Dárce krevní plazmy měl žloutenku a nakazil další tři lidi. Soud mu uložil podmínku

ČTK ČTK
4. 11. 2016 15:47
Soud uložil pětiměsíční podmíněný trest muži, který údajně podstoupil placený odběr krve, ačkoliv měl žloutenku. Případ se stal loni na podzim. Muž absolvoval placený odběr plazmy, jenže krátce předtím onemocněl a jeho žloutenku typu C neodhalily ani kontrolní testy. Plazma tak putovala až k pacientům. Na kauzu před časem upozornil Český rozhlas, podle nějž se žloutenkou nakazili tři pacienti. Muž čelí obvinění z nedbalostního šíření nakažlivé nemoci, za které mu hrozilo až roční vězení. Zažalovala ho nemocnice, podle níž v úvodním dotazníku zamlčel podstatné skutečnosti. Trestní příkaz zatím není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Iisfa/Thinkstock
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy