Daňová Kobra dostane silného spojence: Novou síť žalobců

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
17. 4. 2014 13:00
Do boje proti daňovým únikům se naplno zapojí také návladní. Nejvyšší zastupitelství založí síť žalobců specializovaných právě na daňovou kriminalitu.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: Jan Langer

Praha – Tým "daňové Kobry", která začne fungovat v červnu, dostane silného spojence. Vedle stávajícího vedení, které se skládá ze zástupců daňové a Celní správy a protikorupční policie, budou fungovat také specializovaní státní zástupci. Píše o tom čtvrteční deník Insider.

Nejvyšší státní zastupitelství založí novou síť státních zástupců pro daňovou trestnou činnost. V každém kraji bude jeden žalobce „specialista“ a k tomu po jednom na vrchním zastupitelství v Praze a Olomouci.

"Mohu potvrdit, že již proběhla jednání mezi panem náměstkem Janem Sixtou a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem o spolupráci státních zástupců s daňovou Kobrou,“ řekl deníku Insider mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Samotné nejvyšší zastupitelství svou novou roli příliš komentovat nechce. "Byli jsme osloveni ministerstvem financí, na základě toho jsem do tohoto týmu vyslal jednoho zástupce z Nejvyššího státního zastupitelství," reagoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Dejte nám tři měsíce

Samotné Kobře už k plné funkčnosti schází jen několik detailů. "Je třeba sepsat prováděcí protokoly, kde bude například přesně popsán způsob výměny informací mezi jednotlivými útvary,“ popisuje Eva Romancovová z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, která stála u vzniku projektu daňové Kobry.

Pak už tým přijde s prvními případy. "Co se týká těch nejbližších věcí, jde o pohonné hmoty a máme operativní poznatky také k daňovým únikům při obchodech se zemědělskými komoditami a barevnými kovy,“ nastínil ředitel odboru rizik při výběru daní Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.

"Něco už nachystané máme a není to úplně malý příběh. Dejte nám tři měsíce. Jde o rozsáhlý karusel s mezinárodním přesahem, víc prozradit nemůžu," dodal.

Celý článek naleznete ve čtvrtečním vydání deníku Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy