Dalík je jen terčem zákulisní hry, tvrdil u soudu Topolánek

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2014 15:42
Expremiér se lobbisty při výpovědi zastal. Podle něj k podvodu nemohlo dojít.
Mirek Topolánek.
Mirek Topolánek. | Foto: DVtv

Praha - Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) se ve čtvrtek u soudu zastal lobbisty Marka Dalíka, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur. Topolánek při výpovědi uvedl, že k žádnému podvodu nedošlo ani dojít nemohlo.

U soudu vystoupili také zbrojař Michal Smrž a bývalý ministr obrany Martin Barták, kteří byli nedávno nepravomocně zproštěni obžaloby v jiné korupční kauze kolem armádních zakázek, a to nákupu aut Tatra.

Topolánek byl na soud pečlivě připraven a vypovídal velmi dlouze. Nejprve zhruba hodinu popisoval vývoj nejdůležitějších armádních zakázek již od roku 2002, kam patřila i obrněná vozidla.

Připomněl, že zakázku začaly připravovat a postupně schválily vlády sociálních demokratů v čele s Vladimírem Špidlou, Stanislavem Grossem i Jiřím Paroubkem. Topolánek naznačil, že už tehdy byly korupční tlaky na tehdejší politiky, aby zakázku získala firma Steyr.

Po nástupu první Topolánkovy vlády však byla po problémech s obrněnci smlouva vypovězena. Druhá Topolánkova vláda pak uzavřela novou smlouvu, která mimo jiné zajišťovala dodávku nižšího počtu vozidel.

Dalík se podle Topolánka stal pouze terčem zákulisní hry, protože byl označován jako jeho kamarád.

Na schůzkách byl i Barták

"Není tu nikdo, kdo by se mohl dopustit podvodu ani kdo by tu kauzu chtěl vyšetřit," řekl. "Pokládám za velmi nepravděpodobné a velmi nemožné, že se ta situace vůbec mohla stát," dodal k obvinění Dalíka.

Na schůzkách Dalíka se zahraničními zbrojaři byl i Barták. Podle něj se konaly na žádost zbrojařů, kteří jej nikdy neinformovali o tom, že by někdo požadoval úplatek. Dalík podle něj také zakázku nemohl ovlivnit, žádost o úplatek vyloučil.

"Chtěli najít někoho, kdo má blízko k představitelům nejvyšší české exekutivy, získat informace a nasát atmosféru," popsal účel schůzek Barták. Kdo tam Dalíka pozval, prý nevěděl. Podobné schůzky podle něj při vyjednávání o zbrojních zakázkách nebyly výjimečné.

Výpověď zbrojaře Smrže se týkala hlavně pozadí armádní zakázky, na které měl zájem, protože jeho firma byla subdodavatelem munice do obrněných aut. Vláda podle něj původní smlouvu musela vypovědět. Dalíka prý osobně nezná a nevěděl ani o jeho údajném korupčním jednání.

Dalíkovi hrozí deset let

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl.

Předsedkyně trestního senátu Veronika Čeplová na začátku čtvrtečního jednání Dalíka upozornila, že může být při hlavním líčení obvinění z trestného činu pokusu o podvod překvalifikováno.

V horším případě pro lobbistu by soud případ mohl posuzovat jako přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V lepším případě jako nepřímé úplatkářství, za které hrozí až čtyři roky. Nyní někdejšímu poradci Topolánka hrozí deset let.

Dalík se mimo jiné musel vyjádřit ke svým současným aktivitám. Řekl, že působí jako developer, že spolupracuje s firmou pronajímající lodě, zabývá se prodejem a nákupem uměleckých děl a že je spolumajitelem tenisového areálu s hotelem a restaurací u Prahy. Měsíčně si prý vydělá 300 až 400 tisíc korun.

Soud bude pokračovat v září

Hlavní líčení ve čtvrtek neskončí. Soud již oznámil, že bude pokračovat 4. září výpovědí slovenského lobbisty Miroslava Výboha nebo bývalého ministra Alexandra Vondry (ODS). Výpovědi dalších svědků ze zahraničí by mohla soudkyně pouze číst. Ale jak informoval deník Aktuálně.cz, jedná se i o tom, že by vypovídali přes šifrovaný videokonferenční hovor.

Kauza nákupu pandurů je další z případů armádních zakázek, který česká policie a justice řeší. Letos soud nepravomocně zprostil viny Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozů Tatra. Před soudem naopak neskončila údajná korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu.

__________________________________________________

Máte rádi Aktuálně.cz? Nominujte nás v internetové anketě Křišťálová lupa v kategorii Zpravodajství. Hlasovat pro nás můžete zde. Za každý Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy