Cyklista zabitý autem bude mít pomník

11. 1. 2007 14:47
Praha Před rokem zemřel cyklistický aktivista Jan Bouchal. Muže, který bojoval za města bez aut a bezpečnější dopravu přejelo auto.
Provizorní pomník Jana Bouchala
Provizorní pomník Jana Bouchala | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Bouchal byl předsedou občanského sdružení Oživení. Bojoval za bezpečnější dopravu a za města bez aut, jedno z nich jej však připravilo o život.

Začátkem ledna 2006 jel na kole domů z práce a na křižovatce na nábřeží kapitána Jaroše v Praze jej srazil protijedoucí řidič. O šest dní později, 12. ledna, pak třicetiletý aktivista v nemocnici zemřel.

Infobox

Nehody cyklistů

  • v roce 2005 zemřelo při dopravních nehodách 93 cyklistů
  • těžce zraněno bylo 495
  • lehce zraněno 3 252
  • řidiči motorových vozidel zavinili 92,6 % těchto nehod
  • cyklisté zaviní pouhé 1,4 % z nich

Zdroj: Statistika dopravní Policie ČR

Dnes, ve výročí jeho smrti, představilo občanské sdružení Oživení návrhy pomníků, které mají Bouchala připomínat. Vítězný návrh by měl být umístěn na pražském nábřeží kapitána Jaroše, kde se nehoda stala.

Kdo byl Jan Bouchal - čtěte ZDE

Bouchal bude mít pomník

"Pomník navrhovali čtyři výtvarníci. Ten nejlepší vyberou rodinní pšíslušníci a přátelé Jana Bouchala. Pak se obrátíme na magistrát s oficiální žádostí o jeho umístění na nábřeží", vysvětluje Michal Křivohlávek z Oživení.

Podívejte se na návrhy pomníků do FOTOGALERIE.

Bouchalovi kolegové usilují také o to, aby kritická křižovatka v Praze 7 byla bezpečnější. Technická správa komunikací už na jejich výzvu reagovala a má připravený projekt, který má provoz na křižovatce výrazně zpomalit. Zároveň by měly být pro cyklisty vyznačeny speciální bezpečné přejezdy.

"Máme hotovou studii proveditelnosti, nyní by měl věc schválit magistrát. Tak do roka by se podle mně mohlo začít stavět," řekl Aktuálně.cz pracovník správy komunikací a koordinátor magistrátní skupiny pro cyklistiku Pavel Polák.

Magistrát: křižovatka není nebezpečná

V odboru dopravy na magistrátu však zatím návrh podporu nemá.

"Ta křižovatka není nebezpečná. Smrtelný úraz se tam stal v poslední době pouze jeden, byl to právě ten, kdy zahynul pan Bouchal. Policejní vyšetřování však prokázalo, že tu nehodu zavinil on. Jakkoliv je ten případ tragický, jinak je ta křižovatka v pořádku," myslí si vedoucí oddělení rozvoje a organizace dopravy Libor Šíma.

Cyklojízda za Jana Bouchala
Cyklojízda za Jana Bouchala | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Názor, že Bouchal si nehodu zavinil sám, zastává státní zastupitelství. Dospělo k závěru, že Bouchal vjel autu do cesty a řidič se situací nemohl nic dělat.

Matka Jana Bouchala podala proti usnesení stížnost, protože nevěřila, že by byl řidič bez viny a požádala o přezkum jeho rychlosti. Policie však její žádosti nevyhověla a případ uzavřela.

Smrt Jana Bouchala vyvolala před rokem velkou politickou odezvu. Ministr životního postředí Libor Ambrozek tehdy adresoval pražskému primátorovi dopis, v němž ho vyzval, aby bezpečnosti pražských cyklistů věnoval větší pozornost.

Pavel Bém mu odpověděl, že hlavní město i on osobně dělají vše, co je možné, aby se cyklisté cítili v Praze bezpečně.

Cyklisté: situace se lepší. Ale pomalu...

Že se situace lepší, potvrzují i sami cyklisté.

"Letos se povedlo navýšit rozpočet na cyklodopravu na 39 miliónů, což je úspěch. Dobré je také to, že za Radu hlavního města je v cykloskupině zástupce Zelených Petr Štěpánek, který se věci hodně věnuje," říká Daniel Mourek z nadace Partnerství.

Jan Bouchal
Jan Bouchal | Foto: www.greenways.cz

Přesto však cyklisté nejsou spokojeni. "To zlepšení je zatím jenom hodně dílčí. Úplně chybí to, aby se nad rozvojem cyklodopravy přemýšlelo koncepčně. Vždy se udělá jenom pár stovek metrů cyklostezky, ale chybí rozmysl, jak učinit kolo běžnou součástí dopravy," doplňuje Mourek.

Podle Michala Křivohlávka z Oživení zůstává problematické i místo, které stálo život Jana Bouchala. "Doprava po tom nábřeží je pořád nebezpečná. Původně tam měla vést pateřní pražská cyklostezka, což je logické, protože je to rovina. Nakonec ale bylo rozhodnuto, že trasa povede přes Letnou, protože dole na nábřeží pořád veškerý prostor patří autům," stežuje si Michal Křivohlávek ze sdružení Auto*mat.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy