Další žhářský útok na Romy. Zápalné lahve nevzplály

Domácí Domácí
4. 4. 2010 12:30
Kriminalisté řeší případ v Opavě jako pokus o obecné ohrožení
,,Je to jasný signál, že se policie mění, modernizuje," říká Langer o nových autech.
,,Je to jasný signál, že se policie mění, modernizuje," říká Langer o nových autech. | Foto: Attila racek

Opava - Policie v Moravskoslezském kraji řeší další případ žhářského útoku.

Neznámý útočník nebo útočníci hodili v noci z pátku na sobotu dvě zápalné lahve v Rybářské ulici v Opavě, kde žijí Romové.

Mluvčí opavské policie René Černohorský uvedl, že zápalné lahve nevzplály a nikomu se tedy nic nestalo. I tak kriminalisté vyšetřují případ jako pokus o obecné ohrožení.

"Lahve s neznámou tekutinou byly zajištěny a zaslány na chemickou expertizu," řekl mluvčí Černohorský.

Jde už o několikátý žhářský útok v tomto regionu. Nejtragičtější se stal loni ve Vítkově, kdy do romského domku vhodili útočníci několik zápalných lahví a těžce zranili dvouletou Natálku, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla.

Dveře se nedají zavírat

Lahve podle ČTK vhodil pachatel na vstupní chodbu do domu v nočních hodinách, vchodové dveře u domu jsou trvale otevřené. Zdroj seznámený s případem uvedl, že lahve měly i knoty a obsahovaly pravděpodobně nějaký druh oleje. Případ policistům nahlásil pětapadesátiletý obyvatel domu.

Obyvatelé domu dále ČTK řekli, že v domě sice mají nově vyměněná okna, nicméně dveře jsou staré, nejdou zavřít, a do domu se tak může kdokoliv dostat. Podle nich byly láhve do domu vhozeny okolo jedné hodiny po půlnoci. Byly to lahve od alkoholu a obě se rozbily.

Máme strach, říkají rodiny

V domě žijí rodiny s dětmi, a lidé tak mají strach, protože se domnívají, že útok mohl mít rasistický motiv, stejně jako předchozí incidenty, které se v regionu odehrály. S nadávkami se prý Romové často setkávají, například když chodí nakupovat do nedalekého obchodu.

Opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS) pro ČTK uvedl, že Rybářská ulice není v rámci města nějak výjimečná. S obdobnými útoky prý v Opavě nemají problémy. Takový čin je podle něj třeba odsoudit jako každý trestný čin. Doufá, že policie vše vyšetří, dopadne pachatele a bude následovat tvrdý trest.

Čekání na rozhodnutí soudu

Podle Kumara Vishwanathana, který se v regionu už několik let věnuje práci s romskou komunitou, nesmí být žádný obdobný útok podceňován. Vishwanathan pro ČTK uvedl, že bude nyní hodně záležet na rozhodnutí soudu, který by se měl v květnu začít zabývat loňským žhářským útokem ve Vítkově.

"Společnost musí dostat jasný signál, že jde o nebezpečné věci, které budou potrestány," míní Vishwanathan. Dodal, že takové útoky nejsou žádnou klukovinou a společnost by je neměla odpouštět.

Podle Vishwanathan především část mládeže přestává mít jakési mantinely a hodit zápalnou láhev začíná být stejně normální jako dát facku. "Nevnímají, že tohle je něco úplně jiného, to není jako petarda," uvedl.

Doplnil, že lidé už si zápalnými láhvemi začínají vyhrožovat i ve vlastních rodinách. Obrátila se na něj například starší žena, které takto vyhrožoval vnuk.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy