reklama
 
 

Na Boží Dar už by ráno měly vyjet první autobusy. Sněžit bude podle předpovědí dál

Aktualizováno 15. 1. 2019 21:04
Dopravu v Pardubicích ochromilo náledí | Video: Přemysl Nagy |  01:10
reklama
Dopravu v Česku již několikátý den komplikuje sníh. Sníh a silný vítr v pondělí zastavil MHD v Pardubicích. Uzavřený je Boží Dar v Krušných horách. Většina silnic v Česku je ale s opatrností sjízdná, na některých místech se může objevit rozbředlý sníh a zvláště po ránu náledí nebo ledovka. Situaci sledujeme v on-line reportáži.

Na Boží Dar už by ráno měly vyjet první autobusy. Sněžit bude podle předpovědí dál

reklama
21:03
Doprava

Pokud se v noci v Krušných horách nezhorší počasí oproti současnému stavu, vyrazí ve středu brzy ráno do Božího Daru opět linkové autobusy. Kvůli kalamitě dosud autobusy zajížděly pouze k jáchymovské radnici. Dosud oficiálně neprůjezdným úsekem od abertamské zatáčky přes planinu do Božího Daru autobusy provede sypač Údržby silnic Karlovarského kraje, informovala v tiskové zprávě mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

18:10
Doprava

Na Vysočině se dnes stalo 46 dopravních nehod. Jeden člověk při nich zemřel, dalších pět lidí se lehce zranilo, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková. Dopravu komplikují sněhové jazyky a ledovka. Policie vyzývá řidiče kamionů, aby raději na Vysočinu nejezdili. Dálnice D1 je ale po chemickém ošetření mokrá a sjízdná se zvýšenou opatrností. Přibližně od 12:00 je neprůjezdná silnice I/38 u Dlouhé Brtnice na Jihlavsku. Špatně sjízdná je i silnice mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě a u Ždírce nad Doubravou.

17:43
Sněžení

Severní část Slovenska se kvůli vydatné sněhové nadílce znovu potýká s kalamitou, která také zkomplikovala dopravu na silnicích. Policie vybídla řidiče, aby se tam vydali na cesty jen v případě, že je to nezbytné. Armáda zase vyslala do postižených oblastí vojáky na pomoc při odstraňování následků kalamity.

17:05
Sněžení

Sněhové přeháňky a vítr dnes po celý den komplikovaly dopravu v Libereckém kraji. Problémy byly hlavně v horských oblastech. Některé silnice vítr zafoukával, situace se ale později odpoledne zlepšila. ČTK to řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK. Všechny silnice v kraji jsou sjízdné, i na hlavních tazích ale mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu, a řidiči by proto měli být opatrní. Výrazně méně práce měli dnes hasiči s padajícími stromy. Dodávky elektřiny se na většině míst podařilo do rána obnovit.

16:55
Doprava

Podle starosty Božího Daru Jana Horníka (STAN) se aktuálně pracuje na zprůjezdnění hraničního přechodu na Oberwiesenthal. "Očekáváme, že průjezd by mohl být obnoven ve středu ráno mezi 7:00 a 8:00 Pracuje se také na zprůjezdnění silnice na planině před Božím Darem směrem od Jáchymova," řekl Horník.

16:07

Pod lavinou v jihorakouské zemi Korutany zemřel v úterý 24letý Čech, který byl ve volném terénu na skialpinistické túře se svým otcem. 

15:41

Sníh komplikuje život také hráčům z FC Baník Ostrava. 

15:09
Facebook

Českou poštovnu na Sněžce, která je nejvýše položenou stavbou v republice, navštěvuje za příznivého počasí až několik set lidí denně. V zimě je to méně, a když se k tomu přidá extrémní počasí jako teď, mizí dolů i personál. Správce poštovny Dalibor Blaha dnes ČTK řekl, že tentokrát opouštěli zaměstnanci poštovnu narychlo za dramatických okolností. Kolem poštovny jsou podle něj až čtyři metry navátého sněhu.

14:30

Kolik lidí v osadách kolem Božího Daru zůstalo, město přesně neví, podle starosty Jana Horníka může jít asi o desítku lidí. "Ti jsou nyní odkázáni sami na sebe. Ale jsou na podobné situace zvyklí a mají zásoby. A místo čerstvých rohlíků si ráno rozpečou ze zásob, protože naštěstí tam elektřina jde. A tam, kde není mobilní signál, místní ví, kam dojít, aby se dostali na německou síť a v případě potřeby mohli zavolat," popsal Horník. V případě potřeby může město vyžít rolby nebo sněžné skútry Horské služby.

14:45
Policie

Silnice I/38 za obcí Dlouhá Brtnice je ve směru na Jihlavu s vysokou opatrností opět průjezdná. Směr na Znojmo je stále neprůjezdný.

14:18
Sněžení

Sněhová kalamita na Božím Daru a v jeho okolí zatím nekončí. I když se s velkým nasazením daří obnovovat provoz na některých silnicích, lidé v okolních osadách jsou zatím odkázáni sami na sebe. Zprůjezdnění silnic do Mysliven, Ryžovny nebo na Zlatý Kopec bude na řadě, až se podaří obnovit hlavní tahy na Boží Dar, řekl starosta města Jan Horník (STAN).

14:14

Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z projektu InterSucho by se Čechy z loňského sucha mohly vzpamatovat, na Moravě je situace horší a ani podle prognóz se nemá příliš zlepšit. Podle Daňhelky je sucho v Česku cyklickým fenoménem, kdy jsou v zimě zásoby vody doplňovány a během vegetační sezony jsou většinou spotřebovány. "Záležet bude až na stavu na konci března, jaká bude letošní výchozí pozice v různých oblastech ČR," doplnil.

14:07

Sněhové srážky posledních dnů stihly po loňském extrémně suchém létě na většině území Česka nasytit svrchní vrstvu půdy. Rozhodující pro podzemní vody bude stav na konci března, po tání a před začátkem vegetačního období. Záležet bude také teplotách vzduchu. Odborníci se shodují v tom, že pokud půda nezmrzne, může vsakovat dostatek vody použitelný pro jarní vegetaci.

14:10

Sněhové srážky posledních dnů stihly po loňském extrémně suchém létě na většině území Česka nasytit svrchní vrstvu půdy. Rozhodující pro podzemní vody bude stav na konci března, po tání a před začátkem vegetačního období. 

13:55
Doprava

Silnice I/57 u Lidečka na Vsetínsku je po vyproštění havarovaného kamionu opět plně průjezdná. Kvůli překládání nákladu z návěsu vozidla a jeho následnému vyprošťování z příkopu bylo místo od rána průjezdné pouze kyvadlově, dopravu řídili policisté. Omezení skončilo krátce po 13:00

13:41
Policie

Silnice od Abertamské křižovatky do Abertam je již zcela průjezdná.

13:35
Twitter

Hasiči v Pardubickém kraji mají od rána spoustu práce.

13:29
Twitter

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje je na silnicích často sníh. V okolí Lanškrouna, Svitav, Vysokého Mýta, Žamberka či Poličky často tvoří vlivem větru sněhové jazyky.

12:39
Facebook

Situace na Klínovci:

12:33

Letos je ve sněhu v průměru 30 litrů vody na jeden metr čtvereční. Loni to bylo 5,6 litru vody na jeden metr čtvereční.

autoři: ČTK, Domácí | 8. 1. 2019 11:12

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy