Dala mi kocourka, je vzorná matka, hájila Nečasovou před soudem Fibingerová

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 8. 2019 12:15
Ještě zhruba čtyřicet svědků potřebuje soud vyslechnout v kauze poslaneckých trafik a krácení daní, v níž jsou obžalováni expremiér Petr Nečas, jeho nová manželka Jana a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Trojici viní žalobce z toho, že uplatili poslance ODS, aby se vzdali svých poslaneckých postů výměnou za lukrativní místa ve státní správě. Poslanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa totiž odmítali podpořit vládní daňový balíček, a Nečas proto tlačil, aby odešli ze sněmovny a místo nich nastoupili loajálnější poslanci. Nečasová je pak stíhána i za krácení daní - dostávala jako tehdejší šéfka Nečasova kabinetu luxusní dary v řádu milionů korun, které nezdanila.
Helena Fibingerová a státní zástupce Rostislav Bajger
Helena Fibingerová a státní zástupce Rostislav Bajger | Foto: ČTK

Na předvolané klíčové svědky, například ředitele polostátního ČEZ Daniela Beneše, bývalého šéfa Pozemkového fondu Petra Šťovíčka či elitního právníka Karla Muzikáře, kterého živí lukrativní zakázky od státu, čekal ale senát Heleny Králové z Obvodního soud pro Prahu 1 marně. Stejně jako ocelářský magnát Tomáš Chrenek se omluvili, že jsou na dovolené v zahraničí. Beneš již takto nepřišel počtvrté.

"Jestli jsou takové opakované omluvy, tak by soud měl být důslednější. Jsou tady možnosti pořádkové pokuty nebo předvedení," uvedl žalobce Rostislav Bajger. "Nějaký postup zvažuji, ale samozřejmě vám ho dopředu nebudu říkat," uvedla soudkyně Helena Králová. Té chybí vyslechnout ještě zhruba čtyřicet svědků. "Ale určitě to do konce letošního roku uzavřu," ujišťuje.

Dala mi kocourka   

Nejzajímavějším svědkem tak byla bývalá mistryně světa ve vrhu koulí Helena Fibingerová. Ta se s Nečasovou seznámila, když před sedmi lety sháněla podporu pro halové mistrovství Evropy v atletice. Pro kandidaturu je třeba souhlas vlády. Tam ji odkázali na tehdejší ředitelku premiérova kabinetu, jíž byla Jana Nečasová, tehdy ještě pod svým původním jménem Nagyová.

Fibingerová, která je vášnivá chovatelka koček, před soudem popisovala historku, jak jí zemřel kocourek poté, co mu dala vakcínu. Ta o tom v rozrušení napsala svým známým esemesku se slovy "Nikdo se se mnou nekamaraďte, já jsem vrah koček", a odeslala ji omylem i Janě Nečasové. Ta jí vzápětí odpověděla "To je strašný". Zhruba po měsíci jí pak přišlo pozvání na Úřad vlády. "Tam mě čekal nový kocourek, strašně mě to dojalo," popisovala Fibingerová s tím, že až zpětně se dozvěděla, že onu esemesku poslala omylem i Nečasové.

Obě ženy se pak skamarádily a stýkají se dodnes. "Nemohu o ní říct nic špatného. Je to vzorná matka a skvělá přítelkyně. Když mi bylo těžko, věděla jsem, že můžu jít za ní," uvádí Fibingerová s tím, že se ale nikdy nebaví o politice.

Kontakty si nemusím kupovat  

Fibingerová připustila, že sama občas Nečasové dávala dárky. Ale v žádném případě nic extra drahého, šlo jen o drobné pozornosti. "Na mistrovství světa v Polsku jsem jí koupila andílka a pak jsem jí dala náramek, který jsem vyhrála před čtyřiceti lety," uvedla.

Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu. (Archivní foto)
Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu. (Archivní foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Nejcennější, co Nečasové dala, byl prý další náramek, který koupila za zhruba tři tisíce korun. "Jsem jí byla stále dlužná za toho kocourka a hanba mě fackovala, že jsem jí předtím dala takovej šunt," popisovala s tím, že Nečasová jí zase, když měla svátek, dala květiny či voňavku.

Fibingerovou podle svých slov uráží, že ji policie viní z toho, že dávala Nečasové dárky proto, aby ji dostala k důležitým lidem. "Když se chci k někomu dostat, nepotřebuji čekat, než mi to zařídí," uvádí Fibingerová.

Dokazování se v úterý vedlo takřka výhradně k darům, především drahým kabelkám a šperkům, které Nečasová dostávala. Svědčily také dvě zaměstnankyně Úřadu vlády. Jedna z nich, Patricie Urbanová, byla zhruba půl roku asistentka Nečasové. Její náplní prý bylo být ředitelce Nečasova kabinetu k ruce - sjednávat schůzky i soukromé záležitosti nebo nakupování. "Sjednávala jsem jí cvičení, kadeřníka, stravování na víkend a další nákupy," popsala před soudem.

Nejde jen o trafiky

Případ poslaneckých trafik a daňových úniků Jany Nečasové je jedna ze tří kauz, které vedly k razii v Úřadu vlády a pádu kabinetu Petra Nečase v červnu 2013. V prvním případě, zneužití vojenské rozvědky ke sledování premiérovy tehdejší manželky Radky, již počátkem roku padl pravomocný trest. Nečasová a trojice šéfů rozvědky dostaly podmíněné tresty. 

Městský soud v Praze také řeší případ vynesení tajné zprávy BIS, kdy je spolu s Nečasovou stíhán podnikatel Ivo Rittig a jeho právníci. Soud již před třemi lety i v tomto případě vynesl podmíněné tresty, vrchní soud ale verdikt zrušil. Prvoinstanční soud se má důkladně vypořádat s tím, zda jsou použitelné odposlechy. Nový verdikt ještě nepadl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

před 1 hodinou

V Krkonoších stoupá lavinové nebezpečí, ve středu může vystoupat na třetí stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení v minulých dnech má stoupající tendenci, ve středu by mohlo stoupnout z druhého na třetí stupeň z pětibodové škály, informovala v úterý na webu Horská služba Krkonoše. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou.

Na hřebenech Krkonoš je 60 až 100 centimetrů sněhu, v úterý stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. "Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech 20 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Více sněhu je uloženo na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadních směrů v odtrhových zónách a ve žlabech. "Zde se mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu.Ve sněhové pokrývce se začínají tvořit hranaté krystaly, a to zejména na severních a stinných svazích. Testy stability vykazují střední stabilitu. Během dne budou srážky sněhové v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem," uvedl Dlouhý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy