reklama
 
 

Dálnici D8 dokončíme příští rok, věří premiér Sobotka

13. 6. 2015 19:01
Práce komplikuje zával. Podle posledních měření jsou problémové další asi čtyři kilometry dálnice.

Litochovice (Litoměřicko) - Dálnice D8 přes České středohoří by měla být dokončena v termínu, tedy do konce roku 2016.

Po návštěvě místa, kde se na rozestavěnou dálnici před dvěma lety sesunul svah, to řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dokončení dálnice, kterou stát staví už víc než dvacet let, je podle premiéra prioritou vlády, na zprovoznění klíčové komunikace čeká i sousední Sasko.

Sobotka jednal se zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), zhotovitele a ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) o druhé fázi sanace sesutého svahu. Podle posledních průzkumů je ale geologicky nestabilní další asi čtyřkilometrový úsek nad rozestavěnou dálnicí.

"Chceme, aby D8 byla v celé trase zprovozněna do konce příštího roku, takto bude vláda postupovat," řekl Sobotka.

Dálnice D8 je podle premiéra klíčová i pro sousední Sasko. "Sasko má velký zájem, aby D8 byla zprovozněna, a já jsem potvrdil plán české vlády zprovoznit ji do konce příštího roku."

Sesuv zasypal 200 metrů dálnice

Hlína a kamení zavalily dálnici u Litochovic po vydatných deštích předloni v červnu. Sesuv zavalil rozestavěný úsek dálnice asi v délce 200 metrů. Dělníci v první fázi odtěžili desítky tisíc tun zeminy.

Druhá fáze sanace by mohla začít v září. Zabývat je jí bude i vláda.

"Budou to dva návrhy na jednací řízení bez uveřejnění tak, aby se na základě poznatků mohlo pokračovat plynule ve výstavbě a mohlo se pokračovat v odstranění toho závalu," dodal Sobotka.

Podle posledních měření je svah nestabilní nejen v místě sesuvu, problémové jsou další asi čtyři kilometry dálnice. ŘSD proto podle jejího generálního ředitele Jana Kroupy nechá místo posoudit.

Na nevhodně vybranou trasu dálnice dlouhodobě upozorňovali ekologové ze sdružení Děti Země. Podle nich už v roce 2005, kdy se o budoucí dálnici jednalo, varovali geologové na riziko půdních sesuvů.

autor: ČTK | 13. 6. 2015 19:01

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama