Zeman zůstává favoritem prezidentských voleb. Pro pětinu lidí je přitom zcela nepřijatelný

Domácí Domácí
6. 11. 2017 15:28
Volební lístek se jménem Miloše Zemana chce v lednu v prezidentských volbách vhodit do urny 34 procent lidí. Pro Jiřího Drahoše by hlasovalo 22 procent, Michal Horáček se o jeden procentní bod propadl na 13 procent.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Favoritem prezidentských voleb zůstává podle říjnového průzkumu CVVM Miloš Zeman. Preferuje ho 34 procent lidí z těch, kteří výzkumníkům řekli, že se voleb zúčastní. Ještě v září ho podporovalo jen 31 procent.

Posílil také druhý Jiří Drahoš, který se ze zářijových 18 dostal na 22 procent, a zvýšil tak náskok na třetího Michala Horáčka, který si naopak o jedno procento pohoršil na 13 procent. Podle průzkumu ubývá nerozhodnutých voličů. Zatímco v září jich bylo 28 procent, o měsíc později je to již jen 22 procent.

Průzkum se však prováděl v době, kdy do hry o Hrad ještě nevstoupil expremiér Mirek Topolánek, který může ještě preferencemi voličů výrazně zamíchat. Bookmakeři ho již řadí na třetí místo za Zemana a Drahošem s kurzem okolo 6:1.

Současný prezident Zeman je zároveň po Miroslavu Sládkovi, který již od záměru kandidovat odstoupil, pro největší počet lidí nejméně přijatelným kandidátem. Hodnotí ho tak 21,2 procenta oslovených. Naopak pro 18,4 procenta je zcela přijatelný.

Z hodnocení přijatelnosti kandidátů tak nejlépe vychází s výrazným náskokem Jiří Drahoš. Jeho nevýhodou je však to, že ho stále nezná 27 procent lidí. V tomto ohledu zatím jen marně dohání Michala Horáčka, kterého nezná jen 9,7 procenta.

Pokud chtějí pomýšlet na úspěch i další z již známých prezidentských kandidátů, musí do lednových prezidentských voleb výrazně zvýšit povědomí o svém jméně. Ani jeden z nich totiž není znám u více než poloviny voličů.

Podívejte se na záznam brífinku Miloše Zemana a jeho manželky Ivany k prezidentské kandidatuře. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 10 minutami

Judista Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze

Judista Lukáš Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze. Olympijský vítěz porazil ve finále kategorie nad 100 kg Ukrajince Oleksandra Gordijenka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy