Dálnice do Rakouska: Stavbu může zhatit chráněná oblast

Tomáš Fránek, Marek Homolka
5. 10. 2007 12:45
Konečné slovo bude mít vláda
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Výstavbu rychlostní silnice R52 z Brna do Mikulova a k rakouským hranicím ohrožuje vážný problém. V cestě silnice je totiž lokalita se vzácnými slanomilnými rostlinami, která má být zařazena do seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000.

A pokud bude se zařazením lokality souhlasit ministerstvo životního prostředí a vláda, tak je výstavba dálnice k rakouským hranicím vážně ohrožena.

Protestujeme

A to se nelíbí vedení Jihomoravského kraje.

"Jedná se o prioritní stavbu Jihomoravského kraje, díky níž se Brno dostane do Evropy. Bohužel, Agentura ochrany přírody a krajiny a její aktivity celou věc zdržují. Navíc Jihomoravský kraj zásadně nesouhlasí s návrhem Agentury," uvedl Milan Venclík, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. Kraj už poslal proetstní dopis předsedovi vlády.

Zařazení celé oblasti do seznamu chráněnných lokalit  bylo navrženo dodatečně. O tom, zda bude vyhlášena jako chráněna oblast, rozhodne Ministerstvo životního prostředí a vláda.

"Pokud k jejímu vyhlášení dojde, stavba nebude moci vést tímto územím. Nic na tom nezmění fakt, že region ji ke svému dalšímu rozvoji potřebuje," dodal Venclík.

Slanisko představuje jednu z posledních lokalit slanomilné vegetace a roste zde takřka 220 druhů cévnatých rostlin. Vedle rostlin se vyznačuje i výskytem ohrožených motýlů a dalších živočišných druhů.

Silnice na soudu

O výstavbu silnice R52 se bojuje dlouhodobě, má jít o první silnici dálničního typu z Česka do Rakouska.

Odpůrci trasy silnice z Brna do Mikulova z nevládních organizací a starostů obcí totiž prosazují trasu před Břeclav a využití stávající dálnice D2.

Spor o tuto silnici je už také na Ústavním soudu, řešil je veřejný ochránce práv a dostal se také k úředníkům Evropské komise.

Ze studie, kterou si zadalo Ředitelství silnic a dálnic, navíc vyplývá to, že stavba rychlostní silnice v úseku Pohořelice - Mikulov není z ekonomického hlediska efektivní.

Rychlostní silnice R52 v úseku Pohořelice - Mikulov se má stavět v letech 2010-14. Stavební náklady jsou odhadnuty na 10 miliard korun.

 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy