Dám vaši dceru na erotickou seznamku, hrozil hacker Babišovi. Pak útočil na web vlády, tvrdí žalobce

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 8. 2018 5:30
Kromě vydírání Andreje Babiše viní žalobce muže i z kybernetických útoků na Úřad vlády. Případ nyní začne projednávat soud.
Andrej Babiš s manželkou Monikou.
Andrej Babiš s manželkou Monikou. | Foto: Reuters

Praha, Ostrava - Zveřejněním osobních údajů jeho tehdy patnáctileté dcery na erotické seznamce vyhrožoval podle obžaloby nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi Roman H. z Ostravy. Výhrůžky posílal předloni v létě prostřednictvím sociálních sítí a po tehdejším ministru financí požadoval, aby zrušil část nového zákona o loteriích.

"Trestní oznámení podal sám poškozený. Ty příspěvky byly zveřejňovány jak na facebookové stránce Anonymous, tak na facebookovém profilu poškozeného," potvrdil státní zástupce Jan Novotný.

Sám Babiš se k případu nechtěl vyjádřit a na zaslané otázky nereagoval. "Je to pro něj citlivá věc, reakci od něj nečekejte," konstatovala jeho mluvčí Lucie Kubovičová.

Případ nyní začne řešit Okresní soud v Ostravě a muži za to hrozí čtyřleté vězení. Babišovo vydírání přitom není jediné, co mu klade státní zástupce za vinu. Roman H. podle obžaloby také organizoval počítačové útoky na web vlády a ministerstva financí.

"Brutálně přitvrdíme, estébáku!"

Roman H. se připojil k aktivitě skupiny Anonymous, která podle svých slov protestovala proti "cenzuře internetu". Skupina na svých facebookových stránkách koncem července 2016 zveřejnila výhružnou výzvu Andreji Babišovi, ať zruší paragrafy nového zákona o loteriích, které znemožňují sázení po internetu. Anonymous navíc připojila i snímky Babišovy manželky a dětí, které údajně stáhla z jeho mobilu, a pohrozila i zveřejněním e-mailové komunikace tehdejšího ministra.

"K nabourání do mobilu nedošlo, ty fotografie byly získány jinak," soudí žalobce.

Mimochodem: ve stejné době Anonymous zablokovala DDoS útoky i weby Babišových firem včetně Agrofertu na protest proti zavedení EET a blokování loterií na internetu.

Roman H. tři týdny poté na stránkách Anonymous ČR, kde byl správcem, zveřejnil již sám další příspěvky.

"Pokud prošla EET, my přitvrdíme, a to hodně brutálně. Estébáku, poslední varování," stálo v jedné z výhrůžek, k níž byly opět přiloženy fotografie Babišových dětí. Podobný příspěvek, tentokrát i s hrozbou, že pokud nebudou učiněny kroky pro zrušení loterijního zákona, zveřejní osobní údaje jeho tehdy patnáctileté dcery na pornografickém serveru a erotické seznamce Pinkmeth, pak podle obžaloby muž zveřejnil přímo na Babišově facebookové stránce. Ten poté podal trestní oznámení.

Útoky i na vládu

Státní zástupce navíc Romanovi H. klade za vinu, že o několik měsíců později organizoval DDoS útoky na Úřad vlády. Výzvu k nim zveřejnil na svém facebookovém účtu, kde uvedl výčet stránek, na které měl být útok veden, a stanovil i datum 5. listopadu 2016. Na server Ulož.to také nahrál program, který slouží k vedení internetových útoků, a odkaz na něj umístil na své stránky.

"Dne 5. 11. 2016 v době od 12.00 do 21.00 hod. byly internetové stránky Úřadu vlády ČR www.vlada.cz skutečně zasaženy kybernetickým útokem typu DDoS, kdy ke vzniku přímé škody nedošlo," uvedl v obžalobě státní zástupce Jan Novotný.

Policie poté muže podle elektronických stop na síti vystopovala a zabavila mu i počítač Premio. V něm měl nainstalovaný program ke kybernetickým útokům, které přetíží množstvím vyslaných požadavků servery, jež pak zkolabují.

Podle žalobce neměl Roman H. žádný osobní motiv, pouze sympatizoval s hnutím Anonymous a snažil se proti uvedeným zákonům brojit. "Spíše to zkoušel, ta trestná činnost se jevila amatérsky," dodává žalobce.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy