Ze sprch se utéct nedalo. Židovské obce kritizují hru o holocaustu, vadí jim cynismus a neznalost

Lukáš Werner Michal Polák Lukáš Werner, Michal Polák
27. 1. 2017 15:24
Úniková hra s tematikou útěku z koncentračního tábora v Osvětimi pobouřila Federaci židovských obcí. Ta nyní žádá po pražské firmě, která s nápadem přišla a inzeruje ho na webu, aby svůj záměr přehodnotila a hru na trh neuváděla. Kritizují špatný vkus a cynismus autorů, stejně jako jejich neznalost historie. Z plynových komor se podle federace utéct nedalo. Firma po kritice pozastaví předprodej vstupenek a zvažuje, zda ji bude vůbec pořádat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Chystaná hra, v níž se účastníci budou moci vžít do role vězňů z koncentračního tábora v Osvětimi, rozzlobila představitele Federace židovských obcí. Poté, co server Aktuálně.cz na únikovou hru Útěk z Osvětimi upozornil, přišla federace s ostrým prohlášením, v němž záměr pražské firmy Dostaň se ven odsuzuje.

Firma, která se na populární únikové hry specializuje, zájemce láká sloganem "Čeká vás poslední sprcha! Avšak s tím rozdílem, že vy se z této místnosti můžete dostat živí".

"Hra, která komerčně parazituje na utrpení milionů lidí, svědčí nejen o špatném vkusu autorů, ale především o jejich cynismu a neznalosti historie. Z plynových komor se nedalo uniknout, a hra takto svým způsobem zpochybňuje historickou skutečnost," píše předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek. Federace se zároveň na pořadatele hry obrátila, aby svůj záměr přehodnotili a hru na trh neuváděli.

Provozovatel Stanislav Pavel po kritických reakcích záměr přehodnocuje. "Nejsem si jistý, že hra v červenci odstartuje, jestli do toho chci jít za těchto okolností, kdy dostávám nálepku bezcitného člověka, což tak vůbec není. Ta hra měla mladým ukázat, co to bylo za hrůzu," zdůrazňuje Pavel. "Zastavím předprodej a časem se rozhodnu, co s tím bude dál. Ten projekt je v tuto chvíli u ledu," dodává.

Útěk z Osvětimi předtím pobouřil i řadu lidí na sociálních sítích. Společnost ale tvrdila, že k projektu přistupuje s úctou k obětem a chce lidem jen přiblížit hrůzy druhé světové války. To, že na webu inzerovala akční cenu 390 korun právě do 27. ledna, kdy se připomíná Mezinárodní den památky obětí holocaustu v souvislosti s osvobozením Osvětimi, nebyl podle Pavla záměr, ale "špatná náhoda".

 

Právě se děje

před 10 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy