Dědek: Na kampaň dám zatím deset milionů. Dotace do byznysu nepatří, ten má státu naopak vydělávat

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
2. 8. 2017 20:34
Miliardář a spolumajitel firem ve skupině Jablotron Dalibor Dědek vstupuje do politiky pod značkou hnutí Starostové a nezávislí. Stává se jejich "náborářem", který má do voleb nalákat další podnikatele a osobnosti. Sám bude kandidovat v kraji, kde bude mít hnutí nejslabší podporu. O EET říká, že se šéfovi ANO povedla a potřebuje jen změnit. V rozhovoru komentuje i podporu prezidentským kandidátům a zdravotní stav Miloše Zemana. "Pokud se nechce zabít, tak ať jde od toho. Lidé kolem něj ho za každou cenu někam povedou na invalidním vozíku, to je špatně," říká o něm.
Dalibor Dědek.
Dalibor Dědek. | Foto: Milan Bureš

Máte rád věci pod kontrolou? 
To víte, že ano. Osvědčilo se mi to v byznysu. Ale nejde o mou osobní kontrolu. Věc je pod kontrolou, pokud ji má pod kontrolou člověk, kterému důvěřuji. Jinak se člověk zahltí.

Kde je pak prostor pro svobodnou vůli partnerů?
Mám připravené základní programové devatero, ale nechávám ho otevřené. Nyní je potřeba dát dohromady lidi, kteří ho pochopí a vezmou ho za své. Pak je nutné u každého bodu zjistit, zda nevymýšlíme vymyšlené, zda se někde neosvědčilo něco lepšího. Každá část devatera je zralá i na brainstorming inteligentních lidí. Muselo by ale dojít k průlomu, abychom nakonec změnili názor.

V tuto chvíli opravdu nejsem připravený na rušení elektronické evidence tržeb. Nejsem připravený ani na to, abychom se na uprchlíky tvářili zbaběle a říkali, že žádné nechceme, a přitom řešili problémy, že tu nemá kdo pracovat. Naučil jsem se vyposlechnout si spoustu dobrých rad, ale nakonec potom stejně věc hodnotím selským rozumem a intuicí. To je důležité. 

Budete kandidovat?
Budu. Nemohu ostatním říkat: Pojďte na kandidátku, a pak se z toho po anglicku vypařit. Jsem připravený přežít diskomfort parlamentu. 

V jakém kraji byste měl kandidovat?
Objevím se v regionu, kde to bude potřeba a kde neseženeme jinou silnou osobnost. Spustili jsme webovou stránku hledameslusny.cz, kde ve správnou chvíli necháme lidi hlasovat on-line. Vlastně si volby tak trochu odehrajeme dopředu. Uvidíme, v jakém kraji jsme slabí, a tam půjdu já. V krajích si brousíme zuby na zisk dvaceti procent. Všichni mi proto říkají, že jsem blázen, ale já jsem vždy rád snil sny přiměřené úsilí, které tomu chci věnovat. Když říkám dvacet procent, tak existuje šance získat v krajích průměrně dva poslance. Považuji za fér, aby tam byl jeden od Starostů a jeden z nezávislých.

Právě vy máte nyní na kandidátky Starostů přivést nové osobnosti. Naznačil jste, že už vám někteří lidé účast slíbili. Z jakých jsou oborů?
Z byznysu. Jde o osobnosti, které se nevěnují jen podnikání, ale i nadacím a podobným projektům. Preferuji lidi, kteří mají větší záběr než jen rozjet stroj na peníze, což ovšem nepovažuji za špatné. Ale měli by prokázat, že mají společenské cítění a vnímají, že svět bude jen tak dobrý, jak dobrý si ho uděláme.

Bál se někdo z nich toho, že by pak musel jako Andrej Babiš přepisovat své firmy třeba do svěřenského fondu kvůli zákonu o střetu zájmů?
Nechci nikoho z podnikatelů nebo živnostníků, kteří mají nějaké podstatné příjmy ze státního rozpočtu nebo státních zakázek, protože nejsou nezávislí. Sorry, ale jsou jiné subjekty, kde se mohou uplatnit.

Jakou částkou chcete Starosty podpořit?
V tuto chvíli jsme domluveni, že hnutí pošlu 10 milionů korun. Bude-li potřeba, tak jich pošlu víc.

Proč jste odmítl kandidovat za ANO Andreje Babiše? 
Andrej Babiš je hrozný sólista. Člověk, který má neuvěřitelnou energii a řadu věcí dokáže, ale lidsky si s ním nesednu.

Co bylo impulzem pro to, abyste se rozhodl pro Starosty?
Říkal jsem si, že pokud někam půjdu, tak tam nechci dělat jednoho kandidáta, který jim pomůže zvednout o pár procent preference. Chtěl jsem vytvořit platformu lidí, protože za sebou mám několik bláznů, jako jsem já. Přišel jsem s tímto konceptem a Starostové to nakonec odsouhlasili. To byl moment, kdy jsem si řekl, že jsem v tom.

Poslanec Jan Farský bude celostátní lídr a vy budete lídr nezávislých?
Představte si pyramidu. Nahoře je Farský. Pod ním na jedné straně Petr Gazdík a jeho Starostové a na druhé straně je Dědek s nezávislými.

Jaký je váš vztah k prezidentským kandidátům Jiřímu Drahošovi a Miloši Zemanovi?
Podpořil jsem pana Drahoše i Marka Hilšera. Není mi proti mysli ani Michal Horáček. Je to podle mě člověk uvážlivý a tolerantní. O panu Zemanovi si ale myslím, že už by si zasloužil odpočinek.

Vytýkáte něco Miloši Zemanovi? Předal vám vyznamenání…
To bylo největší dilema. Říkal jsem si, jestli to mám od Zemana přijmout. Pak jsem si uvědomil, že bych plivl do tváře těm, kdo mne nominovali. To se ve mně pralo. Zeman je první přímo zvolený prezident, a pokud nás ve světě znají jako národ švejků, tak jsme si nemohli zvolit lépe. Je inteligentní, ale vulgární a poťouchlý. Ale obdivuji jeho paměť. Jednou jsem si říkal: Dědku, měl bys začít kouřit a pít becherovku, možná je to v tom.

Navzdory zdravotním problémům mu to ale neuvěřitelně myslí a v tom ho obdivuji. Na druhou stranu jsem měl několikrát možnost jej vidět zblízka, a pokud se nechce zabít, tak ať jde od toho. Lidé kolem něj ho za každou cenu někam povedou na invalidním vozíku, to je špatně. Tato země si zaslouží prezidenta, který nekrade pera, není narcis, není švejk a nedělá ostudu máváním holí na premiéra.

Shodujete se se Starosty v programových věcech? Bylo něco, co jste musel z devatera vyškrtnout?
Byly tam věci, které jsem přeformuloval. Například v otázce uprchlíků. Měli strach, že nás lidé semelou, když budu hlásat, že se otevřeme uprchlíkům. Řekli mi své argumenty, tak jsem postoj trochu přeformuloval. Byly tam i věci kolem elektronické evidence tržeb, u které bojovali za zrušení. To jsem jim už vymluvil.

Jak jste Petru Gazdíkovi vymluvil boj proti EET? 
EET je dnes bičem na podnikatele i běžné občany. Ačkoliv mám osobní problém s Babišem, tak musím ocenit, že EET udělal dobře. Vybral technicky velmi silný stroj, na kterém to jede. V Portugalsku mne překvapilo, že mají systém osobních daňových čísel - platbu "čipnete" nebo uvedete své daňové číslo a dopředu si můžete nastavit, že nechcete tisk účtenky. Ta se vám pak ukáže v registru. Pokud jste podnikatel, tak to jde do účetnictví a automaticky se odešle i do loterie.

Přibrzdil bych teď s dalšími etapami a udělal několik technických vylepšení, která nebudou moc stát. Pokud to nezkomplikují velké bitvy o výběrové řízení, tak se z toho dá udělat krásný moderní nástroj, který budou lidé milovat, a ne nenávidět.

Už dáváte dohromady svůj volební tým?
Sedí o patro výš (v budově Jablotronu, pozn. red.) a funguje o sto šest. Hlavní tým by se měl zformovat z osobností, se kterými jsme v kontaktu a jsem s nimi předem domluvený. Ty ostatní se nám teď hlásí. Ale máme spoustu kontaktů na lidi, kteří řekli: "Heleďte, pane Dědek, já tu mám databázi lidí, části z nich zavolejte, budou ochotní vás podpořit."

Uvažujete nad postem ministra? 
Kdyby se tato možnost blížila, chtěl bych opravdu zůstat v pozadí. Někým, kdo má možnost to ovlivňovat a být ve sněmovně. Podle toho, o jaké křeslo by se jednalo, bych se snažil mít tam někoho, kdo má odborné znalosti. Viz třeba energetika, tam bych lobboval, aby post získala například Dana Drábová.

Ministr průmyslu a obchodu je váš obor.
Propánajána, nač existuje taková instituce? Podívejte se, co dělají. Byla jste na nějaké podnikatelské misi? To je vyhazování státních peněz. Možná bych uvažoval o obnově ministerstva informatiky, ale hlavně proto, aby se zmodernizovala státní správa a propojily se systémy, které vznikají, a my byli před světem napřed.

Andrej Babiš chce také rušit ministerstva, často hovoří o jednoduchých řešeních. I vy je nabízíte, jednoduché změny EET, jednoduché změny systému výdeje řidičských průkazů…
Je otázkou, jestli chceme jako občané žít ve vizi pana Babiše, nebo jestli chceme mít příležitost vizi modelovat. Chcete se nastěhovat do paneláku, který postavil Babiš a je to tam takhle zařízené? Říkal jsem, že jsem člověk, co přijde do restaurace a všem hned objedná, takový je i Babiš. Ale já si tuhle svou slabinu uvědomuji. Je to vlastnost, jakou by politik mít neměl. Přicházím s konceptem a těžko mě budete přesvědčovat, abych ho zbořil, ale nevylučuji, že se i to může stát.

Ale chci, aby ti, kdo jsou ochotní a nejsou líní s prominutím zvednout zadek a něco pro to udělat, mohli ovlivnit, jak by to mělo fungovat. A být spoluautory toho, co přijde. Nepůjde udělat rozhodnutí, se kterým budou souhlasit všichni, to je mi naprosto jasné. Ale musí existovat platforma, kde lidé mohou říct: "My chceme v tom paneláku taková okna, chceme takové žaluzie a jsme ochotní překousnout, že nás to bude stát víc peněz."

Šéf ANO chce rušit Senát a omezovat počet poslanců. Jak to vidíte vy? Také jste mluvil o omezování počtu úředníků.
Hrajeme si na "bůhvíco" a nejsme nic jiného než nějaké provinční město v Číně. Na deset milionů obyvatel máme neuvěřitelně veliký mančaft. Byl jsem také pro zrušení Senátu, ale potom, co jsem si nechal převyprávět, jak systém funguje, myslím si, že náklady na chod Senátu nejsou zas tak ohromné. Je příliš brzo na to ho rušit. Existuje totiž velké nebezpečí, že by někdo mohl hrábnout do ústavy, a to by bylo špatně.

Proč jsou podle vás dotace pro podnikatele špatné?
Dotace do byznysu považuji za špatné s výjimkou staveb silnic a podobně, kde to bez dotací nejde. Proč by měl stát cpát peníze do byznysu? Byznys by měl státu vydělávat. Aby se stabilizoval a zvýšil příjem do státní pokladny a motivovalo to podnikatele k placení daní v České republice. Zrušil bych veškeré dotace, investiční a podobné programy. Místo toho bych zavedl model daňových prázdnin na růst.

Jestliže firma meziročně naroste například o dvacet procent, tak z této pětiny neplatí žádné daně nebo jen pět procent. Bude to apel pro firmy, jež dnes platí daně v zahraničí, a mohlo by je to motivovat k přesunu do Česka. A druhá věc. Pokud někdo věří, že jeho byznys poroste, a potřebuje peníze, může si je dnes strašně levně půjčit. A jestli tomu dotyčný podnikatel nevěří natolik, aby si vzal půjčku, tak proč by je tam měl dávat stát? Stát dá peníze až ve chvíli, kdy podnikatel prokáže, že jeho firma poporostla, protože tento růst nezdaní.

Tím si u řady podnikatelů popularitu nezískáte. Je zrušení dotací politicky prozřetelné?
Nepotřebuji podporu těch, kdo žijí z dotací. Nikdo z nás ji nepotřebuje. Máme spoustu firem, které nežijí z dotací, a ty je třeba ukázat. Jako jeden z doprovodných projektů chci zřídit oficiální pořadí firem, kde se ukáže, jaký má firma příjem na hlavu, jaký generuje výsledek do státního rozpočtu a podobně. Měl by to být žebříček přínosnosti firem v České republice. Také by se rychle ukázaly společnosti, které jedou z dotací. Když se dotace odečtou, bude vidět jejich přínos. Konkrétně tím narážím na kauzu Agrofert. A ještě bych systém opepřil tím, že nejlepším podnikům úřady vyřídí žádosti prioritně, aby bylo vidět, že si jich stát váží.

Souhlasí s vámi Starostové?
S lidmi ve vedení jsem se na tom shodl, jinak bych tu nebyl.

 

Právě se děje

Další zprávy