Mám sbaleného Švejka. Rath se vyhnul novinářům, nastoupil do vězení v Teplicích

ČTK Michal Polák ČTK, Michal Polák
Aktualizováno 7. 10. 2019 19:11
Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath v podvečer nastoupil do věznice v Teplicích. Informaci přinesla Česká televize. Očekávalo se přitom, že se přihlásí v ruzyňské věznici, kde na něj hodiny čekali novináři. Podle Vězeňské služby mohl Rath nastoupit do kterékoli z 12 nástupních věznic v Česku.
David Rath dopoledne odpovídal novinářům. | Video: ČTK

Teplická věznice slouží i jako vazební věznice, což podle informací na webových stránkách Vězeňské služby ČR znamená, že je také věznicí pro nástup do výkonu trestu. Má kapacitu 81 míst pro vězně a dalších 80 pro vazebně stíhané.  Z nástupní věznice se pak možná přesune Rath jinam.

Podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové mohou odsouzení nastoupit do kterékoli z 12 nástupních věznic v Česku. "Důležité je dodržet dobu nástupu," vysvětlila Kučerová. 

Do teplické věznice byl z Pankráce přesunut soudce Ondřej Havlín, kterého soud poslal do vězení za korupci a ovlivňování případů. Tamtéž si trest odpykával i bývalý senátor ODS Alexandr Novák odsouzený za přijetí úplatku.

Rath na setkání s novináři, které svolal na poledne ke své ordinaci v Hostivici, řekl, že dosud nezaplatil sankci deset milionů korun, kterou mu krom vězení uložil soud za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Tvrdil, že peníze mu zadržuje soud a jiné nemá. Dodal dále, že mu v posledních hodinách před nástupem zbývá už jen vyřešit pár administrativních drobností, které nestihl dotáhnout v posledních dnech. 

Podle svých slov se jinak už se všemi blízkými v podstatě rozloučil. Předal i svou lékařskou praxi v Hostivici, zajistí ji dva lékaři na částečný úvazek.

Do vazby si kromě hygienických pomůcek příliš věcí nebere. Jen několik knih. "Mám Schindlerův seznam, od Pasternaka Doktora Živaga a Osudy dobrého vojáka Švejka. Myslím, že všechny ty knihy jsou pro tuto situaci aktuální," řekl Rath.

Dodal, že se nedostaví k úternímu soudnímu projednání druhé větve korupční kauzy, podle něj to nemá smysl. Řekl, že soud kromě jiného využívá nezákonné odposlechy.

Kromě trestu vězení má Rath také zaplatit pokutu 10 milionů korun. Tvrdí, že by tak rád učinil. "Já těch deset milionů ale nemám," řekl exhejtman. Pokud je ale nezaplatí, prodlouží se mu trest vězení o 2,5 roku, rozhodl vrchní soudu. Rath si postěžoval, že stát mu stále neuvolnil peníze, které mu přiřkl vrchní soud.

Chci pomáhat jako lékař

Rath doufá, že bude možné, aby za mřížemi pomáhal jako lékař. "Vzhledem k tomu, že věznice nemají lékaře, a to ani mnohé nemocnice v Čechách, předpokládám, že budou nějaké zbytky zdravého rozumu a budou mě chtít využít jako lékaře," věří Rath.

Bývalý středočeský hejtman zatím neví, kolik bude mít spoluvězňů. "Chvilku asi budu v cele sám. Návštěvy jsou podle mých informací jednou za dva měsíce," řekl.

"Předpokládám, že vězeňská služba pracuje podle zákona. Pokud nebudou selhávat, tak se nemám čeho obávat," reagoval Rath na dotaz, jestli má obavy o svou bezpečnost.

Výzvu k nástupu do výkonu trestu doručili policisté minulý týden, podle Ratha bylo nestandardní, že mu soudce neposlal dokument poštou. Také pětidenní lhůtu na nástup označil bývalý politik za velmi krátkou. Dodal také, že nikdo z ostatních odsouzených zatím výzvu k nástupu trestu neobdržel.

Kdy nastoupí Kottovi, není jasné

Soud poslal v Rathově kauze do vězení i bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra. Každý má zaplatit 15 milionů korun. Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici.

Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Policie ho zadržela v květnu 2012, když si tuto částku odnášel z domu Kottových v krabici od vína.

Advokát Kottových Tomáš Sokol se nemůže k jejich nástupu do vězení vyjadřovat. Klienti ho nezbavili mlčenlivosti. Není tedy jasné, zda už si trest odpykávají.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy