CzechInvest v krizi. Vláda ruší i jeho pobočky v cizině

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor), Tereza Šídlová
9. 8. 2012 20:11
Dlouho se mluvilo o sloučení CzechInvestu s agenturou CzechTrade
Foto: www.czechinvest.org

Praha - Razií v CzechInvestu jakoby vyvrcholila už pár let se táhnoucí debata o budoucnosti této agentury, která má na starosti podporu podnikání a zahraničních investic.

V pondělí sidlo CzechInvestu místo ekonomů ovládla protikorupční policie, a to kvůli podezřelé zakázce na vyhledávání vhodných průmyslových nemovitostí pro domácí i zahraniční investory.

Roky se mluvilo o sloučení CzechInvestu s proexportní agenturou CzechTrade.

A policejní razie v CzechInvestu také přišla v době, kdy se o export, o nějž se dělí ministerstvo průmyslu s ministerstvem zahraničí, začal výrazně zajímat nový šéf prvního zmíněného resortu Martin Kuba. V březnu byla schválena nová exportní strategie do roku 2020, jejíž součástí je i plán na vznik nových českých obchodních misí v zahraničí, které vzniknou právě sloučením poboček CzechInvestu a CzechTrade.

"CzechInvest zrušit nemůžu, je zřízen ze zákona. Uvažoval jsem o zrušení agentury CzechTrade, nakonec jsem se ale rozhodl pro její transformaci," řekl Aktuálně.cz ministr průmysl Martin Kuba.

Římanovy plány

Sloučení obou agentur plánoval Kubův předchůdce Martin Říman za Topolánkovy vlády.

Říman tehdy argumentoval tím, že se se vytrácí původní smysl CzechInvestu - tedy lákat do země investory - a stala se z něj grantová agentura, která má na starosti strukturální fondy.

Právě změnu agendy vidí jako jeden z hlavních důvodů úpadku agentury ekonom Miroslav Zámečník, člen vládní ekonomické rady NERV.

"Není otázka, zda agenturu jako CzechInvest rušit. Ale nesmí se prznit. Nesmí se kontaminovat špatnými personáliemi a úkoly," míní Zámečník.

Mnohem kritičtěji o fungování CzechInvestu v dobách vlády ODS mluví ekonomický expert Jan Mládek, stínový ministr financí ČSSD.

Podle něj pravicoví politici dokonce usilují o rozbití této instituce z ideologických důvodů.

"ODS jsou národní kapitalisti, pro ně jsou nadnárodní společnosti škůdci. To, co se nyní děje v CzechInvestu jsou collateral damages - vedlejší škody - tohoto vývoje," uvádí.

Coby zlatou éru CzechInvestu připomíná období šéfování Martina Jahna, který v čele agentury stál v letech 1999 až 2004, tedy za vlád ČSSD.

Jahn je dnes jedním z nejúspěšnějších českých manažerů, ve Volkswagenu řídí mezinárodních prodej fleetových automobilů.

Kuba vs. Kníže

Ministr Kuba se při svém loňském nástupu do úřadu rázně pustil právě do exportu. Dokonce kvůli němu vstoupil do sporu s ministerstvem zahraničí kvůli personáliím na českých ambasádách.

Kuba požadoval, aby se na česká velvyslanectví vrátili zástupci ministerstva průmyslu, které vyprovodil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg díky dohodě s Kubovým předchůdcem Martinem Kocourkem.

Exportní strategie do roku 2020 chválila vláda v březnu, jejím cílem je zejména navýšení podílu českého vývozu mimo země Evropské unie.

Podle materiálu se čeští exportéři mají prioritně soustředit na Brazílii, Čínu, Indii, Irák, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Spojené státy americké, Srbsko, Turecko, Ukrajinu a Vietnam. Převažují tedy země na východ od českých hranic, tedy o jakési staré pozice českých exportérů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy