reklama
 
 

Dálnice D8 má problém. Při povolení byl porušen zákon

14. 2. 2008 15:25
Šlo o rozhodnutí o trase přes České středohoří

Brno - Ústecký krajský úřad porušil zákon, když schvaloval trasu dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. Chybu udělal i Krajský soud v Ústí nad Labem.

Rozhodl tak Nejvyšší správní soud, když posuzoval stížnost ekologů. Pro ekology je to ale vítězství, které s největší pravděpodobností přichází pozdě.

Sporná část dálnice se totiž už staví a není pravděpodobné, že by se kvůli verdiktu soudu zastavila. Podle ekologů však mohou chyby úřadů zkomplikovat snahu získat na stavbu D8 peníze z Evropské unie.

Dále čtěte: Zlom po 10 letech: Stavba D8 přes Středohoří začala

Zrušte rozhodnutí o trase

Kauza se nyní vrací k ústeckému soudu a ten musí podle Nejvyššího správního soudu rozhodnutí krajského úřadu o trase dálnice v úseku Lovosice-Řehlovice zrušit.

O zmíněnou trasu dálnice se bojuje už od 90. let.

Stížnost ekologů směřovala k výjimce, které bylo třeba pro vedení dálnice před Středohoří a kterou vydalo ministerstvo životního prostředí až poté, co kraj o trase dálnice rozhodl.

"Pokud o výjimce nebylo pravomocně rozhodnuto, nemohla být v daném území ani umístěna stavba," uvedla předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Marie Žišková.

Chybou krajského soudu v Ústí bylo podle soudců Nejvyššího správního soudu zase to, že se odmítl zabývat zákonností nařízení vlády, kterým byl vyhlášen územní plán velkého územního celku Litoměřice.

"Podle Ústavy je povinností soudu zkoumat, zda tento předpis není v rozporu se zákonem nebo s mezinárodní smlouvou, která je součástí právního řádu. Pokud by krajský soud dospěl k závěru o nesouladu zmíněného nařízení se zákonem, musel by zrušit napadené územní rozhodnutí, vycházející z takového nezákonného nařízení vlády," rozhodl soud.

Podle Nejvyššího správního soudu je už v tuto chvíli jasné, že rozhodnutí krajského úřadu o umístění stavby bude muset krajský soud zrušit.

Po deseti letech sporů

"Je to určitě morální vítězství, potvrdilo, že úřady i soud chyboval," řekl deníku Aktuálně.cz Miroslav Patrik z Dětí země.

Ekologové ještě napadli u soudu i stavební řízení a požádali v něm o pozastavení stavby dálnice, o tom soudy ale dosud nerozhodly.

Stavba D8 přes České středohoří se začala koncem loňského roku po deseti letech sporů.

Úsek přes Středohoří je poslední nedostavěnou částí D8 z Prahy do Ústí nad Labem a na hranice s Německem, kde se spojuje s německou dálnicí do Drážďan a Berlína.

autor: Tomáš Fránek | 14. 2. 2008 15:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama