Další žena ve vedení? Do čela ČSSD chce i Maršová

Martina Machová Martina Machová
13. 3. 2015 13:06
Kromě ministryně Michaely Marksové Tominové a náměstkyně ministra Tesky Arnoštové se do boje o místopředsedkyni zapojí také šéfka Sociálně demokratických žen.
Jindřiška Maršová
Jindřiška Maršová | Foto: Ondřej Besperát

Praha – O místo ve vedení sociální demokracie budou na pátečním sjezdu bojovat tři ženy.

Místopředsedkyní chce být vedle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Tesky Arnoštové také předsedkyně Sociálně demokratických žen Jindřiška Maršová.

Nominaci získala minulou sobotu právě od Sociálně demokratických žen. Do vedení nekandiduje poprvé, vždy ovšem skončila s minimální podporou a ne jinak tomu s vysokou pravděpodobností bude i letos.

Přesto chce ve svém projevu upozornit na témata, která ČSSD podle ní pomíjí nebo upozaďuje.

"Kandiduji proto, abych v programu sociální demokracie ohlídala, že nebudou omezována práva žen, například právo na reprodukční zdraví, antikoncepci a přístup k umělému přerušení těhotenství,“ řekla Aktuálně.cz.

Podle Maršové pak ČSSD lehce opustila téma restitucí. "Měli jsme se aspoň pokusit zkrátit dobu výplaty peněz církvím. Nelíbí se mi i nerovnost vůči restituentům z roku 1990,“ uvedla.

Neustupujme hnutí ANO

Naopak témata, která byla doménou ČSSD, podle Maršové strana přepouští svým soupeřům. "Hnutí ANO jsme nechali například téma hazardu nebo exekucí,“ zdůraznila. Podle Maršové by se pak socialisté měli zasadit o zvýšení životního a existenčního minima. "Protože z toho jsou vypočítávány další dávky, například příspěvek na péči,“ zdůvodnila.

Podle stanov strany musí být ve vedení vždy alespoň jedna žena. Premiér Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že letos by v něm rád viděl ženy dvě.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy