Mimořádná zpráva

Dálnice D8 má problém. Při povolení byl porušen zákon

Tomáš Fránek
14. 2. 2008 15:25
Šlo o rozhodnutí o trase přes České středohoří
České středohoří z Milešovky
České středohoří z Milešovky | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústecký krajský úřad porušil zákon, když schvaloval trasu dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České středohoří. Chybu udělal i Krajský soud v Ústí nad Labem.

Rozhodl tak Nejvyšší správní soud, když posuzoval stížnost ekologů. Pro ekology je to ale vítězství, které s největší pravděpodobností přichází pozdě.

Sporná část dálnice se totiž už staví a není pravděpodobné, že by se kvůli verdiktu soudu zastavila. Podle ekologů však mohou chyby úřadů zkomplikovat snahu získat na stavbu D8 peníze z Evropské unie.

Dále čtěte: Zlom po 10 letech: Stavba D8 přes Středohoří začala

Zrušte rozhodnutí o trase

Kauza se nyní vrací k ústeckému soudu a ten musí podle Nejvyššího správního soudu rozhodnutí krajského úřadu o trase dálnice v úseku Lovosice-Řehlovice zrušit.

O zmíněnou trasu dálnice se bojuje už od 90. let.

Stížnost ekologů směřovala k výjimce, které bylo třeba pro vedení dálnice před Středohoří a kterou vydalo ministerstvo životního prostředí až poté, co kraj o trase dálnice rozhodl.

"Pokud o výjimce nebylo pravomocně rozhodnuto, nemohla být v daném území ani umístěna stavba," uvedla předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Marie Žišková.

Chybou krajského soudu v Ústí bylo podle soudců Nejvyššího správního soudu zase to, že se odmítl zabývat zákonností nařízení vlády, kterým byl vyhlášen územní plán velkého územního celku Litoměřice.

"Podle Ústavy je povinností soudu zkoumat, zda tento předpis není v rozporu se zákonem nebo s mezinárodní smlouvou, která je součástí právního řádu. Pokud by krajský soud dospěl k závěru o nesouladu zmíněného nařízení se zákonem, musel by zrušit napadené územní rozhodnutí, vycházející z takového nezákonného nařízení vlády," rozhodl soud.

Podle Nejvyššího správního soudu je už v tuto chvíli jasné, že rozhodnutí krajského úřadu o umístění stavby bude muset krajský soud zrušit.

Po deseti letech sporů

"Je to určitě morální vítězství, potvrdilo, že úřady i soud chyboval," řekl deníku Aktuálně.cz Miroslav Patrik z Dětí země.

Ekologové ještě napadli u soudu i stavební řízení a požádali v něm o pozastavení stavby dálnice, o tom soudy ale dosud nerozhodly.

Stavba D8 přes České středohoří se začala koncem loňského roku po deseti letech sporů.

Úsek přes Středohoří je poslední nedostavěnou částí D8 z Prahy do Ústí nad Labem a na hranice s Německem, kde se spojuje s německou dálnicí do Drážďan a Berlína.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 52 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy