Dalík před nástupem do vězení: Mám strach. Po Topolánkově boku si prý vydělal desítky milionů

Luboš Kreč Luboš Kreč, Kristýna Svrdlinová
16. 8. 2016 12:22
V rozhovoru pro magazín Neovlivní.cz Marek Dalík řekl, že nejvíc mu vynesly obchody s nemovitostmi a výtvarným uměním. Nadále popírá, že by si kdy řekl o úplatek v kauze Pandury, prý chtěl jen pomoct zbrojaři Miroslavu Výbohovi. Až mě propustí z vězení, odstěhuju se z Česka, prohlásil někdejší pobočník Mirka Topolánka.
Marek Dalík u soudu.
Marek Dalík u soudu. | Foto: Jakub Plíhal

Marek Dalík přišel s novou verzí toho, jak se odehrál příběh kolem údajné korupce při zakázce na obrněnce Pandur. Jeho aktuální tvrzení je jiné, než co zaznělo i z jeho úst u soudu. Předně – nadále trvá na tom, že si neřekl o žádný úplatek, a že dokonce ani nikdy nevyslovil částku půl miliardy korun, resp. 18 milionů eur. Což popřel už i u soudu, který jej kvůli podvodu poslal na čtyři roky za mříže, kam by měl co nevidět zamířit.

V rozsáhlém rozhovoru pro magazín Neovlivní.cz ale nově prohlásil, že důvod, proč se se zástupci rakousko-americké zbrojovky sešel a o Pandurech se s nimi bavil, byl ten, že fungoval jen jako prostředník slovenského zbrojaře Miroslava Výboha, který usiloval o to, aby se stal obchodním partnerem Steyru.

"Šlo jen o to, že Miro Výboh chtěl získat zastupování v Pandurech pro sebe," řekl Dalík. Překvapivé ovšem je, že ani on, ani další svědci, kteří vypovídali u soudu, s touto variantou dosud nepřišli. "Prostě to nedosvědčili," odpověděl Dalík s tím, že to byl důvod, proč ani on to u soudu nezmínil, věděl totiž, že by jej nikdo, včetně expremiéra Mirka Topolánka, nepodržel.

Okolnosti soudu v kauze Pandur nakonec zapříčinily, že se rozešel i s Topolánkem, s nímž tvořil po léta nerozlučnou dvojici. Expremiérova pobočníka jednak zklamalo Topolánkovo chování u soudu, jednak to, že i v jiných věcech na něj nebylo spolehnutí: "Koupil jsem třeba podíl ve firmě a byli jsme domluveni, že mi půlku zaplatí a budeme to mít napůl. On mi to nikdy nezaplatil."

V rozhovoru se Dalík svěřil, že se bojí nástupu do vězení a že ve chvíli, kdy se dostane na svobodu, opustí Českou republiku. Na svou kariéru po boku Mirka Topolánka nabídl rozporuplný pohled – prý byla chyba, že u něj zůstal i po jeho nástupu k moci. Zároveň ale připustil, že dost dobře nešlo, aby jej opustil, protože by tím přišel o zajímavé podnikatelské a společenské příležitosti.

"Desítky milionů korun," odpověděl na dotaz, kolik si vydělal za dobu, kdy byl po boku někdejšího šéfa ODS. Nejvíc mu prý sice vynesly obchody s nemovitostmi a výtvarným uměním, přiznal ovšem, že jeho PR agentura New Deal zároveň fungovala jako lobbistická kancelář, která měla díky jeho napojení na politické špičky snazší přístup k zajímavým klientům.

"Tak přímočaře, že si někdo najme New Deal a Topolánek mu půjde na ruku, tak tak to nebylo. Spíš šlo opravdu o vstup do toho prostředí, jakoby vstupenku, garanci, často se totiž lobbing zužuje na to, že někoho ovlivňujete určitým směrem, k určitému konkrétnímu rozhodnutí. Ale pro spoustu firem to mělo smysl trochu jiný. Třeba v tom, že získávaly informace, mohly se dopředu připravit na určitá řešení," řekl pro Neovlivní.cz Dalík.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy