Další odklad. Oprava Šlechtovy restaurace nezačne ani letos

ČTK ČTK
24. 1. 2015 9:54
Podle nového radního pro kulturu nelze začít dříve než příští rok. Na opravách chce ušetřit až polovinu peněz.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Roky plánovaná rekonstrukce historické Šlechtovy restaurace ve Stromovce nezačne ani v letošním roce. Zahájení oprav slibovalo minulé vedení města, stávající radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) ale uvedl, že to nebude dřív než příští rok.

Rekonstrukce památky vyjde na 150 milionů korun. Dokončena by mohla být do léta 2017. Památkově chráněná restaurace chátrá už desítky let.

Oprava restaurace byla v minulosti opakovaně odložena. Památkáři stav budovy dlouhodobě označují za neutěšený. Poslední výběrové řízení zrušilo hlavní město, které je správcem památky, předloni. Projekt byl příliš nákladný, počítalo se s opravou za čtvrt miliardy.

Architekt už vloni dostal za úkol předražený projekt zjednodušit. Wolf řekl, že se s ním seznámil minulý týden. "Oproti původním plánům znamená o polovinu nižší náklady," uvedl radní. Ubude nákladných schodišť, výtahů i nadbytečného sociálního zařízení.

Budova Šlechtovy restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jméno nese po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl ale dostavěn v polovině 19. století. V roce 1978 a o dva roky později budova vyhořela, od té doby chátrá. Poničila ji také povodeň v roce 2002.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také sílný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy