Další V.I.P v Praze: Přijedou Clintonová a Lavrov

Domácí Domácí
6. 4. 2010 7:25
Do hlavního města už se zaváží technika: Dorazil Obamův vrtulník a Medveděvova limuzína
Foto: Aktuálně.cz

Praha/Washington - Do klíčové schůzky, na níž v Praze prezidenti USA a Ruska podepíší dohodu o jaderném odzbrojení, zbývají necelé tři dny. Vrcholící přípravy dokládá pondělní přílet letounů, které do Prahy dopravily nezbytné vybavení pro summit.

V Ruzyni tak už například přistál stroj s autem, jímž se bude v Praze vozit ruský prezident Dmitrij Medveděv. Americký letoun pro změnu přivezl vrtulník, který má  pro neočekávané události k dispozici jeho americký protějšek Barack Obama.

Nová smlouva START bude podle informací diplomatických zdrojů podepsána ve Španělském sále Pražského hradu, a to přesně o čtvrtečním poledni.

Podpisu budou podle nejnovějších informací asistovat další V.I.P. světové politiky. S Obamou má do Prahy přicestovat ministryně zahraničí Hillary Clintonová, chybět nebude ani její ruský protějšek Sergej Lavrov. Informovalo o tom Právo.

Kdy přiletí Obama?

Bílý dům o víkendu odhalil přesné plány, které Obama v české metropoli má.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs uvedl, že americký prezident do Prahy odcestuje ve středu v noci, na Starou Ruzyni by Air Force One měl přistát ve čtvrtek ráno.

"Krátce po přistání proběhne bilaterální mítink s prezidentem Ruska Dmitrijem Medveděvem, následovat bude slavnostní oběd mezi USA, Ruskem a Českou republikou," citovala Gibbse americká média.

Rusko-americká dohoda o likvidaci části jaderného arzenálu obou států, smlouva START II., bude podepsána později odpoledne, následovat bude tisková konference obou státníků.

Zatímco Dmitrij Medveděv do Prahy přiletí podle dostupných informací už ve středu večer a druhý den odletí, Obama ve čtvrtek v Praze přenocuje. S celou delegací by měl nocovat v hotelu Hillton.

Před tím jej ovšem čeká ještě večeře, na kterou do Prahy pozval jedenáct státníků střední a východní Evropy. Do Prahy dorazí prezidenti či premiéři Slovinska, Chorvatska, Slovenska, Polska, Bulharska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Maďarska a Rumunska (jedenácté je samozřejmě Česko).

"V pátek ráno, před návratem domů, se prezident Obama setká s prezidentem České republiky Václavem Klausem a premiérem Janem Fischerem. Ve Washingtonu bude zpátky v pátek v noci," doplnil Gibbs.

Kdy přiletí Medveděv?

Ruský prezident do Prahy přiletí z Bratislavy, kde je jeho odlet plánován na středu kolem 18:30. 

Slovenský prezident Ivan Gašparovič tamním médiím řekl, že Medveděv má o den dříve na Slovensku podepsat osm mezivládních a obchodních dohod; jednat se bude mimo jiné o bezpečnostních a ekonomických otázkách a o vojensko-technické spolupráci.

V Praze už jsou od pátku ruští experti, kteří budou zajišťovat Medveděvovu bezpečnost.

České ministerstvo obrany již potvrdilo, že ve dnech návštěvy Obamy a Medveděva výrazně posílí ochranu vzdušného prostoru. Podílet se na ní mají stíhačky Jas-39 Gripen, ale i další letadla a vrtulníky. V pohotovosti budou okolo 8. dubna, kdy se státníci v Praze sejdou, také specialisté na biologickou a chemickou obranu, odborníci s pasivními sledovacími systémy a zdravotníci.

Pražany i turisty pak čekají mnohá omezení a uzavírky.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy