Ze sprch se utéct nedalo. Židovské obce kritizují hru o holocaustu, vadí jim cynismus a neznalost

Úniková hra s tematikou útěku z koncentračního tábora v Osvětimi pobouřila Federaci židovských obcí. Ta nyní žádá po pražské firmě, která s nápadem přišla a inzeruje ho na webu, aby svůj záměr přehodnotila a hru na trh neuváděla. Kritizují špatný vkus a cynismus autorů, stejně jako jejich neznalost historie. Z plynových komor se podle federace utéct nedalo. Firma po kritice pozastaví předprodej vstupenek a zvažuje, zda ji bude vůbec pořádat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Chystaná hra, v níž se účastníci budou moci vžít do role vězňů z koncentračního tábora v Osvětimi, rozzlobila představitele Federace židovských obcí. Poté, co server Aktuálně.cz na únikovou hru Útěk z Osvětimi upozornil, přišla federace s ostrým prohlášením, v němž záměr pražské firmy Dostaň se ven odsuzuje.

Firma, která se na populární únikové hry specializuje, zájemce láká sloganem "Čeká vás poslední sprcha! Avšak s tím rozdílem, že vy se z této místnosti můžete dostat živí".

"Hra, která komerčně parazituje na utrpení milionů lidí, svědčí nejen o špatném vkusu autorů, ale především o jejich cynismu a neznalosti historie. Z plynových komor se nedalo uniknout, a hra takto svým způsobem zpochybňuje historickou skutečnost," píše předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek. Federace se zároveň na pořadatele hry obrátila, aby svůj záměr přehodnotili a hru na trh neuváděli.

Provozovatel Stanislav Pavel po kritických reakcích záměr přehodnocuje. "Nejsem si jistý, že hra v červenci odstartuje, jestli do toho chci jít za těchto okolností, kdy dostávám nálepku bezcitného člověka, což tak vůbec není. Ta hra měla mladým ukázat, co to bylo za hrůzu," zdůrazňuje Pavel. "Zastavím předprodej a časem se rozhodnu, co s tím bude dál. Ten projekt je v tuto chvíli u ledu," dodává.

Útěk z Osvětimi předtím pobouřil i řadu lidí na sociálních sítích. Společnost ale tvrdila, že k projektu přistupuje s úctou k obětem a chce lidem jen přiblížit hrůzy druhé světové války. To, že na webu inzerovala akční cenu 390 korun právě do 27. ledna, kdy se připomíná Mezinárodní den památky obětí holocaustu v souvislosti s osvobozením Osvětimi, nebyl podle Pavla záměr, ale "špatná náhoda".

 

Právě se děje

před 5 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy