Dálnice D8 má další problém. Otevře se, ale bude se jezdit jen na polovině

Lukáš Werner Domácí ČTK Lukáš Werner, Domácí, ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2016 22:16
Geologové a další experti řeší další potíže na D8. Po několikahodinovém večerním jednání ministerské komise rozhodli, že se poslední úsek dálnice do Drážďan otevře, ale s omezením. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Na estakádě u Prackovic se zatím bude jezdit jen na polovině dálnice, tedy v každém směru jen v jednom pruhu.
Foto: Jakub Plíhal

Prackovice - Dálnice D8 se v sobotu skutečně otevře. Ale jeden z mostů u Prackovic bude uzavřen, bude se tak jezdit jen v jednom pruhu v každém směru. Rozhodli se tak experti po několikahodinovém pátečním večerním jednání.

"Vyhodnocovaly se výsledky za posledních 24 hodin. Máme ne úplně příznivý posun. Ten masiv začal reagovat na zrychlené stavební práce. Ten stav není nikterak kritický, nicméně ukazuje se, že v hloubkách 18 až 20 metrů pod dálnicí dochází k posunům v podloží," řekl v ČT šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa.

Neupřesnil, jak dlouho bude omezení trvat. Kroupa odmítl, že by otevření dálnice byl hazard. "V tuto chvíli žádné ohrožení není, ale chceme mít úplnou jistotu," řekl.

Slavnostní otevření je naplánováno na sobotní dopoledne, pro dopravu by měla být dálnice k dispozici vpodvečer. Otevření úseku dálnice D8 má být přítomen mimo jiné prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz ČTK v pátek večer uvedl, že Zemanův sobotní program se v tuto chvíli nemění.

Omezení se bude týkat zhruba dvoukilometrového úseku. "Sobotní otevření D8 platí. Generální ředitel ŘSD se rozhodl pro mírné omezení dopravy nad Prackovicemi na estakádě na základě doporučení rady monitoringu. V uplynulých 24 hodinách registruje rada na měřicích bodech údaje o lokálních posunech v podloží pravého jízdního pásu prackovické estakády. Jedná se o odezvu na prováděná technická opatření ke stabilizaci stavby," řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Projeli jsme nový úsek dálnice D8 pár dnů před otevřením
1:46
Projeli jsme nový úsek dálnice D8 pár dnů před otevřením | Video: Jakub Zelenka

Opatření je podle něj dočasné. "Dále bude rada monitoringu vyhodnocovat další měření, aby potvrdila, že stabilizační opatření zafungovala a může být provoz převeden na oba jízdní pásy dálnice na prackovické estakádě," doplnil Rýdl.

Podloží D8 je nestabilní

Podle Josefa Stemberka z Ústavu struktury a mechaniky hornin akademie věd není důvod k panice. "Není to nic mimořádného. Při té injektáži zaznamenali nějaké malé pohyby. Nechají to zklidnit, aby tam ještě něco nezpůsobili," řekl Aktuálně.cz

Nestabilita u estakády se poprvé ve větší míře ukázala v říjnu. Stavaři museli kvůli propadu podpěry mostu rozebrat část dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc tun náspu.

Rozestavěná dálnice D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa se dlouhodobě potýká s nestabilitou podloží. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a poškodil i nedalekou železniční trať.

Geolog z Akademie věd ČR Vladimír Cajz, bývalý pracovník Českého geologického ústavu (nynější Česká geologická služba), už dříve řekl, že nebezpečí na stavbě D8 přes České středohoří nejsou vyřešena. Plánované otevření dálnice 17. prosince by tak nedoporučil.

Trasa D8 je to nejhorší možné řešení. Navštívil jsem ministry, senátory, hejtmany, snažil jsem se vysvětlovat, ale naprosto marně, říká geolog Cajz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy