Čunek: Podařilo se nám zlomit prokletí lidovců. Návrat do čela strany? Všechno má svůj čas

Michael Švec Michael Švec
10. 10. 2016 7:05
Jednoznačně nejlepšího výsledku dosáhli lidovci ve Zlínském kraji, kde pod vedením vsetínského starosty a senátora Jiřího Čunka získali 23 procent hlasů. Někdejší vicepremiér Topolánkovy vlády, který se zřejmě stane příštím zlínským hejtmanem, jasně vyloučil spolupráci s komunisty, naopak hnutí ANO považuje za relevantního partnera. Čunek v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že se mu podařilo prolomit prokletí lidovců, a nevyloučil, že se pokusí o návrat do vedení strany.
Jiří Čunek.
Jiří Čunek. | Foto: DVTV

Ve vašem kraji byla KDU-ČSL jednoznačně nejúspěšnější. Jaké pro to máte vysvětlení?

Nasadili jsme nejlepší kandidáty, to je jednoduché.

Myslíte sebe?

Mluvil jsem v plurálu.

Celkově je pro vás výsledek lidovců zklamáním, nebo splnil vaše očekávání?

Myslím, že je zklamáním. Kromě severní Moravy a Vysočiny si myslím, že to mohlo být opravdu lepší.

Výsledky KDU-ČSL jsou velmi nevyrovnané. Zatímco ve Zlíně jste dostali 23 procent, v některých krajích jste nepřekročili pět procent ani v rámci volebních koalic.

Jsou kraje, kde jsme etablovaní, další regiony jako Ústecko jsou pro nás skutečně úhor a ti, kdo tam za KDU-ČSL kandidují, jsou vlastně nadšenci a obětavci, protože většinou bojují a nemohou nic získat. Je to také tím, že tam naši starostové a politici dříve nemohli působit, takže je pro lidi těžké uvěřit, že je všechno jinak, a volit je. O mně se všeobecně ví, že přehnaně skromný nejsem, a já si nejvíc cením toho, že se nám ve Zlínském kraji podařilo prolomit prokletí lidovců, protože lidé v Česku nás mají zaškatulkované způsobem, který pro nás není dobrý.

Co to znamená?

Lidé nás volili se slovy – a slyšel jsem to nejméně tisíckrát: Vám věřím, tak vás budu volit, přestože jste z KDU. Mě to samozřejmě mrzí, ale v každém případě to beru jako fakt, se kterým bojuji tím, že ten lidovecký starosta musí mít daleko větší nasazení než kdejaký jiný. Kdybych chtěl mít v těchto volbách ještě víc, přijal bych nabídku od Babiše a svezl bych se na křídlech jeho strany k vítězství zcela pohodlně. To jsem ale neudělal, protože se mi to zdá až příliš pohodlné a nic pohodlného není trvalé.

Tento lidovecký handicap se týká dlouhodobé nálepky strany, kdy jsou lidovci považováni za jakousi třetí stranu vzadu?

Ano, nám se to podařilo změnit ve Vsetíně, teď i v kraji a jsem přesvědčen, že se to musí podařit i v celostátní politice, chce to ale jiný přístup.

Jak tedy ovlivnila výsledky celostátní politika strany včetně toho, že lidovci jsou součástí vládní koalice?

Myslím si, že se nám to prokletí dařilo zlomit i celostátně. My jsme to tady ale udělali jinak. Především jsme nepřijali nabídku celostátní kampaně, kterou strana dělala, protože se mi ta kampaň pro nás nezdála dobrá. Uvědomili jsme si totiž, že chceme být poctiví vůči voličům. Ani Babiš, ani Bělobrádek, ani Sobotka, zkrátka žádný z předsedů stran v těch jednotlivých krajích práci dělat nebude. Proto je nesmyslné, aby tu jejich tváře byly. Nabídli jsme tedy lidem tváře, které tu kandidují a které v případě vítězství ten kraj povedou. A ukáže se, že ho vedou buď dobře, nebo špatně, ale tu odpovědnost prostě mít budou. Věřím, že lidé tu poctivost pochopili a zvolili nás.

Jste senátorem, starostou Vsetína a teď se nejspíš stanete i hejtmanem. Jak tento souběh funkcí budete řešit?

Souběh funkcí starosty a hejtmana je sice povolen, ale nedá se to zvládnout, takže post starosty, pokud budu hejtmanem, budu muset opustit. Post senátorský si samozřejmě nechám, protože to spojení, pokud to ten člověk umí, považuji naopak za velmi užitečné pro obě funkce.

Teď jste možná považován za nejúspěšnější tvář KDU-ČSL. Nemáte v úmyslu se vrátit do nejužšího vedení strany či celostátní politiky, s níž už máte zkušenosti?

Zkušeností mám dost a jsem přesvědčen, že jsem pro KDU-ČSL užitečný, ale přesto dávám všemu svůj čas. Teď je pro mne důležité se věnovat kraji, pokusit se ho stabilizovat a řídit tu krajskou koalici. Ostatním věcem se budu věnovat, až přijde jejich čas.

Zatím ani není jasné, zda se předseda Pavel Bělobrádek rozhodne zůstat ve vrcholné politice. Neuvažujete o tom, že převezmete jeho místo?

Mám tolik zkušeností i v této věci, protože jsem tam byl a vím, že to teď vůbec nemusím řešit. To je věc, která teď není předmětem mého zájmu.

Ale nevylučujete to.

Nevím, co bude za měsíc, za dva, za tři... Teď se tomu tématu vůbec nevěnuji.

Jak probíhají vyjednávání ve Zlínském kraji?

Standardně. První kolo dokončíme zítra (v pondělí) a pak se ukáže, s kým bychom chtěli jednat dříve a více.

Naznačoval jste, že komunisté pro vás partnery nebudou.

To jsem nenaznačoval, řekl jsem to naprosto jasně a zřetelně, že s komunistickou stranou žádnou koalici neuděláme.

Co hnutí ANO?

To je druhá nejúspěšnější strana, a tím pádem je velmi relevantní, abychom s nimi vážně jednali.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy