Čunkovo očištění bylo předčasné, míní Vesecká

Sabina Slonková
1. 11. 2007 14:09
Možnost, že půjde k soudu je ale malá
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět let starý příběh, v němž jde podle policie o půlmiliónový úplatek pro odstupujícího vicepremiéra Jiřího Čunka, se bude znovu vyšetřovat. Nejvyšští státní zástupkyně dospěla podle zjištění Aktuálně.cz k závěru, že očištění Čunka a zastavení kauzy bylo předčasné.

Čunek byl z korupce obviněn letos v únoru, v srpnu pak žalobce Salichov jeho stíhání zastavil s argumentem, že skutek se nestal a klíčová svědkyně - Čunkova bývalá asistentka - si historku s úplatkem vymyslela. Žalobce z nejvyššího státního zastupitelství ale označil Salichovův postup za špatný a navrhoval ve vyšetřování pokračovat.

Čtěte zprávu o Čunkově odstoupení: Čunek to vzdal, příští středu odejde z vlády

Vesecká: Vadí mi úniky informací

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká mu dala za pravdu.

"Rozhodnutí bylo předčasné...je nezbytné ho doplnit provedením dalších úkonů spočívajících zejména ve znaleckém dokazování a výslechu dalších svědků," stojí v prohlášení Vesecké.

Vesecká současně ale říká, že vyšetřování pod dozorem Salichova bylo vedeno správným směrem. Naopak před tím, než začal na vyšetřování dohlížet, nebylo podle ní standardní. Mimo jiné kvůli masivnímu úniku informací.

"Cílené úniky informací z probíhajícího vyšetřování považuje za vážný útok na nezávislost orgánů činných v trestním řízení, neboť ty mají rozhodovat výlučně podle zákona, nikoliv podle veřejného mínění či mediální interpretace," konstatovala Vesecká.

Nový vtip o Čunkovi je na světě. Lidovci se mu nesmějí

Soud? Pravděpodobnost minimální

Verdikt Vesecké automaticky neznamená, že Čunek půjde před soud. Naopak - pravděpodobnost, že se tak stane, je minimální.

Případ totiž dostane podle všeho na stůl znovu Salichov, který se netajil tím, že případ považoval za vykonstruovaný. Pravděpodobný scénář tedy zní: Doplní se vyšetřování podle instrukcí Vesecké a pak se kauza znovu a definitivně odloží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy