Dám vaši dceru na erotickou seznamku, hrozil hacker Babišovi. Pak útočil na web vlády, tvrdí žalobce

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 8. 2018 5:30
Kromě vydírání Andreje Babiše viní žalobce muže i z kybernetických útoků na Úřad vlády. Případ nyní začne projednávat soud.
Andrej Babiš s manželkou Monikou.
Andrej Babiš s manželkou Monikou. | Foto: Reuters

Praha, Ostrava - Zveřejněním osobních údajů jeho tehdy patnáctileté dcery na erotické seznamce vyhrožoval podle obžaloby nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi Roman H. z Ostravy. Výhrůžky posílal předloni v létě prostřednictvím sociálních sítí a po tehdejším ministru financí požadoval, aby zrušil část nového zákona o loteriích.

"Trestní oznámení podal sám poškozený. Ty příspěvky byly zveřejňovány jak na facebookové stránce Anonymous, tak na facebookovém profilu poškozeného," potvrdil státní zástupce Jan Novotný.

Sám Babiš se k případu nechtěl vyjádřit a na zaslané otázky nereagoval. "Je to pro něj citlivá věc, reakci od něj nečekejte," konstatovala jeho mluvčí Lucie Kubovičová.

Případ nyní začne řešit Okresní soud v Ostravě a muži za to hrozí čtyřleté vězení. Babišovo vydírání přitom není jediné, co mu klade státní zástupce za vinu. Roman H. podle obžaloby také organizoval počítačové útoky na web vlády a ministerstva financí.

"Brutálně přitvrdíme, estébáku!"

Roman H. se připojil k aktivitě skupiny Anonymous, která podle svých slov protestovala proti "cenzuře internetu". Skupina na svých facebookových stránkách koncem července 2016 zveřejnila výhružnou výzvu Andreji Babišovi, ať zruší paragrafy nového zákona o loteriích, které znemožňují sázení po internetu. Anonymous navíc připojila i snímky Babišovy manželky a dětí, které údajně stáhla z jeho mobilu, a pohrozila i zveřejněním e-mailové komunikace tehdejšího ministra.

"K nabourání do mobilu nedošlo, ty fotografie byly získány jinak," soudí žalobce.

Mimochodem: ve stejné době Anonymous zablokovala DDoS útoky i weby Babišových firem včetně Agrofertu na protest proti zavedení EET a blokování loterií na internetu.

Roman H. tři týdny poté na stránkách Anonymous ČR, kde byl správcem, zveřejnil již sám další příspěvky.

"Pokud prošla EET, my přitvrdíme, a to hodně brutálně. Estébáku, poslední varování," stálo v jedné z výhrůžek, k níž byly opět přiloženy fotografie Babišových dětí. Podobný příspěvek, tentokrát i s hrozbou, že pokud nebudou učiněny kroky pro zrušení loterijního zákona, zveřejní osobní údaje jeho tehdy patnáctileté dcery na pornografickém serveru a erotické seznamce Pinkmeth, pak podle obžaloby muž zveřejnil přímo na Babišově facebookové stránce. Ten poté podal trestní oznámení.

Útoky i na vládu

Státní zástupce navíc Romanovi H. klade za vinu, že o několik měsíců později organizoval DDoS útoky na Úřad vlády. Výzvu k nim zveřejnil na svém facebookovém účtu, kde uvedl výčet stránek, na které měl být útok veden, a stanovil i datum 5. listopadu 2016. Na server Ulož.to také nahrál program, který slouží k vedení internetových útoků, a odkaz na něj umístil na své stránky.

"Dne 5. 11. 2016 v době od 12.00 do 21.00 hod. byly internetové stránky Úřadu vlády ČR www.vlada.cz skutečně zasaženy kybernetickým útokem typu DDoS, kdy ke vzniku přímé škody nedošlo," uvedl v obžalobě státní zástupce Jan Novotný.

Policie poté muže podle elektronických stop na síti vystopovala a zabavila mu i počítač Premio. V něm měl nainstalovaný program ke kybernetickým útokům, které přetíží množstvím vyslaných požadavků servery, jež pak zkolabují.

Podle žalobce neměl Roman H. žádný osobní motiv, pouze sympatizoval s hnutím Anonymous a snažil se proti uvedeným zákonům brojit. "Spíše to zkoušel, ta trestná činnost se jevila amatérsky," dodává žalobce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy