Dahlgren podezřelý ze čtyřnásobné vraždy zůstává ve vazbě. Soud zamítl jeho stížnost

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 10. 2015 14:35
Soud zamítl stížnosti proti vazbě Kevina Dahlgrena, který je podezřelý z čtyřnásobné vraždy v Brně. Krajský soud obdržel stížnost na konci září a prvního října už bylo rozhodnuto. Soud tak rozhodl překvapivě rychle. "Krajský soud rozhodl na začátku října, kdy stížnost obviněného zamítl," řekla mluvčí Krajského soudu Simona Tesařová. Dahlgren chtěl být stíhaný na svobodě, nabízel kauci.
Kevin Dahlgren
Kevin Dahlgren | Foto: Policie ČR

Brno - Krajský soud v Brně zamítl stížnost Kevina Dahlgrena proti vazbě. Dahlgren je podezřelý ze čtyřnásobné vraždy v Brně.  

"Krajský soud rozhodl na začátku října, kdy stížnost obviněného zamítl," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Simona Tesařová. Dahlgrenův advokát Richard Špíšek řekl, že zamítnutí stížnosti očekával.

Soud se se stížností vypořádal celkem rychle i přes to, že nemá zákonem stanovenou lhůtu, dokdy musí o stížnosti rozhodnout. Stížnost dorazila na soud na konci září a prvního října už bylo rozhodnuto.

"Vzhledem k závažnosti celé kauzy bylo možné u krajského soudu očekávat tento výsledek. Podrobné vyjádření soudu k věci jsem ještě neviděl, musím si jej prostudovat," doplnil Špíšek. Dahlgren chtěl být stíhaný na svobodě, nabízel kauci.

Třiadvacetiletého Dahlgrena vydaly koncem srpna USA do České republiky ke stíhání za čtyřnásobnou vraždu jeho příbuzných. Po převozu do Brna byl umístěn v policejní cele, kde se hned rozhodovalo o jeho vzetí do vazby. Američan nabízel kauci.

Soudce Michal Kabelík ale možnost, že by byl stíhaný na svobodě, zamítl. Proto se již jednání nedostalo do stavu, kdy by padla konkrétní částka, kterou chtěl Dahlgren zaplatit. Proti rozhodnutí o vazbě si podal stížnost.

Po vraždě uprchl z ČR

Krajský soud v Brně jí může vyhovět, což by znamenalo, že by se jednání konalo znovu, anebo ji zamítnout. Cizincův advokát nepředpokládá, že stížnost bude úspěšná. Po vraždě Američan uprchl z ČR do své vlasti.

Nyní je ve Vazební věznici v Brně-Bohunicích, kde by měl čekat na svůj proces. Termín ještě nebyl stanoven. Zatím se konají policejní výslechy a duševní stav cizince zkoumají psychiatři a psychologové. Cílem je zjistit motiv činu. Spekulovalo se o psychických problémech Američana.

Dahlgren je podezřelý z toho, že v roce 2013 zavraždil v Brně-Ivanovicích svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Po činu prý založil v jejich rodinném domě požár. Mrtvé objevili při jeho likvidaci přivolaní hasiči.

V tu chvíli se již Dahlgren vracel letecky do USA. Po přistání jej na letišti v jeho vlasti zadržela policie. Skončil ve vězení a dva roky se vedly spory o tom, zda jej vydat do ČR. Dahlgren je prvním Američanem, jehož USA vydaly do ČR ke stíhání.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Postup v premiérovém závodu v Rašnově vybojoval jen Koudelka

 

Roman Koudelka si jako jediný ze čtyř českých skokanů na lyžích zajistil na Světovém poháru v rumunském Rašnově postup do druhého kola. Premiérový závod v tomto středisku v rámci SP si naopak neprodloužili Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek.

Koudelka postoupil mezi bodovanou třicítku z 27. místa. Skočil 89 metrů a získal 111,8 bodu. Po prvním kole vede Karl Geiger, jenž předvedl nejdelší skok s rovnými sty metry, před německým krajanem Stephanem Leyhem. Třetí je lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy