Dalík chce po expartnerce vrátit půjčku 6,5 milionu. Byl to dar a pro něj nicotná částka, tvrdí žena

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 12. 2016 5:30
O desítkách milionů korun v hotovosti či o tom, jak svým přítelkyním rozdával auta, byty či šperky za statisíce korun, promluvila před soudem bývalá partnerka odsouzeného lobbisty Marka Dalíka Gabriela Horáčková. Dalík totiž po Horáčkové chce vrátit půjčku 6,5 milionu korun, kterou jí údajně dal na pořízení bytu. Horáčková ale tvrdí, že to byl dar. "Brala jsem to jako běžný standard. Disponoval takovým majetkem, že šest a půl milionu bylo pro něj nepodstatnou částkou," diví se tomu, že peníze chce Dalík nyní zpět.
Gabriela Horáčková s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem při otevření svého butiku s kabelkami v červnu 2007.
Gabriela Horáčková s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem při otevření svého butiku s kabelkami v červnu 2007. | Foto: ČTK

Praha – Osm let trval vztah mezi bývalou pravou rukou premiéra Mirka Topolánka Markem Dalíkem a Gabrielou Horáčkovou. Nyní má ale nečekanou dohru u soudu. Dalík, který si právě odpykává čtyřletý trest vězení za podvod při nákupu obrněnců Pandur, totiž po své bývalé partnerce chce vrátit 6,5 milionu korun, které jí prý půjčil na pořízení bytu. Horáčková to ale popírá – šlo prý o dar.

"Dostávala jsem od něj velké množství darů, byl velkorysý jak ke mně, tak i ke svým dalším kamarádkám," řekla před soudem, který případ začal minulý týden projednávat. A v její více než hodinové výpovědi zaznělo značné množství informací nejen o tom, jak jejich zvláštní vztah probíhal, ale i neobvyklém množství peněz i milenek, které Dalík měl.

Jméno dnes osmatřicetileté ženy se poprvé na veřejnosti objevilo v červnu 2007, když tehdejší premiér Mirek Topolánek přišel na otevření a s ním spojený večírek luxusního butiku s kabelkami Coccinelle, který vlastnila právě Horáčková. A to na jednom z nejluxusnějších a nejdražších míst v Praze – v Obecním domě na náměstí Republiky. A vzápětí se ukázalo, že tehdejší premiér už rok jezdil volvem, které bylo právě Horáčkové.

Mimochodem, jak vyplývá z účetních závěrek, podnikání Horáčkové nebylo příliš ziskové – její firma Gabin, provozující zmíněný butik, za šest let fungování nabrala kumulovanou ztrátu přes osm milionů korun. Poté ji Horáčková prodala.

Vztah mezi Dalíkem a Horáčkovou trval od roku 2005 do jara 2013. Během něj se několikrát na krátkou dobu rozešli. Jak vyplývá z výpovědi Horáčkové, především kvůli Dalíkovým záletům.

Pojistka, že má čisté úmysly

Od sebe byli i koncem roku 2010, kdy dnes jednačtyřicetiletý Dalík Horáčkové zavolal, zda se nedají znovu dohromady. "Kontaktoval mě a chtěl, abych se vrátila a začali jsme spolu žít. V listopadu 2010 jsme byli ve Vídni, kde mě požádal o ruku," popisovala před soudem Horáčková.

"Jelikož jsem k jeho návrhu na sňatek vyjádřila jistou nedůvěru, tak mi na začátku ledna 2011 zavolal, že má pro mě byt," dodala. Hned ten den se prý na byt v Marině v Holešovicích jeli podívat a dohodli se, že jej Horáčková koupí. "Říkal, ať to beru jako pojistku, že má se mnou čisté úmysly," popsala Horáčková.

Dalík jí proto poslal 6,5 milionu korun a Horáčková tuto sumu okamžitě přeposlala developerovi. A právě to, zda šlo o dar, či půjčku, začal soud rozplétat. Hlavní důkaz předložil Dalík s výpisem ze svého účtu. U transakce je v rubrice účel platby uvedeno půjčka. "Na straně žalobce je velmi silný argument," poznamenala soudkyně Renata Poláková. Na Horáčkové tak podle soudkyně je, aby dokázala, že to tak nebylo.

Horáčková přiznala, že poznámky o půjčce si na výpisu všimla – ale až s odstupem několika měsíců. "On tvrdil, že to musel napsat, kdyby se finanční úřad ptal, kde jsem na to vzala peníze. Já to tak brala za vyřízené," uvedla Horáčková.

6,5 milionu byly drobné

Podle Horáčkové by ale bylo nelogické, že by šlo o půjčku. A Dalík jí to ani neřekl. Podle jejích slov disponoval až stovkami milionů. "Standardně měl k dispozici několik desítek milionů v hotovosti. Prostředky, které měl doma, jsem měla k dispozici i já," popisovala. "Disponoval takovým majetkem, že částka 6,5 milionu pro něj byla nepodstatná," dodala.

A poté se rozmluvila o drahých darech, kterými Dalík zahrnoval jak ji, tak své další přítelkyně či kamarády. Jen jí daroval prý například dvě auta, často jí kupoval i šperky za desítky a statisíce korun. "Takto velkorysý byl i k dalším svým kamarádkám. Vím o dvou, kterým koupil byt. Doma jsem nacházela účtenky ke šperkům, které nebyly pro mne, a on to neochotně a nervózně vysvětloval," popisovala.

Rodačka z Ivančic u Brna také tvrdí, že uvedené peníze nemůže vrátit, protože je nemá. Zmíněný byt nicméně stále vlastní. A navrhla předvolat řadu svědků z řad jejich společných známých. Před nimi se prý Dalík často chlubil tím, že jí byt koupil.

Nedivte se zájmu, když jste žila s Dalíkem

Horáčkové se ani nelíbilo to, že na jednání byl jako veřejnost přítomen i redaktor Aktuálně.cz. Soudkyně Poláková ale upozornila, že jednání soudu jsou ze zákona veřejná.

"To je daň za to, že jste žila s mediálně známým člověkem," uvedla soudkyně. Podle ní by se obě strany měly ještě jednou pokusit o dohodu. "Žalobce má nyní hodně času přemýšlení nad sebou a má čas nějak ty vztahy narovnat. Věřím, že je to možné, pokud byl označován jako velmi velkorysý," dodala Poláková. "To, paní soudkyně, neplatí o uraženém lidském egu," reagovala Horáčková.

Na případné nalezení společné řeči mají Dalík s Horáčkovou tři měsíce. Pokud se nedohodnou, bude soud pokračovat v projednávání. K němu si nechá předvést i Dalíka, který si svůj trest odpykává ve věznici ve Znojmě. U soudu měl být minulý týden osobně, ale nakonec poslal omluvenku s potvrzením vězeňského lékaře, že je indisponován.

 

Právě se děje

Další zprávy