CVVM: Klausovi důvěřuje méně něž polovina Čechů

Markéta Žižková
28. 5. 2012 12:27
Nejnižší podpoře se těší Poslanecká sněmovna, nejvyšší starostové
Poslanecké sněmovně důvěřuje jen 13 procent dotázaných (ilustrační foto).
Poslanecké sněmovně důvěřuje jen 13 procent dotázaných (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Prezidentovi republiky důvěřuje necelá polovina Čechů. Nejnižší důvěře se těší tradičně Poslanecká sněmovna a vláda, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Největší podporu získali starostové a obecní zastupitelstvo.

Květnové šetření, které se zaměřilo na to, jak lidé důvěřují státním institucím, přitom nezjistilo oproti dubnu žádné velké změny.

Prezidentovi Václavu Klausovi vyjádřilo v současnosti důvěru 49 procent dotázaných.

"Prezidentovi z hlediska sociodemografických diferencí častěji důvěřují oslovení s dobrou životní úrovní, vysokoškoláci a potenciální voliči ODS, méně často pak především sympatizanti KSČM," stojí v tiskové zprávě CVVM.

Vládě důvěřuje 14 procent dotázaných. Jedná se přitom většinou o lidi ve věku mezi 30 a 44 lety s dobrou životní úrovní a vysokoškolským vzděláním. Nadprůměrné důvěře se vláda těší mezi přívrženci koaličních stran - především ODS a TOP 09. Naopak potenciální voliči levice podporují vládu výrazně méně.

Nejméně důvěry má Poslanecká sněmovna

Na posledním místě pomyslného žebříčku se umístila Poslanecká sněmovna se 13 procenty. Také v tomto případě byli více kritičtí lidé, kteří svou životní úroveň hodnotí jako špatnou, a sympatizanti ČSSD a KSČM. Senátu důvěřuje zhruba pětina dotázaných.

Větší podpoře se naopak těší lokální zastoupení. "Krajským zastupitelstvům vyjádřilo důvěru 35 procent respondentů, více než polovina dotázaných důvěřuje svému obecnímu zastupitelstvu," uvedlo CVVM.

Poměrně vysokou důvěru mají u lidí i starostové, kteří mají podporu 58 procent dotazovaných a hejtmani s 36 procenty.

Tři čtvrtiny lidí jsou nespokojeny

Průzkum se zaměřil i na spokojenost Čechů se současnou politickou situací. Spokojena jsou pouze 4 procenta dotazovaných, naopak kriticky se k aktuálnímu stavu vyjádřilo 79 procent lidí, tedy více než tři čtvrtiny.

Oproti dubnovému průzkumu se žádná velká změna nekoná, dlouhodobě ale nespokojenost mezi Čechy roste.

"Spokojenost s politickou situací vyjadřují mírně častěji mladí respondenti do 29 let a přívrženci ODS a TOP 09. Mezi nespokojené s politickou situací se častěji radí sympatizanti KSČM a ČSSD. Vetší míra nespokojenosti panuje rovněž mezi občany považujícími svoji životní úroveň za špatnou, ekonomicky neaktivními a oslovenými," popsalo CVVM.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy