Další objev: Stát má ve hře o volby už 100 milionů

Markéta Chaloupská
2. 9. 2009 13:05
Uvnitř: Rozhovor s Jiřím Novákem z ČSÚ, který má na starosti přípravu voleb

Praha - Pokud by se volby nekonaly v řádném termínu, stát by vyhodil několik desítek milionů oknem.

"Zatím jsme na přípravu voleb vydali zhruba 30 milionů korun," řekl dnes Aktuálně.cz ministr vnitra Martin Pecina. "Jak budeme postupovat dále, rozhodneme dnes večer."

O tom, zda se bude pokračovat v přípravě voleb, rozhodne dnes Státní volební komise.

Podle šéfa řešitelského týmu voleb Jiřího Nováka z ČSÚ by každým dnem posunutí voleb přišel stát o další miliony. Zpoždění o více jak dva týdny by podle něj znamenalo, že stát může téměř všechny vložené peníze investovat znovu.

Český statistický úřad za volební přípravu zaplatil téměř sto milionů korun.

"Pokud já vím, tak rozpočet ČSÚ na tyto volby je něco kolem 111 milionů. Z toho zhruba 35 milionů byly investice, ty jsou samozřejmě zrealizované. A z toho zbytku je dnes přes šedesát milionů vyčerpáno, nebo jsou podepsané smlouvy na jejich vyčerpání," řekl k tomu v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: Jak to v tuto chvíli vypadá s přípravami na volby? Pokračujete, nebo jste se rozhodli některé práce pozastavit?

Přípravy na volby probíhají bez jakékoliv změny. V dané chvíli není nic jiného možné.

A.cz: Co by se muselo stát, aby se přípravy zastavily nebo omezily? Kdo o tom může rozhodnout?

V dané chvíli, pokud by někdo kompetentní - a já se přiznám, že nevím, kdo by to mohl být - řekl, zastavte to, pak by začalo jednání o ukončení smluv. Samozřejmě ale s nějakými náklady.

Kdyby se to teď zastavilo a nakonec se rozhodlo, že ty volby budou, tak je zpracujeme akorát tak podobným způsobem jako v Afghánistánu.

Osobně si myslím, že se vyjádřil přesně ministr vnitra Pecina. A to, že prostě není možné ten proces zastavit.

A.cz: Co už je v současnosti v rámci příprav hotové?

Je těžké to vymezit, ale podstatná část voleb je připravena. Je postavena kompletní volební infrastruktura a jsou převedeny centrální databázové servery do stavu, v jakém se používají na volby. Navíc stále probíhají školení. Většina finančních prostředků a prací je v dnešní době buď vynaložena a vyfakturována, nebo je smluvně zajištěna.

Příprava na volby trvá pět a půl měsíce, je to velmi komplikovaná záležitost. Je to zkrátka dlouhodobý proces a my musíme jet podle přesně vymezeného scénáře.

A.cz: Kolik je do přípravy zapojeno lidí?

Foto: ČSÚ

Při vlastním zpracování voleb je v terénu na 80 tisíc lidí. Navíc také musí být připraveno několik tisíc počítačů, které jsou propojeny do sítě. A na všechno tohle my najímáme řadu firem. Věci musí projít dlouhodobými zátěžovými testy, příprava se nedá udělat z týdne na týden.

Všichni ti lidé se musí s tou technikou seznámit, proškolit se a vyzkoušet ji. Infrastruktura je dnes postavená, dokončená, zaplacená a je těsně před zátěžovými testy. Na 17. září je připravena první plošná zkouška, kdy se pracuje s reálnými programy a ti lidé se secvičují.

A.cz Troufnete si odhadnout, kolik volby do této doby stály?

Je to komplikovanější. Pokud já vím, tak rozpočet ČSÚ na tyto volby je něco kolem 111 milionů. Z toho zhruba 35 milionů byly investice, ty jsou samozřejmě zrealizované. A z toho zbytku, je dnes přes šedesát milionů vyčerpáno anebo jsou podepsané smlouvy na jejich vyčerpání.

A.cz: Čistě teoreticky. Kdyby přeci jen došlo k tomu, že se volby odloží. Co se stane a na kolik by to přišlo? 

Pokud by ty volby nebyly v termínu a o několik dní se posunuly, tak to bude Českou republiku stát další peníze. V řádu milionů týdně. Tak by to ale šlo udržet maximálně jeden nebo dva týdny.

Poté bych musel tu infrastrukturu rozpustit, protože není možné ji udržovat s těmito náklady.

Pokud volby budou na jaře nebo dokonce až na podzim, tak můžeme začít nanovo a ty peníze vynaložit znovu.


 

Právě se děje

Další zprávy