Dan (12): Těším se domů. Na cigaretu

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 8. 2006 0:00
Opařany - Dan je pacientem největší dětské psychiatrické léčebny v Čechách. Kouří už několik let. Když líčí, jak včera sbíral nedopalky, září mu oči.
Kouří všichni, chlubí se tím, bez souhlasu rodičů se nesmí fotografovat
Kouří všichni, chlubí se tím, bez souhlasu rodičů se nesmí fotografovat | Foto: Ludvík Hradilek

"Včera jsme u sámošky našli šest takhle velkých vajglů," říká dvanáctiletý Dan a mezera mezi jeho palcem a ukazovákem má doložit, jak byly nedopalky velké.

Infobox

Kouřící cigareta

ČESKÉ DĚTI A CIGARETY

  • Každý den začne v Česku s kouřením 100 dětí.
  • Nejčastěji jsou to dvanáctlitelí školáci.
  • Celkem u nás kouří nejméně 800 000 dětí a mladistvých.
  • Od r. 2000 se počet dětských kuřáků a jejich spotřeba tabáku zdvojnásobily.

V souvislostech

Ročně projde léčebnou v Opařanech na 650 dětí. "Zkušenost s kouřením má devadesát procent z nich," říká primářka jednoho ze čtyř oddělení Eva Miklasová. "Začínají kolem desátého roku. Ve dvanácti jsou už zvyklí kouřit třeba 20 až 30 cigaret denně."

V Opařanech ani v jiné léčebně se ale léčbou závislosti na nikotinu přímo nezabývají. "Kouření je velký problém, ale pro nás je primární soustředit se na problémy, které jsou za tím," říká ředitelka léčebny Iva Hodková. "Velká část dětí má poruchu chování, vztahové problémy, deprese, úzkosti. Kouření či jiná závislost jsou až důsledky."

Když se knedlík směje

Z oprýskaného stolku u jedné ze sedmi postelí vytahuje Lukáš (16) dřevěnou dýmku. "Tu jsme si udělali v pracovní terapii. Sesypáváme do ní tabák z vajglů a pak ji kouříme," říká. "Buď za záclonou v pokoji, nebo na záchodě."

Ze třetího oddělení, kde je teď 13 chlapců, nekouří pouze jediný. Pro všechny ostatní je sbírání nedopalků hlavní náplní vycházek.

"Jsem zvyklý kouřit tak krabičku denně, nemůžu s tím jen tak přestat," říká Filip (15). "Každou neděli, když jsou návštěvy, mi rodiče přivezou krabičku startek. Co nevykouřím, to zahrabu na zahradě léčebny a druhý den si pro to dojdu."

Filip začal kouřit před třemi lety. "Naši jsou kuřáci, naučil jsem se to od nich," říká. "Cigarety jsem si kupoval za kapesné nebo jsem našim lhal, že jdu na rande, do kina, vždycky mi dali peníze."

Ředitelka Iva Hodková
Ředitelka Iva Hodková | Foto: Ludvík Hradilek

Před více než rokem se seznámil se starším klukem. "Bylo mu třicet, měl auto a hulil trávu, chtěl jsem být jako on, tak jsem to zkusil," vzpomíná Filip. "Začalo mě to bavit, byly to legrační stavy. Jednou jsem zhulenej mámě říkal, že ty meruňkový knedlíky, co uvařila k obědu, jsou citronový a smějí se na mě."

Postupně začal být Filip na marihuaně závislý, denně v poslední době vykouřil i 16 jointů, přestával chodit do školy a poflakoval se venku s novou partou. Když rodičům došla s jeho záškoláctvím trpělivost, poslali ho na vyšetření k psychiatrovi, ten doporučil, aby šel do léčebny.

V Dobřanech je dva a půl měsíce. "Vím, že to škodí, ale kouřit nepřestanu, pomáhá mi to se odreagovat," říká. "Jestli budu hulit trávu, to ještě nevím, ale rozhodně na ni teď mám obrovskou chuť."

Co s tím?

To, že děti porušují zákazy, je v léčebně veřejným tajemstvím.

"Když s nimi mluvím po vycházce, cítím, že kouřili. Vím, že kouří za záclonou u otevřeného okna na pokojích," připouští ředitelka Hodková. "Co ale s tím máme dělat? Fyzické tresty nemáme, propuštění není řešení. Jediné, co můžeme udělat, je snažit se odstranit ten hlavní problém. To, že víme, že kouřil, používáme při terapiích, snažíme se dopátrat, co je k tomu vede, jít k jádru problému a tam jim pomoci."

Tento týden nesmí třetí oddělení na počítače. "Vloupali jsme se do kabinetu a ukradli cigarety, které nám zabavili," líčí důvod trestu patnáctiletý Mirek. "Když už dva tři dny nekouříte, uděláte cokoliv. Taky jsme polovinu hned vykouřili."

Největší dětská psychiatrická léčebna pro děti
Největší dětská psychiatrická léčebna pro děti | Foto: Ludvík Hradilek

Podle primářky si děti kouřením ulevují od svých problémů. "Čím dřív začnou, tím dřív si vytvoří závislost a rychleji se do ní propadají," říká primářka Miklasová. "Na druhou stranu díky tomu, že jsou tak mladí, jejich osobnost se teprve utváří, je větší šance na ně víc působit než na dospělého."

Paradoxně je prý ale snazší léčit závislost na marihuaně (na které je po cigaretách závislá největší skupina dětí). "Ta je zakázaná, a tak k ní přistupuje rodina i okolí," říká primářka. "Zato cigarety jsou v rodinách často tolerovány, pak je obtížné tady za pár měsíců děti převychovat. Nevidí žádný důvod, proč přestat. A zatím nikdo nepřišel na to, jak je motivovat."

Dan se těší

Malý Dan půjde příští pátek domů. Těší se.

 "Nejvíc na to, že si budu moct pořádně zakouřit," říká pomalu a klopí oči.

 

Právě se děje

před 18 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 38 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 44 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy