Další tragédie vlaku je jen otázka času, zní ve Studénce

Markéta Šrajbrová Kristýna Greplová, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 23. 7. 2015 7:51
Místní se shodují, že na místě už měl být dávno nadjezd. Polský řidič nebyl zdaleka první a zřejmě ani poslední, kdo se pokoušel projet na červenou.
Havárie Pendolina ve Studénce.
Havárie Pendolina ve Studénce. | Foto: Ludvík Hradilek

Studénka - Bylo tři čtvrtě na osm, když nádražní ulicí ve Studénce otřásla ohromná rána. "Jako když spadne bomba. Zrovna jsem snídal. Ale hned jsem vyběhl ven a vidím mraky černého dýmu," popisuje důchodce, který bydlí jen pár set metrů od železniční stanice ve Studénce.

Ještě blíž to má k přejezdu, kde ve středu ráno smetlo pendolino polský kamion, který zůstal stát mezi závorami.

"Když jsem sem doběhl, ležela na přejezdu jen kabina, celý návěs smetl vlak s sebou. Z nádraží jsem slyšel hrozný rámus, tady hořely koleje, jak chytla nafta z kamionu," popisuje, zatímco pár metrů od něj jeřáb odklízí trosky nákladního auta, jehož řidič podle drážní inspekce nehodu zavinil.

Okolo jsou poházené kusy vozu a velké válcované plechy, které na návěsu převážel, jen kabina vozu vypadá podivně nedotčená. Chybí jí náprava a spodek, jinak je celá. King of the Road, "Král silnic", má napsáno nade dveřmi.

Řidič neutekl, byl v šoku

"Říkali, že řidič utekl, ale není to pravda. Byl tady, vypadal v šoku, pak přijela policie a zatkla ho," popisuje důchodce.

"Mezi výstražnými světly a stažením závory je 44 sekund, bývám tu celý život a mám to spočítané. Závora je dole ve stejný moment, kdy tamhle vyjíždí vlak ze zatáčky. Pak to jsou vteřiny, než dojede sem," dodává.

Při nehodě zahynuli tři cestující. Další těžce zranění byli přepraveni do ostravské nemocnice. Zraněno bylo celkem 17 lidí a škoda se podle Českých drah vyšplhá k téměř 160 milionům korun.

Polský řidič by za obecné ohrožení mohl jít až na deset let do vězení. Na přejezd najel v momentě, kdy už blikala červená světla. Vzápětí ho na kolejích uvěznily závory. Místo aby je prorazil, popojel jen o pár metrů. A pak došlo ke srážce, ukázal záznam z kamery na přejezdu.

Rychlovlak Pendolino se srazil u Studénky na Novojičínsku s nákladním autem. Nehoda si vyžádala tři oběti a 17 zraněných.
0:36
Rychlovlak Pendolino se srazil u Studénky na Novojičínsku s nákladním autem. Nehoda si vyžádala tři oběti a 17 zraněných. | Video: Reuters

"Byla jsem zrovna venku, když to pendolino jelo. Bylo to hrozné, kolem plno kouře, kola odlétala, jak vlak po betonových pražcích válel nápravu kamionu. Pendolino nebylo přes ten dým pořádně vidět," popisuje Erika Kovalíková.

Měl prorazit závoru

Bydlí přímo u trati, na dráze 26 let pracovala. "Vlak poničil i nástupiště, jak s sebou táhnul trosky. Kdyby tam někdo stál, bylo by mrtvých víc. Lavička, na které sedávají lidé, je utržená, zeď výtahu rozpáraná. Kdyby řidič zkusil prorazit závoru, nebylo by tolik škody,“ posteskla si.

Poničený vlak ověšený troskami kamionu ujel ještě necelý kilometr, než se zastavil na konci 2. nástupiště. "Viděl jsem, jak pendolino tlačilo valník a plechy létaly. V tu chvíli vyskočil řidič z kabiny, začal pobíhat okolo jako blázen. Náklaďák rozmetaný, kabina byla na zemi. Potom nastoupil zpátky do kabiny a zůstal tam,“ doplňuje k dnešnímu ránu Karel Pasteřík, který bydlí přímo u místa středeční nehody.

"My bojujeme za to, aby tu byl nadjezd. Už tu měl být dávno, když je tu koridor a vlaky tu projíždí rychle. Kamery nepomůžou, i když je kontrolovaný, bude pořád nebezpečný. Za chvíli to tu bude znova, je to jen otázka času," je přesvědčený Pasteřík.

Sám prý už několikrát pomáhal auta z přejezdu vyprošťovat. "Nejsou to jen Poláci, i naši kamioňáci jezdí přes závory. Oni si myslí, že to stihnou, a pak projedou přes závory. To je každou chvíli, jednou si tu sedněte a můžete počítat, kolik aut projede na červenou," říká.

Studénka je nejmladší město v novojičínském okresu, vznikla teprve v roce 1959. Za těch několik desítek let vlaky spoluvytvářely její historii. Podle vývěsky, která vítá návštěvníky města na hlavním nádraží, dostala Studénka statut města díky místní vagónce a dnes je prý perspektivním dopravním uzlem na tranzitním železničním koridoru.

Tragédie po sedmi letech

Vagony bohužel přinesly Studénce i tragické momenty. Středeční nehoda probudila v místních bolavé vzpomínky na srpen roku 2008, kdy asi kilometr odsud zhasl na železnici život osmi lidí. Vlak EC Comenius tehdy narazil do trosek silničního mostu, jenž se několik sekund předtím zřítil na koleje.

Přes devadesát lidí bylo zraněno, nehoda se do dějin české železnice zapsala jako jedna z nejhorších.

Stejně jako celá Studénka si sedm let starou tragédii pamatuje i prošedivělý důchodce, který bydlí u trati. "To bylo strašné. Vezl jsem zrovna synovi na kole nějaké doklady do fabriky, pod mostem podél kolejí vede stezka. Dorazil jsem tam zároveň se záchranáři. Ještě jsem dával přednost sanitce a pak jsem uviděl ten vykolejený vlak," ukazuje od přejezdu směrem na západ.

U nehody byl tehdy i Karel Pasteřík, proto v něm středeční neštěstí kromě rozhořčení nad nebezpečným přejezdem probouzí i smutné vzpomínky.

"Spadlo mi to před nosem. Padesát metrů přede mnou. Pomáhal jsem z vlaku vytahovat raněné... Víc už o tom nechci mluvit," zahání Pasteřík bolavé připomínky srpnové nehody.

"Snad už jsme si svůj díl neštěstí vybrali," dodává jedna z poblíž stojících žen, zatímco jeřáb odklízí z přejezdu oranžovou kabinu kamionu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy