Zeman zůstává favoritem prezidentských voleb. Pro pětinu lidí je přitom zcela nepřijatelný

Domácí Domácí
6. 11. 2017 15:28
Volební lístek se jménem Miloše Zemana chce v lednu v prezidentských volbách vhodit do urny 34 procent lidí. Pro Jiřího Drahoše by hlasovalo 22 procent, Michal Horáček se o jeden procentní bod propadl na 13 procent.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Favoritem prezidentských voleb zůstává podle říjnového průzkumu CVVM Miloš Zeman. Preferuje ho 34 procent lidí z těch, kteří výzkumníkům řekli, že se voleb zúčastní. Ještě v září ho podporovalo jen 31 procent.

Posílil také druhý Jiří Drahoš, který se ze zářijových 18 dostal na 22 procent, a zvýšil tak náskok na třetího Michala Horáčka, který si naopak o jedno procento pohoršil na 13 procent. Podle průzkumu ubývá nerozhodnutých voličů. Zatímco v září jich bylo 28 procent, o měsíc později je to již jen 22 procent.

Průzkum se však prováděl v době, kdy do hry o Hrad ještě nevstoupil expremiér Mirek Topolánek, který může ještě preferencemi voličů výrazně zamíchat. Bookmakeři ho již řadí na třetí místo za Zemana a Drahošem s kurzem okolo 6:1.

Současný prezident Zeman je zároveň po Miroslavu Sládkovi, který již od záměru kandidovat odstoupil, pro největší počet lidí nejméně přijatelným kandidátem. Hodnotí ho tak 21,2 procenta oslovených. Naopak pro 18,4 procenta je zcela přijatelný.

Z hodnocení přijatelnosti kandidátů tak nejlépe vychází s výrazným náskokem Jiří Drahoš. Jeho nevýhodou je však to, že ho stále nezná 27 procent lidí. V tomto ohledu zatím jen marně dohání Michala Horáčka, kterého nezná jen 9,7 procenta.

Pokud chtějí pomýšlet na úspěch i další z již známých prezidentských kandidátů, musí do lednových prezidentských voleb výrazně zvýšit povědomí o svém jméně. Ani jeden z nich totiž není znám u více než poloviny voličů.

Podívejte se na záznam brífinku Miloše Zemana a jeho manželky Ivany k prezidentské kandidatuře. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy