Sníh zkomplikoval provoz na silnicích, doprava se po nehodách postupně obnovuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2021 9:06
Nehoda čtyř vozidel ráno zkomplikovala provoz na dálnici D35 od Loštic ve směru na Mohelnici. Kvůli nehodě byla dálnice uzavřena, po desáté hodině byl provoz kompletně obnoven, řekla šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Komplikace způsobilo zimní počasí i v dalších krajích.
Kvůli sněhové pokrývce mají problémy i řidiči v Pardubickém kraji.
Kvůli sněhové pokrývce mají problémy i řidiči v Pardubickém kraji. | Foto: HZS Pardubický kraj

Provoz na silnicích v Olomouckém kraji ráno komplikovalo husté sněžení. Některé silnice ve vyšších polohách kraje byly kvůli několikacentimetrové vrstvě čerstvého sněhu nesjízdné pro nákladní auta. Dopoledne byl obnoven provoz pro nákladní automobily na silnici mezi Šternberkem a Moravským Berounem na Olomoucku i na silnici I/35 u Mohelnice. Policie nabádá řidiče k opatrnosti. Sdělila to policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Problémy byly na silnici I/35 ve směru z Mohelnice na Studenou Loučku na Šumpersku. Úsek zvaný Mohelnický kopec byl ráno nesjízdný pro nákladní dopravu. Krátce po 11:00 tam byl provoz obnoven. "Kolony se pomalu rozjíždí," uvedla Vybíhalová. Správci silnic varovali, že se v tomto úseku stále tvoří ledovka. Nákladní auta ráno stála také na silnici I/46 v kopci mezi Šternberkem a Moravským Berounem. Ta byla dopoledne chemicky ošetřena a už je v obou směrech průjezdná pro osobní i nákladní vozidla.

Dopravní nehoda čtyř vozidel komplikovala ráno provoz na 236. kilometru dálnice D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici. Provoz tam byl zcela obnoven krátce po 10:00.

Sněžení v noci a ráno zasáhlo většinu Olomouckého kraje. Například u Moravského Berouna na Olomoucku napadlo až pět centimetrů sněhu. Rozbředlý sníh byl ráno také na dalších silnicích ve vyšších polohách Jesenicka, Šumperska, Olomoucka a Prostějovska.

Dopravní nehoda čtyř vozidel komplikovala ráno provoz na 236. kilometru dálnice D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici. Provoz tam byl zcela obnoven krátce po 10:00. Na dálnici D35 mezi Mohelnicí a Litovlí se v obou směrech vytvořily kolony.

Některé silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Sjízdnost mohou řidičům místy komplikovat sněhové přeháňky, kvůli nimž může být snížená dohlednost. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Počasí se podepsalo i na počtu dopravnách nehod. Moravskoslezští záchranáři ráno zasahovali hned u několika z nich. "Během necelé hodiny musely týmy záchranné služby vyjíždět k šesti haváriím vozidel, které se odehrály na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Opavsku," řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Dodal, že při nehodách bylo zraněno celkem osm lidí, vesměs lehce nebo středně těžce. Nikdo z pacientů nebyl v ohrožení života.

Na silnici I/56 mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku je i nadále pro těžká vozidla nad 12 tun uzavřen zhruba dvacetikilometrový úsek silnice. Úsek mezi Ostravicí a Bílou policie uzavírá v zimním období často. Na této beskydské komunikaci silničáři nesmějí s ohledem na ochranu vody v přehradě Šance používat k údržbě silnic sůl. Vozovku sypou jen drtí. Hlavně po vydatném sněžení je pak cesta hůře průjezdná. Problémy v úseku mívaly v minulosti kamiony, které silnici často zcela ucpaly. Proto tam policie z preventivních důvodů začala vjezd kamionů v zimním období regulovat.

Hlavně ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích nový sníh. Většinou je rozbředlý, někde se také tvoří ledovka, uvádějí silničáři. Kluzké vozovky už zapříčinily několik dopravních nehod.

Foto: HZS Pardubický kraj

Řidiči by měli být opatrní v okolí Žamberka, Vysokého Mýta , Lanškrouna, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí nebo Svitav. Zbytky sněhu jsou ale i u Pardubic a Holic. Kvůli sněhu či ledovce havarovalo několik aut, například u Damníkova, v Lanškrouně nebo Ostrově na Orlickoústecku. U Lanškrouna na státní silnici I/43 na ledovce uvízl kamion.

V Pardubickém kraji bylo ráno většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na mnoha místech sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus třemi a plus dvěma stupni.

Na silnicích ve Zlínském kraji místy leží sníh, případně zůstávají po chemickém ošetření mokré. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. Na silnici I/50 poblíž motorestu Rasová v katastru obce Komňa na Uherskohradišťsku podle hasičů ráno bouraly osobní auto a dodávka, v místě se tvoří kolony.

Nehoda se na I/50 stala krátce po 05:00. Krajští hasiči na facebooku napsali, že vozovka je zasněžená, podle ŘSD i zledovatělá. "Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje odvezla sanitkou jednu zraněnou osobu do nemocnice," uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Hasiči u vozidel zajistili protipožární opatření, nehodou se zabývá policie.

Další nehody komplikují provoz na silnici I/49 u Bratřejova na Zlínsku nebo v Rožnově pod Radhoštěm - Hážovicích na Vsetínsku. Na silnici I/54 mezi Slavkovem a Stráním na Uherskohradišťsku se tvoří ledovka, řidiči by zhruba sedmikilometrovým úsekem měli projíždět se zvýšenou opatrností.

Třetí den v řadě silniční dopravu v Ústeckém kraji komplikuje sníh. Na Děčínsku se tvoří v obcích Kytlice, Huntířov a Ludvíkovice sněhové jazyky, sypače míří na podle webu policie na místo. Řidiči by měli na těchto místech dbát zvýšené opatrnosti.

Dálnice D8 je podle dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic sjízdná se zvýšenou opatrností, komunikace je po chemickém ošetření. Se sněhovými srážkami se mohou řidiči setkat také na Chomutovsku a Teplicku.

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo. Na hřebenech Krkonoš za posledních 24 hodin napadlo asi 20 centimetrů sněhu. Na silnicích ráno zůstávala vrstva rozbředlého sněhu. Opatrní by měli být řidiči hlavně na Jičínsku, Královéhradecku a Trutnovsku. Na horách by vítr mohl tvořit sněhové jazyky, uvedli silničáři, meteorologové a horská služba.

Foto: HZS Pardubický kraj

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněžení sjízdné jen s opatrností. V noci napadlo i několik centimetrů sněhu, někde chumelí také ráno. Některé úseky silnic blokovaly nehody nebo uvízlé kamiony. Problémy jsou rovněž na hlavních tazích, i na I/38 na Třebíčsku a na I/23. Sypače jezdí v celém kraji.Policie zaznamenala od 05:00 přes 20 dopravních nehod, podle prvních informací při nich byli dva lidé lehce zranění. Řekla to mluvčí krajské policie Dana Čírtková před 09:00.

"Některé silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, jsou pokryté vrstvou sněhu a mohou být také zledovatělé," uvedla Čírtková.

Na tahu 23 u obce Dyjice na Jihlavsku se kolem 07:30 převrátil kamion s nákladem vážícím 30 tun, je v příkopu. V Jakubově u Moravských Budějovic narazil autobus do plynové přípojky. Byli v něm tři lidé, podle policie vyvázli bez zranění.

U Bohuslavic na Jihlavsku podle informací hasičů havarovala tři osobní auta, v péči zdravotníků skončil jeden z řidičů. Silnici mezi Novým Městem na Moravě a Petrovicemi blokoval asi hodinu vzpříčený kamion, hasičům se ho podařilo pomocí jeřábu vyprostit před 09:00.

V Libereckém kraji v noci místy připadlo několik centimetrů sněhu a sníh je i na hlavních silničních tazích. Problémy mohou mít hlavně kamiony ve stoupání. Nákladní auta ráno stála na kopci Šébr na silnici 9 mezi Svorem na Českolipsku a Jiřetínem pod Jedlovou na Děčínsku, další uvízla na silnici II. třídy u Brádlecké Lhoty na Semilsku. Od středy je pro auta nad šest tun zavřená cesta přes Oldřichovské sedlo na silnici III. třídy mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku. Náročné stoupání je pro kamiony při sněžení nesjízdné, objížďka vede po silnici přes Frýdlant. Omezení potrvá do pátku, plyne z dopravního webu policie a webu Ředitelství silnic a dálnic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy