Vězení Marka Dalíka: Lobbista pobýval a obědval v penzionu, kde ho hlídala majitelka

Jan Horák Lukáš Valášek Jan Horák, Lukáš Valášek
21. 11. 2019 5:30
Marek Dalík, kterého tento týden soud podmíněně propustil po uplynutí půli z pětiletého trestu, si jeho výraznou část neodpykal ve věznici. Podle zjištění Aktuálně.cz trávil dny v luxusním penzionu ve Znojmě. Věznice má s jeho vedením uzavřenou smlouvu o zaměstnávání vězňů. Čemu přesně se tam exlobbista věnoval, nechce provozovatel říct. Právě on měl přitom na starosti Dalíkovo střežení.
Lobbista Marek Dalík opouští po dvou a půl roce 18. listopadu 2019 vězení ve Znojmě, v němž byl za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur.
Lobbista Marek Dalík opouští po dvou a půl roce 18. listopadu 2019 vězení ve Znojmě, v němž byl za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur. | Foto: ČTK

Když v pondělí Okresní soud ve Znojmě rozhodoval o podmíněném propuštění Marka Dalíka, odsouzeného k pěti letům vězení za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur, lobbista oděný ve vězeňském mundúru popisoval svůj pobyt za mřížemi jako traumatizující zážitek. Ve vězení mu dle jeho slov vadilo úplně všechno.

"Člověk je omezený na svobodě, nemůže se stýkat s nejbližšími, nemůže pracovat. Je to neuvěřitelná zkušenost. Nevím, jak to popsat. Už bych to nechtěl zažít," prosil u soudu. "Jsem si jist, že dosavadní výkon trestu příznivě ovlivnil jeho chování natolik, aby pokračoval v řádném způsobu života," dodal k tomu jeho obhájce Martin Klimo. Soud jejich argumenty vzal v potaz. Rozhodl, že Dalík může po uplynutí poloviny trestu domů.

Jak však zjistil deník Aktuálně.cz, jeho podmínky v kriminále nebyly ve srovnání s běžným výkonem trestu tak dramaticky tíživé. Do znojemského žaláře, kam ho vězeňská správa přemístila z ruzyňské věznice, chodil v průběhu posledních dvou let spíše jen přespat.

Dny převážně trávil v luxusním penzionu U Císaře Zikmunda na hlavním znojemském náměstí. Daleko od společnosti spoluvězňů i kontroly dozorců. Stát přenesl denní část jeho trestu na Vlastu Masri, která podnik provozuje. Vězeňská správa s ní má uzavřený kontrakt na zaměstnávání vězňů. Věznice ale do penzionu v posledních dvou letech dodala jen jediného - Dalíka. Proč vybrala právě jeho, není jasné.

V penzionu jako jediný

Pobyt Dalíka v penzionu potvrdil na přímý dotaz místopředseda Okresního soudu ve Znojmě Jaromír Kapinus. "U odsouzeného bylo schváleno pracovní zařazení na pracoviště s volným pohybem mimo věznici u Ing. Vlasty Masri," sdělil Aktuálně.cz. V penzionu pracoval Dalík během svého druhého pobytu ve vězení. Za mříže se vrátil v listopadu 2017 po pauze na svobodě, když jeho původní čtyřletý trest zrušil po více než sedmi měsících Nejvyšší soud. 

Marek Dalík na projednání svého podmínečného propuštění u Okresní soudu ve Znojmě, 18.11.2019
Marek Dalík na projednání svého podmínečného propuštění u Okresní soudu ve Znojmě, 18.11.2019 | Foto: ČTK

Dalík byl ze znojemských 77 odsouzených, kteří pracují mimo věznici, jediný, kdo do penzionu docházel. "Na dotazovaném pracovišti za poslední rok pracoval jeden odsouzený," sdělila Aktuálně.cz mluvčí káznice Ludmila Lenikusová. Podle ní tomu stejně bylo i roku 2018. Káznice spolupracuje s podnikatelkou Masri už od roku 2007, kontrakt uzavřely ještě před příchodem stávající ředitelky věznice Lenky Smutné.

Zatímco ostatní trestanci mimo věznici pracují spíše ve výrobě (více box), Dalík měl U Císaře Zikmunda přátelštější podmínky. "(Penzion) nabízí romantické, stylové a komfortní ubytování v klidném centru města Znojma přímo na jeho hlavním náměstí v historickém domě, ve kterém pobýval sám císař Zikmund. V penzionu je sedm zcela nových nadstandardně vybavených apartmánů, hostům je k dispozici i společenská místnost," popisuje web podniku.

Jak pracují znojemští vězni

Ve znojemské káznici je podle posledních čísel 210 lidí (204 je odsouzených a 6 vazebně stíhaných), celkem jich v rámci výkonu trestu pracuje 161. Pracovní povinnosti si mimo káznici plní 77 odsouzených, kteří jsou rozmístění na 12 pracovištích, devět z nich jsou soukromá.
Z veřejných subjektů pracují vězni třeba ve Správě nemovitostí města Znojma či v Městských lesích Znojmo, ze soukromníků zaměstnává vězně například Moravskoslezský kovošrot nebo AGD Jevišovce.
"Jedná se o pomocné práce nevyžadující odbornou kvalifikaci například při úklidu, údržbě parků a městských lesů, pomocné práce ve dřevovýrobě, třídění odpadů, výrobě stavebních komponentů a další," popsala běžné pracovní úkoly vězňů mluvčí věznice Ludmila Lenikusová.
Kdo z vězňů může pracovat venku, se řídí jedním základním pravidlem. "Obecně se na takováto pracoviště zařazují odsouzení, kteří nemají žádná bezpečnostní rizika," řekla Aktuálně.cz mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Zákazníci si služby penzionu pochvalují, představuje jedno z nejlepších ubytování široko daleko. Na serveru Booking.com má hodnocení 9,5 z 10, tedy "naprosto výjimečné". Cena dvoulůžkového pokoje se tam pohybuje kolem 1400 korun za noc.

Nástup v půl deváté dopoledne, na místě oběd

Penzion platil mezi znojemskými vězni za exkluzivní pracovní místo ještě předtím, než tam nastoupil Dalík. V letech 2007 až 2012 a 2016 se tam střídali pouze dva vězni, roky 2014, 2015 a 2017 si tam pracovní povinnosti plnil jediný.

Penzion U císaře Zikmunda má na webu vynikající hodnocení.
Penzion U císaře Zikmunda má na webu vynikající hodnocení. | Foto: Booking.com

Podle jakého klíče káznice posílá trestance k práci na takové adrese, není zcela jasné. "Odsouzení jsou na všechny pracoviště zařazováni v souladu s právními předpisy," sdělila jen obecně mluvčí Lenikusová s tím, že věznice vychází vstříc požadavkům zaměstnavatele.

Aktuálně.cz získalo smlouvu, již znojemská káznice s Masri uzavřela. Dalík měl dle dohody v penzionu na Horním náměstí pracovat 40 hodin týdně a vykonávat pomocné údržbářské a úklidové práce. Směna mu začínala v 8.30 a odcházel v 17 hodin. V penzionu také obědval. To vše bez dohledu dozorců, jeho kontrolu zajišťovala podle smlouvy podnikatelka Masri.

"Objednatel odpovídá za to, že na pracovišti nebude ve vztahu k odsouzeným mařen účel výkonu trestu odnětí svobody. Zejména jim nebudou umožněny návštěvy příbuzných a dalších nepovolených osob, přebírání nebo předávání listovních a balíkových zásilek, telefonování apod.," píše se ve smlouvě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Penzion na znojemském náměstí, kde pracoval lobbista Marek Dalík během výkonu trestu.
Penzion na znojemském náměstí, kde pracoval lobbista Marek Dalík během výkonu trestu. | Foto: Google Maps

S variantou, že dohled nad trestancem převezme fyzická osoba, s níž má věznice smlouvu, zákon počítá. "Na pracovišti je odsouzený popřípadě kontrolován i zaměstnancem cizího subjektu, který ho zaměstnává," řekla Aktuálně.cz mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. Do penzionu, jenž je od věznice vzdálený asi 10 minut chůze, Dalíka nemusela vozit ani eskorta. "Odsouzený se může dopravovat sám, ale rovněž zajišťují dopravu na pracoviště i cizí subjekty," dodala.

Když se deník Aktuálně.cz snažil zjistit podrobnosti k Dalíkovu režimu v penzionu, zastihl Osamu Masriho. Dotyčný ubytování provozuje s partnerkou Vlastou. "Víte, já se nechci mediálně prezentovat. Doufám, že to pochopíte. Nechci žádnou reklamu, tak se nezlobte," řekl podnikatel a zavěsil. Při dalších pokusech o spojení telefon nezvedal nebo zavěsil po prvním dotazu.

Advokát lobbistů

Z kontraktu mezi věznicí a Vlastou Masri plyne ještě jedna zajímavost. Smlouva vedle penzionu uvádí jako další místo práce rodinný dům Masri v Příměticích u Znojma. Dalík si tak teoreticky mohl plnit pracovní povinnosti i přímo u nich doma. Jestli tak činil, není jasné. Dalík na dotazy Aktuálně.cz ohledně své práce nereagoval.

Jeho právní zástupce Klimo podle vyjádření pro Aktuálně.cz přehled o tom, jak si jeho klient odbývá své pracovní povinnosti, neměl. "Ve znojemské věznici skoro všichni pracují. Jsou to venkovní pracoviště. Třeba v dřevařských závodech. Pan Dalík byl i tam před svým prvním propuštěním. Teď dělal údržbáře, ale více nevím. Nezajímal jsem se o to," řekl Klimo. 

Jak už deník Aktuálně.cz dříve upozornil, Dalík nebyl první prominentní klient brněnského advokáta Klima, který měl v jihomoravském vězení velmi dobré podmínky. Advokát do vězení docházel i za dalším lobbistou Romanem Janouškem, ač před soudy ho předtím hájil jeho pražský kolega Vít Široký. Janouška Vězeňská služba umístila do brněnské vazební věznice, kde si řádný trest odpykává jen hrstka vězňů.

Primárně slouží jako detenční ústav pro psychicky narušené chovance, kteří nejsou trestně odpovědní. Janoušek však byl jedním z několika desítek pracujících odsouzených, kteří ve věznici zajišťují servis. A lobbista ve vězení, jež je mezi odsouzenci řazeno mezi ty nejlepší v Česku, vyfasoval prominentní funkci knihovníka. "To spolu absolutně nesouvisí," komentoval Klimo své služby pro dva vlivné politické podnikatele.

Jak šel čas Marku Dalíkovi

 • 7. 10. 2012 protikorupční policie obvinila Marka Dalíka z podvodu
 • 15. 5. 2014 státní zástupce Jan Kořán obžaloval lobbistu z podvodu
 • 2. 2. 2016 Městský soud v Praze navzdory obžalobě potrestal Dalíka za pomoc k přijímání úplatku pěti lety vězení, měl také zaplatit pokutu 5 milionů korun
 • 31. 5. 2016 odvolací Vrchní soud v Praze Dalíkovo jednání vyhodnotil jako podvod, trest mu snížil na čtyři roky a pokutu na čtyři miliony
 • 1. 9. 2016 Dalík nastoupil k výkonu trestu do ruzyňské věznice, později putoval do káznice ve Znojmě
 • 12. 4. 2017 Nejvyšší soud zrušil rozsudek vrchního soudu a lobbistu pustil z vězení
 • 25. 7. 2017 Vrchní soud v Praze opět Dalíka potrestal za podvod, odsoudil ho k pěti letům vězení a pětimilionové pokutě
 • 6. 11. 2017 Dalík nastoupil k výkonu trestu do věznice v Ruzyni
 • 26. 7. 2018 Ústavní soud zamítl Dalíkovu stížnost
 • 9. 9. 2019 požádal někdejší lobbista o podmíněné propuštění
 • 18. 11. 2019 soud Dalíkovi vyhověl a pustil ho na svobodu
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
Další zprávy