nejvyšší soud totiž v neveřejném jednání odmítl jeho dovolání proti ročnímu podmíněnému trestu s odkladem na dva a půl roku a pokutě 300 tisíc korun a trest potvrdil. Svoboda měl podle rozhodnutí soudu značně poškodit autorku díla Joanne Rowlingovou a nakladatelství Albatros, které vlastní ke knize autorská práva pro Česko.

Tisk na Slovensku, prodej v Česku

Knihy o čarodějnickém učni měl Svoboda nechat vytisknout v Žilině a dopravit do Česka, kde je distributoři Ottova nakladatelství od konce roku 2001 podomně prodávali. Na padělky se přišlo náhodou.

Zaměstnanci Albatrosu je našli až v roce 2004 při obchodní prohlídce skladu třebíčského distributora. Potom objevili i další místa s pirátskými výtisky, například v pražských Počernicích. Distributoři je měli prodávali za 100 korun, zatímco licencované vydání stálo kolem 490 korun.

Podle policie nechal šéf nakladatelství bez svolení vytisknout a prodávat nejméně 9600 výtisků knihy.

Soudní jednání se Svobodu začalo v roce 2007, dvakrát se jeho počínáním zabýval Obvodní i Městský soud v Praze. Svoboda, který od počátku vinu popírá a tvrdí, že odpovědnost nese jiný zaměstnanec nakladatelství, s trestem nesouhlasil a poslal dovolání na Nejvyšší soud. "Odmítám nést trestní odpovědnost za jinou osobu," uvedl v dovolání.

Každý to věděl

Senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Blankou Roušalovou ale dovolání odmítl a trest potvrdil. Podle soudců musel Svoboda vědět, kdo má práva na vydání slavné knihy v Česku. "Dá se říci, že i laické veřejnosti, natož pak obviněnému jako osobě pohybující se na knižním trhu, bylo známo, kdo získal autorská práva pro tisk a distribuci v České republice," rozhodli soudci.

Soudci Nejvyššího soudu nenašli ani žádnou další vadu, která by je opravňovala trest pro Svobodu zrušit. "Dovolání se odmítá," rozhodli.

Svoboda už neuspěl ani s ústavní stížností, ve které si stěžoval na to, že se jeho případem zabýval jiný soud, než měl podle sídla jeho firmy. Ústavní soudci mu v tom dali částečně za pravdu, ale stížnost přesto odmítli jako zjevně neopodstatněnou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Tenisový turnaj žen v Bogotě (antuka, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - finále: Osoriová (Kol.) - Zidanšeková (5-SR) 5:7, 6:3, 6:4.

Další zprávy