Další falešné video se Zemanem. V Maďarsku po pádu děkuje nápomocným kolemjdoucím

Martina Heroldová Martina Heroldová
17. 5. 2019 15:19
Do redakcí českých médií dorazilo další falešné video, v němž se neznámý člověk vydává za prezidenta Miloše Zemana při státní návštěvě v Maďarsku. Na záběrech muž podobný Zemanovi vstává s pomocí kolemstojících lidí ze země a česky jim děkuje za pomoc. Před zhruba dvěma týdny kolovalo po internetu první falešné video, které mělo zobrazovat prezidenta při návštěvě Číny.
Další falešné video se Zemanem | Video: Externí zdroj

"Naštěstí jste mě zachránili. Děkuji všem, kdo mi pomohli," říká česky ve videu muž s dikcí podobnou té Zemanově. Na záběrech je vidět, že vstává z mokré země u Sándorského paláce za pomoci kolemstojících lidí. Přítomen však není žádný z jeho bodyguardů, kteří prezidenta běžně doprovází.

"Tomu nemůže uvěřit ani malé dítě předškolního věku," komentoval video pro Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Video přišlo do redakcí českých médií e-mailem stejně jako v prvním případě. Odesilatel e-mailu žádá o součinnost a zprostředkování komentáře mluvčího vlády. Podvodníci tentokrát zneužili jméno novináře Ábraháma Vasse ze serveru Hungary Today. Na serveru je na něj však uveden jiný kontaktní e-mail, než z jakého video přišlo. Reakci novináře deník Aktuálně.cz zjišťuje. 

Falešné video z Maďarska se objevilo ani ne měsíc poté, co česká média obdržela podobné podvodné záběry, které měly zachycovat prezidenta, jak pomáhá postarší ženě a předává jí dárek během své návštěvy v Číně. I na nich je muž podobný Zemanovi, který hovoří česky. Jejich autenticitu popřel prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a označil je za "roztomilý fake" a součást hybridní války. "Cíl je jediný. Spustit sprostou kampaň proti panu prezidentovi, že jako nelida by určitě té nebohé čínské stařence nepomohl," dodal později na Twitteru.

Prezident je v těchto dnech i s manželkou skutečně na třídenní státní návštěvě Maďarska. V zemi se setkal s prezidentem Jánosem Áderem, předsedou vlády Viktorem Orbánem, předsedou parlamentu i se zástupci podnikatelů. V pátek měl na programu také návštěvu jaderné elektrárny Paks. Zpět do Prahy se má vrátit v pátek odpoledne. 

Muž podobný Zemanovi na videu pomáhá Číňance | Video: Hong Kong Free Press
 

Právě se děje

Další zprávy