Čunkův plán: Peníze dá městům, která zatočí s ghetty

Vendula Křížová
3. 9. 2008 12:15
Lidovecký šéf předal vládě svoji koncepci
Pavel byl odvezen policií do ústavu. Jeho mladší bratr Patrik zůstal doma a stará se o Pavlova psa Míšu.
Pavel byl odvezen policií do ústavu. Jeho mladší bratr Patrik zůstal doma a stará se o Pavlova psa Míšu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Revoluci v přístupu měst a obcí k romským ghettům plánuje nová koncepce sociálního začleňování, kterou připravil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Na dnešním jednání vlády ji předal ministryni pro lidská práva a národnostní menšiny Džamile Stehlíkové, která ji dopracuje.

Čunkův plán zatím počítá s tím, že města dostanou peníze na rozvoj pouze tehdy, když současně předloží i návrh na řešení situace ghett a jejich obyvatel a pokud ho dodrží.

Financování měst ze zdrojů z EU a z národních dotačních programů by totiž mohlo být přímo spojené s aktivní politikou zaměřenou na rušení chudinských čtvrtí.

"Podmínkou bude komplexně zpracovaný Integrovaný rozvojový program obce nebo města," vysvětlil Čunkův poradce Jozef Baláž, který se na přípravě materiálu podílel.

Ne rozkazy, ale peníze

Nemůžeme městům přikázat, aby situaci ghett řešila, tak si je musíme koupit, zaznělo na nedávné konferenci o sociálním začleňování. Účastnili se jí zástupci neziskových organizací a ministerstev pro místní rozvoj, školství a vnitra.

Podle Baláže v současnosti neexistuje město, které by se dokázalo s problematikou vyloučených romských lokalit vypořádat. "Ambicí koncepce je připravit obcím jednoduchou kuchařku, jak se k tomuto problému postavit," vysvětlil.

Obec by však i nadále měla být hlavním iniciátorem rušení tzv. deprivovanch území, neboli sociálně vyloučených lokalit. Koncepce navíc poukazuje na to, že obec by měla mezi vyloučenými občany vytvořit poptávku po účasti například v rekvalifikačních kurzech nebo integračních programech.

S časovou i obsahovou koordinací projektů by pak měla pomáhat Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, která má zatím jen poradní funkci a žádné pravomoci. Agentura by v jednotlivých městech a vesnicích například pomáhala koordinovat státní pomoc, aktivity škol a neziskových organizací a provazovala je například s prací policie.

Čtěte více:
Města plánují, jak smažou z map romská ghetta
Romské čtvrti v Česku mají být hezké. Zaplatí to Brusel
Romové v Praze. Osmdesát procent z nich je bez práce
Ministr školství má plán, jak zlepšit vzdělávání Romů

Je to Polis, není to Polis?

Nová koncepce se nápadně podobá projektu Polis neziskové organizace Člověk v tísni, jehož cílem bylo propojit služby všech institucí, neziskových organizací a odpovědných činitelů v daných městech. První zapojená města Plzeň, Bílina a Ústí nad Labem hlásila výborné výsledky. Ředitel Agentury Marek Podlaha se inspirací projektem Polis pro svou roli netají.

Zástupci neziskových organizací se ale na návrh moc netváří. Podle nich by bylo užitečnější, kdyby se Agentura snažila prosazovat změny v zákonech. "My jsme na té místní úrovni propojení dost," tvrdí jeden z terénních pracovníků, který si kvůli kritice nepřál být jmenován.

Svaz měst a obcí o chystané koncepci neví. "Každopádně bychom uvítali, pokud se schvaluje nějaká koncepce, která bude mít dopad na města a obce, abychom byli v určité fázi přizváni," komentuje situaci Jaroslav Šolc ze Svazu měst a obcí. A to se zatím nestalo.

Koncepce bude, ale ne brzy

Bývalý kravín v Břeclavi.
Bývalý kravín v Břeclavi. | Foto: Ludvík Hradilek

Kdy by měly chystané koncepce vstoupit v platnost, je zatím otázka. Ministerstva pro místní rozvoj, školství, vnitra i Agentura pro sociální začleňování nyní pro svůj projekt shánějí nezávislého koordinátora a také peníze.

"Mám obavy. Je to koncepce jednoho ministerstva, musí nejprve přesvědčit celou vládu," uvádí ředitel Agentury Marek Podlaha. Případné změny by se dotkly mnoha zákonů. "Kdy a v jaké podobě bude koncepce schválena, už záleží jen na politické moci," dodává.

Příští týden se chystá schůzka Jiřího Čunka s členy Rady vlády pro romské záležitosti. Na ní by se mělo projednat, jak koncepci prosadit.

Sociálně vyloučených lokalit je v Česku podle analýzy G&C více než tři sta. Zhruba 35 procent jich vzniklo za posledních deset let, a to i přes existenci dvou vládních koncepcí romské integrace a Národního plánu sociálního začleňování.

 

Právě se děje

Další zprávy