Czechia, nebo Czech Republic? Sportovci tápou, co psát na dresy. Je to na vás, vzkazují ministerstva

Martin Biben Martin Biben
29. 11. 2016 14:45
Jednoslovný anglický název Czechia loni v dubnu podpořil prezident a nejvyšší ústavní činitelé, od té doby o jeho používání debatují lidé, experti i sportovci. O názvu bylo přitom poprvé rozhodnuto už v roce 1993, do databází oficiálních jmen států OSN se však po souhlasu české vlády dostal až letos v létě. Nyní diskuse, zda na české reprezentační dresy patří Czech Republic, nebo Czechia, vrcholí.
Bude mít Pavel Maslák příště na prsou nápis Czechia?
Bude mít Pavel Maslák příště na prsou nápis Czechia? | Foto: Reuters

Praha - Česká politická špička od letošního dubna bojuje za to, aby se v angličtině pro naši zemi ujalo jednoslovné pojmenování Czechia. Jenže od začátku bylo jasné, že dokud se zatím nepříliš užívaného názvu neujmou sportovci, zůstane hlavně na papíře.

Debata o tom, zda zůstat u dlouhé a již zažité verze Czech Republic, nebo začít užívat kratší a praktičtější označení Czechia, se v českém sportovním prostředí rozběhla po olympijských hrách v Riu. A přestože se většina kloní spíše k dlouhém názvu, stále není úplně jasné, s jakým nápisem na oblečení a dresech dorazí čeští sportovci na příští olympiádu nebo vyjedou hokejisté na mistrovství světa.

"Nyní na sportovních svazech probíhá široká debata, ke které variantě se přiklonit, jasno v tom není. Jak Czechia, tak i dlouhý název mají svá pozitiva i negativa a všichni stojí o to, aby se věc vyřešila globálně. Čeká se, že někdo zavelí – nejspíš ministerstvo školství a tělovýchovy," uvedl mluvčí Českého olympijského výboru Marek Brodský.

Téma je stále aktuálnější proto, že se blíží hokejové mistrovství světa, které společně pořádají Německo a Francie, už brzy se také začne připravovat výbava sportovců pro zimní olympijské hry v Jižní Koreji.

Vzrušení do debaty nedávno vnesla občanská iniciativa Česko/Czechia, když v polovině listopadu zaslala sportovním svazům a vedení všech reprezentací mail, který řada funkcionářů považovala za manuál ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT). Podle domnělého úředního dokumentu měly svazy už od začátku příštího roku používat Czechii. Představa okamžitého přešívání dresů a teplákových souprav vyvolala odpor a bouřlivou diskusi.

Reakce to byla logická. Příloha mailu, ve které se konstatuje, že MŠMT vyzývá od 1. ledna 2017 všechny sportovní svazy a reprezentace využívat zejména jednoslovný název, totiž nesla název Manuál MŠMT – definitivní verze pro sportovní svazy. Podle Zdeňka Kukala, jednoho z představitelů iniciativy, která název Czechia propaguje již skoro dvacet let, jde o nedorozumění.

"Je to materiál, který jsme posílali na ministerstvo jako náš návrh, naši představu, jak by se mělo postupovat. Jenže ministerstvo nám odpovědělo ve stylu ani ryba ani rak, tak někteří naši razantnější členové rozhodli, ať sportovcům aspoň rozešleme náš návrh. Ale bylo tam jasně napsáno od koho mail přichází a že je to jen náš návrh," uvedl Kukal. V textu mailu jeho rozesilatelka Eva Horová skutečně uvádí, že jedná za občanskou iniciativu a posílá návrh "manuálu", který šel i na sekci sportu MŠMT.

Samotné ministerstvo školství však skutečně žádné rozhodnutí, jaké nápisy tisknout na trička, nevydalo a ani vydat nechce. "Žádný metodický pokyn neexistuje. Je to na vůli jednotlivých svazů a reprezentací, zda budou dále užívat delší verzi, nebo kratší. Ten úryvek, který rozeslala iniciativa, je skutečně jen jejich představou, co my bychom měli dělat. Považujeme to za podvrh," řekl ředitel sekce sportu ministerstva Zdeněk Bříza.

Ministerstvo zahraničí sice krátký název pro užívání ve sportu podporuje, nařizovat ho ale nikomu nechce. "Vydali jsme dokument s názvem Jak na Česko v zahraničí, kde jsou naše preference a doporučení používat na dresech Czechia jasně řečeny. My ale nejsme ti, kteří by to mohli a měli sportovcům nařizovat. Spíše čekáme, že časem sami pochopí, že je to efektivnější i flexibilnější varianta," uvedla ředitelka odboru veřejné diplomacie ministerstva Kristina Larischová.

Jenže o podobný postoj sportovci příliš nestojí. "Pokud bychom měli začít používat Czechii, která se mně osobně líbí, tak potřebujeme jasný manuál, ale také peníze, protože ta změna bude něco stát. Musí o tom rozhodnout vláda a dát na to prostředky. Pokud se to nestane, tak nic měnit nebudeme a zůstaneme u Czech Republic," řekl předseda České unie sportu a šéf České basketbalové federace Miroslav Jansta.

Podle něj není možné, aby některé reprezentace preferovaly jeden název a jiné druhý. "Vláda si v tom musí udělat jasno. To není legrace, nejde, aby Czechii používala třeba jen třetina reprezentací, to by byl Kocourkov," míní Jansta.

Podobně to vidí i předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval. "Třiadvacet let se jmenujeme Česká republika, a dokud ministerstvo školství nedá jasný pokyn, že se jmenujeme jinak, zůstává pro nás vše při starém. Musíme také vzít v úvahu, že změna názvu by pro sportovní prostředí znamenala náklady ve výši desítek milionů," řekl Kejval, jehož vyjádření se ale týká čistě ČOV, jednotlivé sportovní svazy jsou zcela autonomní. A volí většinou vyčkávací taktiku. Podobně jako například fotbalový svaz. "FAČR čeká na konsenzuální rozhodnutí celého sportovního prostředí, jelikož předpokládáme, že nejen pro nás, ale především pro menší sporty, je to v oblasti finančních nákladů zcela zásadní. Tématem se ale se vší vážností zaobíráme," uvedl předseda Miroslav Pelta.

 

Právě se děje

Další zprávy