Dálnici D8 dokončíme příští rok, věří premiér Sobotka

ČTK ČTK
13. 6. 2015 19:01
Práce komplikuje zával. Podle posledních měření jsou problémové další asi čtyři kilometry dálnice.
Odklízení závalu na D8.
Odklízení závalu na D8. | Foto: Ludvík Hradilek

Litochovice (Litoměřicko) - Dálnice D8 přes České středohoří by měla být dokončena v termínu, tedy do konce roku 2016.

Po návštěvě místa, kde se na rozestavěnou dálnici před dvěma lety sesunul svah, to řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dokončení dálnice, kterou stát staví už víc než dvacet let, je podle premiéra prioritou vlády, na zprovoznění klíčové komunikace čeká i sousední Sasko.

Sobotka jednal se zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), zhotovitele a ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) o druhé fázi sanace sesutého svahu. Podle posledních průzkumů je ale geologicky nestabilní další asi čtyřkilometrový úsek nad rozestavěnou dálnicí.

"Chceme, aby D8 byla v celé trase zprovozněna do konce příštího roku, takto bude vláda postupovat," řekl Sobotka.

Dálnice D8 je podle premiéra klíčová i pro sousední Sasko. "Sasko má velký zájem, aby D8 byla zprovozněna, a já jsem potvrdil plán české vlády zprovoznit ji do konce příštího roku."

Sesuv zasypal 200 metrů dálnice

Hlína a kamení zavalily dálnici u Litochovic po vydatných deštích předloni v červnu. Sesuv zavalil rozestavěný úsek dálnice asi v délce 200 metrů. Dělníci v první fázi odtěžili desítky tisíc tun zeminy.

Druhá fáze sanace by mohla začít v září. Zabývat je jí bude i vláda.

"Budou to dva návrhy na jednací řízení bez uveřejnění tak, aby se na základě poznatků mohlo pokračovat plynule ve výstavbě a mohlo se pokračovat v odstranění toho závalu," dodal Sobotka.

Podle posledních měření je svah nestabilní nejen v místě sesuvu, problémové jsou další asi čtyři kilometry dálnice. ŘSD proto podle jejího generálního ředitele Jana Kroupy nechá místo posoudit.

Na nevhodně vybranou trasu dálnice dlouhodobě upozorňovali ekologové ze sdružení Děti Země. Podle nich už v roce 2005, kdy se o budoucí dálnici jednalo, varovali geologové na riziko půdních sesuvů.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy