Dalajlama slíbil účast na příští konferenci Forum 2000

ČTK ČTK
18. 12. 2012 10:31
Sedmnáctý ročník konference se uskuteční v září příštího roku

Praha - Na příští konferenci Forum 2000 přijede tibetský duchovní vůdce dalajlama, který se letos stal členem mezinárodního poradního výboru Nadace Forum 2000.

Sedmnáctý ročník tradičního debatního setkání se uskuteční v září 2013. Dalajlama už přislíbil účast, sdělila nadace.

V české metropoli bude dalajlama po necelých dvou letech. Naposledy tu byl loni, kdy navštívil prezidenta Václava Havla těsně před jeho skonem. Havel se s dalajlamou přátelil, podporoval ho a zval ho často do Česka.

Dalajlama: Na spolupráci se těším

"Vím, že Forum 2000 bude udržovat duch neúnavné práce Václava Havla s novou energií a odhodláním. Těším se na úzkou spolupráci s vaší nadací při vytváření mírumilovnějšího a otevřenějšího světa," napsal ve svém dopise nadaci dalajlama, nositel Nobelovy ceny míru.

Dalajlama žije v exilu v Indii. Loni se vzdal politických funkcí, které převzal tibetský premiér Lozang Sanggjä. Ten letos navštívil Prahu a o možnosti příjezdu dalajlamy tu hovořil.

Tibet má již šest desítek let pod svojí správou Čína, ochránci lidských práv nejlidnatější zemi světa obviňují z utiskování Tibeťanů. Peking dalajlamu podezřívá ze snah o odštěpení Tibetu od Číny.

Jeho návštěvy neslo v minulosti čínské velvyslanectví v Praze velmi nelibě. Evropské analytické centrum CEGE tvrdí, že přítomnost dalajlamy může mít dopad na obchod hostitelských zemí s Čínou.

Forum 2000 do Prahy pozvalo rovněž americkou folkovou zpěvačku Joan Baezovou, které právě vyšlo v nakladatelství Galen první vydání českého překladu její vzpomínkové knihy Můj hlas je dar. Baezová bude v české metropoli tento týden, v pátek 21. prosince se zúčastní debaty o lidských právech.

"Moc ráda se vracím do Prahy, která mi připadá nejkrásnější ze všech měst, moc ráda se vracím ke skvělým lidem, kteří tu žijí," píše v předmluvě knihy Baezová. Vzhledem k dlouholetému přátelství s Václavem Havlem se zpěvačka letos účastnila slavnostního zahájení konference Forum 2000.

 

Právě se děje

Další zprávy