Další problém Petra Nečase. Státní zástupci prověřují, zda lhal u soudu

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
7. 8. 2019 8:33
Expremiéru Petru Nečasovi hrozí další vyšetřování. Bývalý šéf vlády čelí podezření, že u soudu lhal, aby pomohl své manželce Janě Nečasové, a dopustil se tak trestného činu křivé výpovědi. Informoval o tom server iRozhlas.cz. Nečas zatím podezření odmítl komentovat. Zda se skutečně jednalo o trestný čin, nyní vyšetřuje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze. | Foto: Šulová Kateřina

Nečas podle letošního rozsudku v kauze zneužití Vojenského zpravodajství u soudu tvrdil, že si sledování své bývalé ženy Radky sám objednal. Podle své výpovědi tak učinil proto, že se obával o bezpečnost své rodiny v souvislosti s nákupem stíhaček Gripen, píše iRozhlas.cz.

Původně přitom tvrdil něco úplně jiného. Bezprostředně po zásahu policie na Úřadu vlády v červnu 2013 novinářům řekl, že o sledování své tehdejší manželky neměl tušení, a že pokud se skutečně odehrálo, jde o "zásadní pochybení".

Podle soudu si bývalý předseda ODS novou verzi tvrzení vymyslel, aby účelově kryl svou současnou manželku Janu Nečasovou, dříve Nagyovou. "Jde o zcela nevěrohodné a účelové prohlášení, učiněné ve snaze pomoci své manželce - obžalované - vyhnout se odsouzení," stojí v pravomocném rozsudku Městského soudu v Praze.

Nečas, který mimo jiné čelí žalobě kvůli údajnému podplácení tří poslanců ODS, zatím podezření odmítl komentovat. Jeho advokát Radiožurnálu sdělil, že o podnětu zatím neví. Případem se nyní zabývá Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Tomu případ postoupilo Vrchní státní zastupitelství Olomouc, které se kauzou dlouhodobě zabývá. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližší době.

 

Právě se děje

Další zprávy