Dám vaši dceru na erotickou seznamku, hrozil hacker Babišovi. Pak útočil na web vlády, tvrdí žalobce

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 8. 2018 5:30
Kromě vydírání Andreje Babiše viní žalobce muže i z kybernetických útoků na Úřad vlády. Případ nyní začne projednávat soud.
Andrej Babiš s manželkou Monikou.
Andrej Babiš s manželkou Monikou. | Foto: Reuters

Praha, Ostrava - Zveřejněním osobních údajů jeho tehdy patnáctileté dcery na erotické seznamce vyhrožoval podle obžaloby nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi Roman H. z Ostravy. Výhrůžky posílal předloni v létě prostřednictvím sociálních sítí a po tehdejším ministru financí požadoval, aby zrušil část nového zákona o loteriích.

"Trestní oznámení podal sám poškozený. Ty příspěvky byly zveřejňovány jak na facebookové stránce Anonymous, tak na facebookovém profilu poškozeného," potvrdil státní zástupce Jan Novotný.

Sám Babiš se k případu nechtěl vyjádřit a na zaslané otázky nereagoval. "Je to pro něj citlivá věc, reakci od něj nečekejte," konstatovala jeho mluvčí Lucie Kubovičová.

Případ nyní začne řešit Okresní soud v Ostravě a muži za to hrozí čtyřleté vězení. Babišovo vydírání přitom není jediné, co mu klade státní zástupce za vinu. Roman H. podle obžaloby také organizoval počítačové útoky na web vlády a ministerstva financí.

"Brutálně přitvrdíme, estébáku!"

Roman H. se připojil k aktivitě skupiny Anonymous, která podle svých slov protestovala proti "cenzuře internetu". Skupina na svých facebookových stránkách koncem července 2016 zveřejnila výhružnou výzvu Andreji Babišovi, ať zruší paragrafy nového zákona o loteriích, které znemožňují sázení po internetu. Anonymous navíc připojila i snímky Babišovy manželky a dětí, které údajně stáhla z jeho mobilu, a pohrozila i zveřejněním e-mailové komunikace tehdejšího ministra.

"K nabourání do mobilu nedošlo, ty fotografie byly získány jinak," soudí žalobce.

Mimochodem: ve stejné době Anonymous zablokovala DDoS útoky i weby Babišových firem včetně Agrofertu na protest proti zavedení EET a blokování loterií na internetu.

Roman H. tři týdny poté na stránkách Anonymous ČR, kde byl správcem, zveřejnil již sám další příspěvky.

"Pokud prošla EET, my přitvrdíme, a to hodně brutálně. Estébáku, poslední varování," stálo v jedné z výhrůžek, k níž byly opět přiloženy fotografie Babišových dětí. Podobný příspěvek, tentokrát i s hrozbou, že pokud nebudou učiněny kroky pro zrušení loterijního zákona, zveřejní osobní údaje jeho tehdy patnáctileté dcery na pornografickém serveru a erotické seznamce Pinkmeth, pak podle obžaloby muž zveřejnil přímo na Babišově facebookové stránce. Ten poté podal trestní oznámení.

Útoky i na vládu

Státní zástupce navíc Romanovi H. klade za vinu, že o několik měsíců později organizoval DDoS útoky na Úřad vlády. Výzvu k nim zveřejnil na svém facebookovém účtu, kde uvedl výčet stránek, na které měl být útok veden, a stanovil i datum 5. listopadu 2016. Na server Ulož.to také nahrál program, který slouží k vedení internetových útoků, a odkaz na něj umístil na své stránky.

"Dne 5. 11. 2016 v době od 12.00 do 21.00 hod. byly internetové stránky Úřadu vlády ČR www.vlada.cz skutečně zasaženy kybernetickým útokem typu DDoS, kdy ke vzniku přímé škody nedošlo," uvedl v obžalobě státní zástupce Jan Novotný.

Policie poté muže podle elektronických stop na síti vystopovala a zabavila mu i počítač Premio. V něm měl nainstalovaný program ke kybernetickým útokům, které přetíží množstvím vyslaných požadavků servery, jež pak zkolabují.

Podle žalobce neměl Roman H. žádný osobní motiv, pouze sympatizoval s hnutím Anonymous a snažil se proti uvedeným zákonům brojit. "Spíše to zkoušel, ta trestná činnost se jevila amatérsky," dodává žalobce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy