Další žena ve vedení? Do čela ČSSD chce i Maršová

Martina Machová Martina Machová
13. 3. 2015 13:06
Kromě ministryně Michaely Marksové Tominové a náměstkyně ministra Tesky Arnoštové se do boje o místopředsedkyni zapojí také šéfka Sociálně demokratických žen.
Jindřiška Maršová
Jindřiška Maršová | Foto: Ondřej Besperát

Praha – O místo ve vedení sociální demokracie budou na pátečním sjezdu bojovat tři ženy.

Místopředsedkyní chce být vedle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Tesky Arnoštové také předsedkyně Sociálně demokratických žen Jindřiška Maršová.

Nominaci získala minulou sobotu právě od Sociálně demokratických žen. Do vedení nekandiduje poprvé, vždy ovšem skončila s minimální podporou a ne jinak tomu s vysokou pravděpodobností bude i letos.

Přesto chce ve svém projevu upozornit na témata, která ČSSD podle ní pomíjí nebo upozaďuje.

"Kandiduji proto, abych v programu sociální demokracie ohlídala, že nebudou omezována práva žen, například právo na reprodukční zdraví, antikoncepci a přístup k umělému přerušení těhotenství,“ řekla Aktuálně.cz.

Podle Maršové pak ČSSD lehce opustila téma restitucí. "Měli jsme se aspoň pokusit zkrátit dobu výplaty peněz církvím. Nelíbí se mi i nerovnost vůči restituentům z roku 1990,“ uvedla.

Neustupujme hnutí ANO

Naopak témata, která byla doménou ČSSD, podle Maršové strana přepouští svým soupeřům. "Hnutí ANO jsme nechali například téma hazardu nebo exekucí,“ zdůraznila. Podle Maršové by se pak socialisté měli zasadit o zvýšení životního a existenčního minima. "Protože z toho jsou vypočítávány další dávky, například příspěvek na péči,“ zdůvodnila.

Podle stanov strany musí být ve vedení vždy alespoň jedna žena. Premiér Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že letos by v něm rád viděl ženy dvě.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy