Sníh zkomplikoval provoz na silnicích, doprava se po nehodách postupně obnovuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2021 9:06
Nehoda čtyř vozidel ráno zkomplikovala provoz na dálnici D35 od Loštic ve směru na Mohelnici. Kvůli nehodě byla dálnice uzavřena, po desáté hodině byl provoz kompletně obnoven, řekla šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Komplikace způsobilo zimní počasí i v dalších krajích.
Kvůli sněhové pokrývce mají problémy i řidiči v Pardubickém kraji.
Kvůli sněhové pokrývce mají problémy i řidiči v Pardubickém kraji. | Foto: HZS Pardubický kraj

Provoz na silnicích v Olomouckém kraji ráno komplikovalo husté sněžení. Některé silnice ve vyšších polohách kraje byly kvůli několikacentimetrové vrstvě čerstvého sněhu nesjízdné pro nákladní auta. Dopoledne byl obnoven provoz pro nákladní automobily na silnici mezi Šternberkem a Moravským Berounem na Olomoucku i na silnici I/35 u Mohelnice. Policie nabádá řidiče k opatrnosti. Sdělila to policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Problémy byly na silnici I/35 ve směru z Mohelnice na Studenou Loučku na Šumpersku. Úsek zvaný Mohelnický kopec byl ráno nesjízdný pro nákladní dopravu. Krátce po 11:00 tam byl provoz obnoven. "Kolony se pomalu rozjíždí," uvedla Vybíhalová. Správci silnic varovali, že se v tomto úseku stále tvoří ledovka. Nákladní auta ráno stála také na silnici I/46 v kopci mezi Šternberkem a Moravským Berounem. Ta byla dopoledne chemicky ošetřena a už je v obou směrech průjezdná pro osobní i nákladní vozidla.

Dopravní nehoda čtyř vozidel komplikovala ráno provoz na 236. kilometru dálnice D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici. Provoz tam byl zcela obnoven krátce po 10:00.

Sněžení v noci a ráno zasáhlo většinu Olomouckého kraje. Například u Moravského Berouna na Olomoucku napadlo až pět centimetrů sněhu. Rozbředlý sníh byl ráno také na dalších silnicích ve vyšších polohách Jesenicka, Šumperska, Olomoucka a Prostějovska.

Dopravní nehoda čtyř vozidel komplikovala ráno provoz na 236. kilometru dálnice D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici. Provoz tam byl zcela obnoven krátce po 10:00. Na dálnici D35 mezi Mohelnicí a Litovlí se v obou směrech vytvořily kolony.

Některé silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Sjízdnost mohou řidičům místy komplikovat sněhové přeháňky, kvůli nimž může být snížená dohlednost. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Počasí se podepsalo i na počtu dopravnách nehod. Moravskoslezští záchranáři ráno zasahovali hned u několika z nich. "Během necelé hodiny musely týmy záchranné služby vyjíždět k šesti haváriím vozidel, které se odehrály na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Opavsku," řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Dodal, že při nehodách bylo zraněno celkem osm lidí, vesměs lehce nebo středně těžce. Nikdo z pacientů nebyl v ohrožení života.

Na silnici I/56 mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku je i nadále pro těžká vozidla nad 12 tun uzavřen zhruba dvacetikilometrový úsek silnice. Úsek mezi Ostravicí a Bílou policie uzavírá v zimním období často. Na této beskydské komunikaci silničáři nesmějí s ohledem na ochranu vody v přehradě Šance používat k údržbě silnic sůl. Vozovku sypou jen drtí. Hlavně po vydatném sněžení je pak cesta hůře průjezdná. Problémy v úseku mívaly v minulosti kamiony, které silnici často zcela ucpaly. Proto tam policie z preventivních důvodů začala vjezd kamionů v zimním období regulovat.

Hlavně ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích nový sníh. Většinou je rozbředlý, někde se také tvoří ledovka, uvádějí silničáři. Kluzké vozovky už zapříčinily několik dopravních nehod.

Foto: HZS Pardubický kraj

Řidiči by měli být opatrní v okolí Žamberka, Vysokého Mýta , Lanškrouna, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí nebo Svitav. Zbytky sněhu jsou ale i u Pardubic a Holic. Kvůli sněhu či ledovce havarovalo několik aut, například u Damníkova, v Lanškrouně nebo Ostrově na Orlickoústecku. U Lanškrouna na státní silnici I/43 na ledovce uvízl kamion.

V Pardubickém kraji bylo ráno většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na mnoha místech sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus třemi a plus dvěma stupni.

Na silnicích ve Zlínském kraji místy leží sníh, případně zůstávají po chemickém ošetření mokré. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. Na silnici I/50 poblíž motorestu Rasová v katastru obce Komňa na Uherskohradišťsku podle hasičů ráno bouraly osobní auto a dodávka, v místě se tvoří kolony.

Nehoda se na I/50 stala krátce po 05:00. Krajští hasiči na facebooku napsali, že vozovka je zasněžená, podle ŘSD i zledovatělá. "Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje odvezla sanitkou jednu zraněnou osobu do nemocnice," uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Hasiči u vozidel zajistili protipožární opatření, nehodou se zabývá policie.

Další nehody komplikují provoz na silnici I/49 u Bratřejova na Zlínsku nebo v Rožnově pod Radhoštěm - Hážovicích na Vsetínsku. Na silnici I/54 mezi Slavkovem a Stráním na Uherskohradišťsku se tvoří ledovka, řidiči by zhruba sedmikilometrovým úsekem měli projíždět se zvýšenou opatrností.

Třetí den v řadě silniční dopravu v Ústeckém kraji komplikuje sníh. Na Děčínsku se tvoří v obcích Kytlice, Huntířov a Ludvíkovice sněhové jazyky, sypače míří na podle webu policie na místo. Řidiči by měli na těchto místech dbát zvýšené opatrnosti.

Dálnice D8 je podle dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic sjízdná se zvýšenou opatrností, komunikace je po chemickém ošetření. Se sněhovými srážkami se mohou řidiči setkat také na Chomutovsku a Teplicku.

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo. Na hřebenech Krkonoš za posledních 24 hodin napadlo asi 20 centimetrů sněhu. Na silnicích ráno zůstávala vrstva rozbředlého sněhu. Opatrní by měli být řidiči hlavně na Jičínsku, Královéhradecku a Trutnovsku. Na horách by vítr mohl tvořit sněhové jazyky, uvedli silničáři, meteorologové a horská služba.

Foto: HZS Pardubický kraj

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněžení sjízdné jen s opatrností. V noci napadlo i několik centimetrů sněhu, někde chumelí také ráno. Některé úseky silnic blokovaly nehody nebo uvízlé kamiony. Problémy jsou rovněž na hlavních tazích, i na I/38 na Třebíčsku a na I/23. Sypače jezdí v celém kraji.Policie zaznamenala od 05:00 přes 20 dopravních nehod, podle prvních informací při nich byli dva lidé lehce zranění. Řekla to mluvčí krajské policie Dana Čírtková před 09:00.

"Některé silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, jsou pokryté vrstvou sněhu a mohou být také zledovatělé," uvedla Čírtková.

Na tahu 23 u obce Dyjice na Jihlavsku se kolem 07:30 převrátil kamion s nákladem vážícím 30 tun, je v příkopu. V Jakubově u Moravských Budějovic narazil autobus do plynové přípojky. Byli v něm tři lidé, podle policie vyvázli bez zranění.

U Bohuslavic na Jihlavsku podle informací hasičů havarovala tři osobní auta, v péči zdravotníků skončil jeden z řidičů. Silnici mezi Novým Městem na Moravě a Petrovicemi blokoval asi hodinu vzpříčený kamion, hasičům se ho podařilo pomocí jeřábu vyprostit před 09:00.

V Libereckém kraji v noci místy připadlo několik centimetrů sněhu a sníh je i na hlavních silničních tazích. Problémy mohou mít hlavně kamiony ve stoupání. Nákladní auta ráno stála na kopci Šébr na silnici 9 mezi Svorem na Českolipsku a Jiřetínem pod Jedlovou na Děčínsku, další uvízla na silnici II. třídy u Brádlecké Lhoty na Semilsku. Od středy je pro auta nad šest tun zavřená cesta přes Oldřichovské sedlo na silnici III. třídy mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku. Náročné stoupání je pro kamiony při sněžení nesjízdné, objížďka vede po silnici přes Frýdlant. Omezení potrvá do pátku, plyne z dopravního webu policie a webu Ředitelství silnic a dálnic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy