Další vězni žalují stát. Stěžují si na přeplněné cely

Radek Nohl Radek Nohl, Jakub Novák
28. 3. 2012 7:55
Česká justice se bude zabývat kritikou životních podmínek vězňů
Cela ve vazební věznici Pankrác.
Cela ve vazební věznici Pankrác. | Foto: Vězeňská služba

Praha - Česká justice se bude ve středu znovu zabývat kritikou životních podmínek tuzemských vězňů.

Obvodní soud pro Prahu 2 bude totiž řešit další z žalob vězňů kvůli přeplněným věznicím a nevyhovujícím podmínkám v nich.

A rozhodně nepůjde o poslední žalobu, která se dostane před soud.

Kromě žaloby Martina Hofmana je podle Jiřího Pivody, který žaloby vězňů na stát koordinuje, přichystána více než desítka dalších.

"Další vězni průběžně uplatňují své nároky u ministerstva spravedlnosti, kde budou následně odkázáni k podání žaloby na toto ministerstvo," říká Pivoda pro Aktuálně.cz.

Vězni, kteří si stěžují na podmínky v českých věznicích, se inspirovali žalobou italského odsouzence, kterému Evropský soud pro lidská práva přiznal kompenzaci ve výši tisíc eur za každé tři měsíce strávené v nevyhovujících podmínkách.

Podle Pivody si návod, jak žalobu podat, posílají vězni mezi sebou.

Podívejte se, na co si vězni stěžují:

Stížnosti se týkají zejména nedostatečného prostoru a nevyhovujících hygienických podmínek. Někteří vězni dokonce uvádějí, že jsou prakticky celý den nuceni strávit na prostoru menším než dva metry čtvereční.

Albert Žirovnický z mírovské věznice například uvádí, že v cele, jejíž prostor byl stěží dostačující pro tři, bylo šest vězňů.

"Teplá voda tekla třikrát denně, shodně jako byl třikrát denně zapnut elektrický proud. Na cele je umístěn ploténkový vařič," popisuje za vraždu odsouzený Žirovnický.

Podle ministerstva spravedlnosti, však vězni nemají na odškodnění nárok.

Mluvčí ministerstva Tereza Palečková pro Aktuálně.cz řekla, že vězeň je povinen strpět určitá omezení a přijmout nižší nároky na komfort, například i v oblasti hygieny.

Kdyby totiž nespáchal trestný čin, mohl by si vězeň bydlet, kde chce, zní z ministerstva.

První žaloba odsouzeného Libora Ondrejčka, projednávaná v listopadu loňského roku, byla zatím odročena na druhou polovinu dubna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy