Další obce proti radaru. Ne řekly stovky lidí

čtk, eli
2. 6. 2007 17:40
Proti výstavbě radaru stovky lidí
NE radaru dnes řekly Hvožďany na Příbramsku
NE radaru dnes řekly Hvožďany na Příbramsku | Foto: repro Aktuálně.cz

Hvožďany/Těně - Další obce v Pobrdí se vyslovily proti výstavbě americké raketové základny. Ta má být součásti protiraketové obrany, o níž teď USA s Českou republikou vyjednávají.

První výsledky hlasování oznámily Hvožďany.

Lidé tam v referendu odpovídali na otázku: Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny USA na území vojenského újezdu Brdy?

Proti umístění radaru hlasovalo 381 lidí. Plebiscitu se zúčastnilo 409 ze 630 oprávněných voličů.

"Měl jsem strach, že zájem lidí bude daleko menší," reagoval na výsledek referenda starosta Hvožďan Stanislav Kramosil.

Hvožďany jsou od místa, kde má radar stát, vzdáleny asi pět kilometrů.

Proti radaru jsou také lidé v Těních

Odmítavý postoj k vybudování protiraketového radaru ve vojenském újezdu Brdy se v Těních na Rokycansku vyjádřilo téměř 70 procent účastníků. Do plebistitu se zapojilo 71,3 procenta oprávněných voličů.

"Vždy máme účast ve volbách kolem 70 procent, proto jsme takovou očekávali i ve vztahu k referendu," komentoval výsledek starosta obce Július Rusňák.

Souhlas s tím, aby obecní zastupitelstvo podniklo veškerá zákonná opatření proti umístění radaru v Brdech, poskytlo 139 hlasujících, tedy 69,8 procenta voličů. Pouze tři lidé byli proti. Jde již o čtvrtou obec v Česku, která se v místním referendu postavila proti základně.

Obec Těně má 199 voličů a leží osm až deset kilometrů od prostoru, v němž by mohl případný radar vzniknout. Obec se nyní spojí s dalšími místy, kde se už referendum konalo..

"Budeme společně s nimi bojovat za to, aby tu radar nebyl, případně zjišťovat podmínky jeho umístění," dodal Rusňák. Výsledky lokálních referend nejsou pro vládu ani parlament závazné.

Čeká se ještě na Zaječov

První referendum kvůli radaru se konalo 17. března v Trokavci, kde se proti stavbě radaru vyjádřilo 71 ze 72 voličů. Druhý plebiscit byl 5. května ve Vískách. Zde hlasovalo proti všech 30 účastníků.

Na dnešní den bylo vyhlášeno referendum o radaru ještě v Zaječově.

Některé obce jako třeba Skořice na Rokycansku zvolily místo referenda raději anketu. "Anketa nám, na rozdíl od referenda, umožnila formulovat otázku přesně tak, jak jsme chtěli," řekl starosta obce Miloslav Suchý

Ankety se 13. května zúčastnilo 165 ze 193 oprávněných voličů a jen jeden z nich byl pro umístění radarové základny v Brdech. Stejnou formu vyjádření postoje zvolil i Mirošov, Strašice, Příkosice a Míšov. Ve všech obcích byla drtivá většina účastníků proti stavbě radaru.

Kvůli radaru se bude demonstrovat

Vyjádřit nesouhlas s radarem se v pondělí chystají mladí komunisté i iniciativa "Ne základnám". Hodlají také demonstrovat proti politice prezidenta George Bushe, který v pondělí večer přijede na oficiální návštěvu Česka.

Podle odhadu organizátorů, které deník Aktuálně.cz oslovil, se zdá, že protesty přitáhnou mnohem méně lidí, než nedávná "generálka na Bushe" na Václavském náměstí, kde byly podle organizátorů až tři tisíce lidí.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy