CVVM: Nejvíce lidí by teď volilo za prezidenta Fischera

ČTK ČTK
29. 11. 2012 20:40
Za Janem Fischerem by podle nového průzkumu skončili Miloš Zeman a Tomio Okamura
Foto: Ludvík Hradilek

Praha -  Pokud by Češi volili prezidenta už teď a přímá volba měla pouze jedno kolo, tak by vyhrál Jan Fischer před Milošem Zemanem a Tomiem Okamurou.

Vyplývá to z šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Fischer by získal téměř čtvrtinu hlasů, Zeman necelou pětinu a Okamura přibližně desetinu. K volbám by šlo 72 procent lidí. Dotazovaní však ještě nejsou pevně rozhodnuti, 58 procent uvedlo, že svou volbu možná změní.

Čtvrtý nejvyšší podíl hlasů by podle průzkumu získal místopředseda ČSSD, senátor Jiří Dienstbier, pátý byl předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Zbylí kandidáti Vladimír Franz, Jana Bobošíková, Vladimír Dlouhý, Zuzana Roithová, Přemysl Sobotka a Táňa Fischerová by se umístili v tomto pořadí a získali méně než pět procent hlasů.

Celkem pětina osob s volebním právem při výzkumu uvedla, že k volbám nepůjde, osm procent se ještě nerozhodlo.

Také podle nedávného průzkumu agentury ppm factum by zvítězil Fischer před Zemanem a Okamurou, v dotazování agentury STEM by Okamuru předstihl Dienstbier. V říjnovém průzkumu agentury Median bylo pořadí na prvních dvou místech stejné, třetí skončil Schwarzenberg.

CVVM provedlo průzkum k podpoře prezidentských kandidátů poprvé. Šetření se uskutečnilo od 12. do 19. listopadu, zúčastnilo se jej 1053 lidí.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy